Zobacz Perkusje akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Perkusje elektroniczne w sklepie Muzyczny.pl
Dobór odpowiedniego zestawu jest kluczową sprawą w dalszej naszej przygodzie z perkusją. Obecnie na rynku mamy wielu producentów, którzy oferują zestawy tzw. sety w różnych konfiguracjach. Decydując się na zakupu instrumentu, wyboru powinniśmy dokonywać przede wszystkim pod kątem gatunku muzycznego jaki gramy lub jaki zamierzamy grać. Właśnie to jaką muzykę zamierzamy wykonywać i jakie brzmienie chcielibyśmy uzyskać powinno być naszym priorytetem przy podejmowaniu decyzji. Nie ma jakość ściśle sprecyzowanych odgórnych ustaleń, że ten zestaw jest do jazzu, a tamten do rocka. Nawet jeżeli producenci w swoich opisach czy nazwach takie odnośniki stosują, to raczej w celach czysto marketingowych. Wybór danego zestawu przede wszystkim zależy od naszych indywidualnych upodobań brzmieniowych.
Na brzmienie zestawu składa się kilka czynników. Do takich podstawowych należy, rozmiar tom-tomów w naszym zestawie, materiał z jakiego zostały wykonane korpusy, użyte naciągi i oczywiście strój. Na początku proponuję skoncentrować się na rozmiarze poszczególnych kociołków, bo to od tego będzie zależało jakie brzmienie możemy z nich wyciągnąć. Każdy podstawowy zestaw perkusyjny powinien posiadać kilka bębnów: werbel, tomy, floor tomy oraz centralę. Werbel należy do najbardziej charakterystycznego bębna całego zestawu, a to dzięki temu, że na dolnej membranie ma zamontowane sprężyny, które powodują charakterystyczne brzmienie, przypominające karabin maszynowy. Rozmiary werbli podobnie jak i pozostałych bębnów są różne. Takim najbardziej popularnym rozmiarem jest werbel o średnicy membrany 14 cali i głębokości 5,5 cala. Taki standardowy rozmiar pozwala na bardzo wszechstronne i uniwersalne wykorzystanie werbla, który sprawdzi się w każdym gatunku muzyczny. Możemy również spotkać werble głębsze o głębokości od 6 do 8 cali. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że im głębszy werbel tym brzmienie będzie głośniejsze i bardziej donośne. Mamy jeszcze również do wyboru werble o mniejszej średnicy membrany między innymi 12 i 13 cali tzw. piccolo, których głębokość wynosi 3-4 cale. Takie werble znacznie wyżej brzmią i największe zastosowanie mają w muzyce jazzowej, gdzie cały zestaw stroi się dość wysoko. Trzeba pamiętać, że im dany bęben ma mniejszą średnicę tym brzmienie jego będzie wyższe. Tak więc podsumowując to zagadnienie głębokość bębna odpowiedzialna jest głównie za głośność, a średnica za wysokość brzmienia. Powiedzieliśmy sobie na wstępie, że materiał ma również bardzo istotny wpływ na brzmienie naszego instrumentu. Werble możemy mieć drewniane lub metalowe. Werble drewniane wykonane są najczęściej z brzozy, klonu lub mahoniu i brzmienie takiego werbla jest zazwyczaj cieplejsze i pełniejsze niż werbla metalowego, który wykonany jest najczęściej ze stali, miedzi lub mosiądzu. Metalowe werble są bardziej ostre i przeważnie głośniejsze.
Kociołki tzw. tomy zamontowane są najczęściej na specjalnych uchwytach (holderach) lub na ramie. Najczęściej spotyka się rozmiary 12 i 13 cali w przypadku tomów małych i 16 cali w przypadku floor tom czyli tzw. studni stojącej na nóżkach po prawej stronie perkusisty. Dla osób lubiących wysoko brzmiące bębny proponuję zaopatrzyć się w kociołki z mniejszą średnicą np.: 8 i 10 cali lub 10 i 12 cali i studnią 14 calową oraz centralą 18 lub 20 calową. Osoby preferujące nisko brzmiące zestawy spokojnie mogą wybierać tomy w rozmiarach średnicy membrany 12-14 cali ze studnią 16 lub 17 calową oraz bębnem centralnym zwanym też basowym w rozmiarze 22 – 24 cali. Przeważnie duże rozmiarowo bębny największe zastosowanie mają w muzyce rockowej natomiast te mniejsze pojemnościowo w muzyce jazzowej czy bluesowej, ale nie jest to reguła.
Należy też pamiętać, że rodzaj naciągu oraz jego siła naciągnięcia ma tu decydujące znaczenie na osiągane brzmienie instrumentu. Im mocniej naciągniemy membrany, tym uzyskamy wyższy dźwięk. Pamiętajcie, że każdy bęben ma górną i dolną membranę. To poprzez odpowiednie naciągnięcie membran zależeć będzie jaką uzyskamy wysokość, atak i wybrzmiewanie danego elementu naszego zestawu. Na pewno osobą zaczynającym nie jest prosto dokonać właściwego wyboru, dlatego początkującym perkusistą doradzam dużo słuchać różnych nagrań ulubionych perkusistów i tam szukać takiego brzmienia, które najbardziej Wam się będzie podobało. Jak będziecie wiedzieli jakie brzmienie chcecie osiągnąć łatwiej będą szły Wam poszukiwania odpowiedniego zestawu.
↑ Do góry