Jaki ustnik do saksofonu?

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Saksofony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Stroiki w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Ustniki w sklepie Muzyczny.pl

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, a to dlatego, że na rynku jest wiele różnych firm oferujących swoje produkty do saksofonu. Z jednej strony to oczywiście bardzo dobrze, bo mamy w czym wybierać, z drugiej jednak, osoba rozpoczynająca swoją przygodę z instrumentem może się w tym wszystkim pogubić. Każda z marek ma swoja indywidualną specyfikę i tak naprawdę osoba początkująca nie do końca wie, na co zwrócić uwagę i co dla niej będzie najlepszym wyborem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że mamy ustniki klasyczne tzw. zamknięte i ustniki rozrywkowe tzw. otwarte, a różnią się one między sobą budową i możliwościami. Na samym ustniku otwartym zasięg skali sięga około decymy, natomiast na ustniku zamkniętym wynosi zaledwie około kwarty. Warto zatem przed wszystkim na początku określić do jakiego rodzaju muzyki poszukujemy ustnika. Czy zamierzamy grać klasykę, czy może muzykę rozrywkową z jazzem włącznie.

Znaczenie ustnika do saksofonu

Ustnik saksofonu jest jednym z tych jego elementów, który w największy sposób wpływa na brzmienie, intonację, a nawet zachowanie się saksofonu po zadęciu. Ustniki produkowane są z różnorodnych materiałów: z tworzyw sztucznych, metali, drewna, jednak to nie użyty do budowy materiał, a kształt ustnika ma największy wpływ na brzmienie.

Najistotniejsze cechy ustnika do saksofonu

Długość lady
Odchylenie
Rozwartość
Wielkość komory
Długość wyłożenia

Który ustnik wybrać?

Na początek polecić można ustniki ebonitowe, na których gra się w miarę łatwo. Jeżeli chodzi o cenę, to na początkowym etapie nauki kupowanie drogich ustników nie ma większego sensu. Markowy ustnik w cenie do 500 zł powinien na początek wystarczyć. Oczywiście jeżeli i ta kwota jest zbyt wygórowana, to można zaopatrzyć się w produkt mniej renomowanej marki. Prawdopodobnie i tak podczas naszej działalności muzycznej będziemy musieli przetestować kilka różnych ustników zanim trafimy na ten, który naprawdę będzie nam odpowiadał.

Stroik do saksofonu

Stroik jest to deseczka z bambusa odpowiedzialna za źródło uzyskanego dźwięku. Podobnie jak w przypadku ustników, istnieje bardzo duża gama różnych marek, modeli, cięć i przeznaczeń danego stroika. Dopasowanie stroika jest sprawą bardzo indywidualną, która wymaga osobistego wypróbowania, przetestowania i ogrania, dlatego też na początkowym etapie niewiele w tej kwestii można precyzyjnie doradzić. Poszczególne modele mają swoją twardość, której rozpiętość waha się od 1 do 4,5, gdzie 1 stanowi o wartości najmiększego. Warto rozpocząć od średniej twardości np.: 2,5, co jakiś czas zmieniać stroik na twardszy lub miększy i samemu zobaczyć różnice w komforcie grania. Każdy z grających ma inny układ mięśni twarzy i warg, dlatego odpowiednie dopasowanie stroika jest sprawą bardzo indywidualną.

Maszynka – ligatura

Maszynka zwana ligaturą jest integralną i nieodzowną częścią ustnika, która służy do skręcenia ustnika ze stroikiem. Do wyboru jest wiele modeli maszynek, ale najczęściej są one w komplecie z ustnikiem. Stroik z ustnikiem należy złożyć tak, by rant stroika zrównał się z rantem ustnika.

Na pewno trudno jest jednoznacznie polecić dany model czy daną markę ponieważ wybór ustnika jest sprawą bardzo indywidualną. Ten sam model u jednego saksofonisty może zupełnie inaczej zabrzmieć niż u innego. Natomiast walory i wpływ danego ustnika na jakość i barwę wydobywanych dźwięków można w pełni ocenić dopiero po kilku miesiącach użytkowania, kiedy będziemy mogli sami stwierdzić, że wycisnęliśmy z niego maksimum możliwości. Oczywiście, w im lepszej klasy ustnik się zaopatrzymy, tym zarówno brzmienie jak i możliwości oraz komfort grania będą większe.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry