Zobacz Mandoliny i ukulele w sklepie Muzyczny.pl
Wiele osób chciałoby nauczyć się grać na gitarze. Często nawet już kupują swoja pierwszą gitarę przeważnie jest to gitara akustyczna lub klasyczna i podejmują swoje pierwsze próby. Zazwyczaj naszą naukę rozpoczynamy od próby złapania jakiegoś najprostszego akordu. Niestety nawet te najprostsze, gdzie mamy do przyciśnięci np.: tylko dwie lub trzy struny znajdujące się obok siebie potrafią przysporzyć nam niemały problem. Do tego zaczynają boleć palce od dociskania strun, nadgarstek też zaczyna nam dokuczać od pozycji w której próbujemy go utrzymać, a zagrywany akord pomimo naszych wysiłków nie brzmi imponująco. To wszystko sprawia, że zaczynamy wątpić w nasze umiejętności i w naturalny sposób zniechęcamy się do dalszej nauki. Gitara prawdopodobnie wędruje w jakiś zagracony kąt z którego prawdopodobnie przez długi czas nie będzie ruszana i na tym w dużej części przypadków przygoda z gitarą się kończy.
Szybkie zniechęcenie się pierwszymi trudnościami i brak dyscypliny w systematycznym ćwiczeniu są główną konsekwencją tego, że zaniechamy nasze marzenia o grze na gitarze. Początki mało kiedy są łatwe i wymagają pewnego rodzaju samozaparcia w dążeniu do osiągnięcia celu. Części też osób usprawiedliwia się tym, że nie grają na gitarze bo np.: maja za małe dłonie itp. historie wymyślają. Są to oczywiście tylko wymówki, bo jak ktoś ma nie za duże ręce, to może sobie kupić gitarę w rozmiarze 3/4 a nawet 1/2 i na takiej mniejszej rozmiarowo gitarze grać.
Na szczęście świat muzyki jest otwarty na wszystkie grupy społeczne zarówno na tych z większym samozaparciem do ćwiczenia i na tych, którzy lubią iść do celu bez większego wysiłku. Rewelacyjnym rozwiązaniem dla tej drugiej grupy osób, która ma zapędy gitarowe jest ukulele. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które w wyjątkowo prosty sposób chcą nauczyć się grać. Jest to taka mała gitarka w której mamy do dyspozycji tylko cztery struny: G,C,E,A. Ta na samej górze to struna G, która jest najcieńsza tak więc układ ten jest trochę poprzewracany w stosunku do układu strun, który mamy w gitarze klasycznej czy akustycznej. Ten specyficzny układ sprawia, że wykorzystując jeden-dwa palce do przyciśnięcia strun na progach możemy uzyskać akordy, które w gitarze wymagają znacznie więcej pracy. Pamiętajcie, że zanim przystąpicie do ćwiczenia lub grania musicie dobrze nastroić swój instrument. Najlepiej robić to przy pomocy stroika lub jakiegoś instrumentu klawiszowego (pianina, keyboardu). Osoby, które mają dobry słuch mogą to robić oczywiście na słuch, ale zwłaszcza na początku nauki warto skorzystać z jakiegoś urządzenia. I tak jak już powiedzieliśmy przy pomocy dosłownie jednego, dwóch palców możemy uzyskać akord, który na gitarze wymaga znacznie więcej wysiłku. Mam tu namyśli np.: akord F-dur, który na gitarze jest jako akord barowy i wymaga postawienia poprzeczki i użycia trzech palców. Tutaj wystarcz położyć drugi palec na strunie czwartej drugiego progu i pierwszy palec na drugiej strunie drugiego progu. Akordy takie jak C-dur czy a-moll są jeszcze prostsze ponieważ wymagają użycia tylko jednego palca do chwytu i tak np.: akord C-dur złapiemy kładąc trzeci palec na trzecim progu struny pierwszej, natomiast akord a-moll uzyskamy kładąc drugi palec na strunie czwartej drugiego progu. Jak widać chwytanie akordów na ukulele jest wyjątkowo proste. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że ukulele tak pełnie nam nie zabrzmi jak gitara akustyczna czy klasyczna, ale do takiego akompaniowania ogniskowego jest wystarczająca.
Podsumowując ukulele jest świetnym instrumentem, niesamowicie charakterystycznym i dzięki swoim niewielkie rozmiarom bardzo urokliwym. Tego instrumentu po prostu nie da się nie lubić, bo jest on taki sympatyczny jak mały bezbronny szczeniaczek. Niewątpliwie największym plusem jest jego rozmiar i łatwość obsługi. Ukulele możemy dosłownie schować do niewielkiego plecaczka i iść sobie z nim na przykład na wycieczkę w góry. Prostymi chwytami uzyskujemy akord, który w przypadku gitary wymaga znacznie więcej pracy i doświadczenia. Na ukulele możecie grać niemal każdy rodzaj muzyki, a przeważnie wykorzystuje się go jako instrument akompaniujący, choć i jakieś solóweczki też możemy na nim wygrywać. Jest to idealny instrument dla wszystkich tych którym z jakiś względów gitara niepodeszła, a chcieli by grać na tego rodzaju instrumencie.
↑ Do góry