Odtwarzacze DJ CD czy kontroler midi?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kontrolery DJ w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Odtwarzacze DJ (CD, MP3, DVD etc.) w sklepie Muzyczny.pl

Głównym zadaniem didżeja jest nie tylko odpowiedni dobranie repertuaru do danej imprezy ale przede wszystkim sprawne miksowanie muzyki. Jeszcze kilka lat temu didżeje pracowali głównie na gramofonach didżejskich i odtwarzaczach didżejskich CD. Duża część didżejów rozpoczynało swoja przygodę didżejską od pioneera CDJ100 czyli legendarnej tzw. setki. Obecnie do dyspozycji mają coraz nowsze urządzenia m.in. kontrolery midi wraz z oprogramowaniem, gdzie wszystkie operacje przeprowadzane są wewnątrz komputera.

Porównanie odtwarzacza didżejskiego CD z kontrolerem midi

Dziś jak byśmy chcieli skompletować pojedyncze elementy naszego sprzętu, to na początek potrzebowalibyśmy dwa odtwarzacze didżejskie CD i mikser, który będzie to wszystko nam miksował. Więc już na samym wstępie mamy trzy oddzielne elementy, które kosztują, a to dopiero początkiem naszego kompletowania sprzętu. Kupując natomiast kontroler didżejski jest to jednorazowy większy wydatek, ale w ogólny rozrachunku wychodzi taniej, bo jest to zintegrowane jedno urządzenie na pokładzie, którego będziemy mieli wszystkie niezbędne do pracy urządzenia. Oczywiście będziemy potrzebowali do tego jeszcze laptopa, ale w dzisiejszych czasach laptop czy komputer jest na wyposażeniu każdego domu. Drugi istotny plus na korzyść kontrolerów midi to wygoda w transporcie, przechowywaniu i użytkowaniu. W przypadku oddzielnych elementów, czyli naszych przykładowych dwóch odtwarzaczy i miksera mamy trzy oddzielne urządzenia, które jeszcze musimy ze sobą spiąć okablowaniem. Każde z tych urządzeń powinno mieć na czas transportu odpowiednio dopasowany futerał a to generuje nam dodatkowe koszty. Rozłożenie, podłączenie kabli, to wszystko zajmuje dodatkowy czas. Używając kontrolera midi mamy jedną walizkę, w której mamy spakowane całe nasze narzędzie pracy do którego podpinamy kabel zasilający, laptop, końcówkę mocy i startujemy.

Oczywiście zawsze jak są plusy danego urządzenia, to i muszą być minusy. Kontrolery midi są niewątpliwie wygodnym urządzeniem jednak mają też swoje pewne ograniczenia. Zwłaszcza w tych budżetowych urządzeniach mamy bardzo ograniczone możliwości podłączenia zewnętrznych urządzeń. Zazwyczaj w standardzie będziemy mieli tylko złącze do komputera, końcówki mocy, mikrofonu i słuchawek. W przypadku gdybyśmy chcieli podpiąć jakiś dodatkowy rejestrator służący np.: do nagrywania imprezy na żywo może być już problem. Oczywiście są też bardziej rozbudowane kontrolery midi, do których będzie można podłączyć dodatkowe urządzenia, ale wiąże się to z większym kosztem zakupu takiego kontrolera. W przypadku miksera i odtwarzaczy pod tym względem mamy większą swobodę, gdzie możemy podłączyć np.: mikrofon przewodowy i bazę z mikrofonami bezprzewodowymi.

Praca na kontrolerze midi a odtwarzaczu didżejskim?

Tu już wchodzimy w sferę pewnych odczuć subiektywnych, które uzależnione są pewnymi naszymi osobistymi przyzwyczajeniami. Ci, którzy od lat pracują na odtwarzaczach didżejskich CD i mikserze są do nich przyzwyczajeni i zapewne przechodząc na kontrolery midi mogą odczuwać jakiś dyskomfort czy niedosyt. Dla takich osób praca na tradycyjnych odtwarzaczach didżejskich CD i mikserze daje zazwyczaj więcej możliwości i jest bardziej elastyczna. Natomiast wcale nie musi tak być z osobami, które dopiero zaczynają. Może się okazać, że kontroler midi dla takich osób będzie nie tylko wygodniejszy w samym użytkowaniu, ale i dzięki zazwyczaj bardzo szerokiemu oprogramowaniu będzie dawało dużo więcej możliwości. Oprogramowanie może nam zapewnić setki efektów, sampli i innych przydatnych urządzeń w postaci wtyczek VST. Pozostaje jeszcze kwestia pewnego zabezpieczenia w przypadku chwilowej awarii. Mowa tu o błędzie z którym należy się liczyć pracując na urządzeniach cyfrowych. Pracując na oddzielnych odtwarzaczach w przypadku zawieszenia się jednego z nich mamy możliwość zresetowania danego odtwarzania bez konieczności wyłączenia muzyki. W przypadku jakiegoś błędu na kontrolerze będziemy raczej zmuszeni przerwać trwająca imprezę w celu zresetowania sprzętu i wystartowania go od nowa. Oczywiście są to sporadyczne przypadki i raczej sprzęt nowy nie powinien nam takich figli płatać, ale zawsze taka okoliczność może wystąpić.

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi które z tych urządzeń jest lepsze, a które gorsze. Każde z nich jest inne i ma swoje zarówno zalety jak i wady. Dlatego przed dokonaniem konkretnego wyboru dobrze jest mieć możliwość porównania pracy osobiście na żywo na obydwu rodzajach sprzętu. Z ekonomicznego punktu widzenia i takiej pewnej wygody chociażby w transporcie kontroler midi wydaje się lepszym wyborem. Pamiętajmy jednak o tym, że tu dużą rolę będzie odgrywał laptop z którym nasz kontroler będzie współpracował. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania kontrolera, taki laptop musi spełniać określone w specyfikacji technicznej wymagania.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry