Co ma wpływ na brzmienie perkusji?

Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Perkusje akustyczne w sklepie Muzyczny.pl

Każdy muzyk szuka swojego oryginalnego brzmienia, które pozwoli go poniekąd wyróżnić spośród tysięcy innych muzyków. Nie jest to łatwa sztuka i niekiedy takie poszukiwania potrafią trwać latami a instrumenty perkusyjne nie są tutaj wyjątkiem.

Co ma największy wpływ na brzmienie perkusji

Jest co najmniej kilka czynników wpływających na to, że dane bębny naprawdę fajnie brzmią. Takim jednym z wiodących są umiejętności samego muzyka, bo trzeba mieć świadomość, że instrument sam nie zagra. Nawet najdroższe bębny nie zabrzmią dobrze jak zasiądzie za nimi kiepski perkusista. Tak więc doświadczenie, umiejętności techniczne, wyczucie, feeling są takimi czynnikami, które sprawia, że nawet zestawy z budżetowej półki w ręku takiego muzyka potrafią dobrze zabrzmieć.

Budowa korpusów

Oczywiście jakość samego instrumentu, jego wykonanie, materiał z jakiego został wykonany, technologia jaka została zastosowana do produkcji itp. to wszystko jak najbardziej ma ogromny wpływ na końcowe brzmienie. Zdecydowania większość korpusów wykonana jest z drewna. Do budowy najczęściej wykorzystuje się taki gatunki drzew jak: lipa, topola, brzoza, klon, mahoń, orzech. Jedne gatunki drewna pozwalają na uzyskanie jaśniejszego brzmienia inne natomiast bardziej ciemnego. Ponieważ korpusy bębnów budowane są warstwowo a to z kolei daje możliwość połączenia poszczególnych gatunków drewna, to producenci chcąc uzyskać unikalne brzmienie łączą np.: brzozę z klonem.
Takim naturalnym wpływem na brzmienie ma gabaryt poszczególnego tom-toma. To czy jest on głęboki czy płytki, czy średnica 8 calowa czy 16, czyli już konkretnie sama budowa danego bębna. Te płytsze o mniejszej średnicy będą brzmieć wyżej natomiast te głębsze z większą średnicą będą brzmieć niżej.

Naciągi perkusyjne

Rodzaj zastosowanych naciągów to kolejny czynnik wpływający na brzmienie. Zdarza się, że nawet w teoretycznie słabo brzmiącym zestawie perkusyjnym zmiana naciągów na odpowiedniejsze potrafi diametralnie zmienić brzmienie instrumentu. W zestawach perkusyjnych zastosowanie mają dwa rodzaje naciągów: górne, czyli te, z którymi pałka ma bezpośredni kontakt i dolne tzw. rezonansowe.

Strojenie bębnów

Nawet super kultowy zestaw z najlepszymi naciągami nie zabrzmi odpowiednio jak nasz instrument nie będzie odpowiednio nastrojony. Każdy z perkusistów musi wypracować sobie swój indywidualny sposób, który najlepiej sprawdzi się w strojeniu bębnów. Najpierw stroimy górną membranę równomiernie dokręcając równomiernie każdą ze śrub do poziomu takiego, gdzie membrana będzie lekko naciągnięta. Żeby membrana nam się równomiernie ułożyła powinniśmy dokręcać śruby na przemian po przekątnej. Następnie dokręcamy poszczególną ze śrub jednocześnie uderzając delikatnie pałką w membranę przy obręczy. Staramy się uzyskać jednakowe brzmienie przy każdej ze śrub. Robimy to do skutku aż uzyskamy porządne brzmienie. Dolna membrana odpowiada za długość wybrzmiewania bębna i strojenie jej przebiega w podobny sposób.

Werbel

Werbel razem z bębnem centralnym stanowią takie centrum naszej perkusji. Jest on najczęściej wykorzystywanym elementem naszego zestawu, dla tego warto dużą uwagę zwrócić na niego kupując go w zestawie.

Podsumowanie

Podane zostały podstawowe elementy, które będą decydowały o końcowym brzmienie zestawu perkusyjnego. Tutaj każdy z nich jest bardzo ważny i żadnego nie należy lekceważyć. Dopiero odpowiednie skonfigurowanie tego wszystkiego pozwoli nam cieszyć się naprawdę dobrze brzmiącym zestawem perkusyjnym.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry