Jaki wybrać instrument do grania „na żywo”?

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Syntezatory w sklepie Muzyczny.pl

Pierwszą sprawą nad którą należy się zastanowić, to odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie co będziemy grać i gdzie?

Czy zamierzamy grać tzw. fortepianówki, czy może chcemy ogrywać chałturki jako człowiek orkiestra. A może chcemy zająć się bardziej stroną twórczą i tworzyć własne brzmienia, kompozycje czy aranże. Następnie powinniśmy określić się jak bardzo zaawansowany technicznie instrument jest nam potrzebny. Czy głównie zależeć nam będzie na brzmieniu i barwie, czy może najważniejsze są dla nas możliwości techniczne i edycyjne. I jedna z najważniejszych kwestii, to budżet jaki zamieramy przeznaczyć na nasz instrument. Jeżeli już znaleźliśmy odpowiedzi na te nurtujące nas podstawowe pytania, to możemy przystąpić do poszukiwania odpowiedniego dla nas instrumentu. Podstawowy podział na jaki możemy podzielić elektroniczne instrumenty klawiszowe to: keyboardy, syntezatory i pianina cyfrowe.

Keyboardy
Można z czystym sumieniem stwierdzić, że pierwsze keyboardy znane z początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku były ubogimi kiepsko brzmiącymi samograjami na które zawodowy muzyk nawet nie chciał spojrzeć. Dziś sytuacja zupełnie wygląda inaczej i keyboard może być profesjonalną stacją roboczą z rozbudowanymi funkcjami dającymi nam niemal nieograniczone możliwości edycyjne i twórcze. Wykorzystują go zarówno zawodowi muzycy jak i amatorzy. Szczególnym powodzeniem ciszy się wśród osób grających na imprezach okolicznościowych. Jeżeli chcemy samemu lub w małym składzie np.: duecie obsłużyć imprezę keyboard wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Brzmienia oraz aranże w keyboardach z wyższej półki są tak dopracowane, że nawet niejeden zawodowy muzyk ma poważny problem z rozróżnieniem czy to gra zespół czy muzyk wykorzystujący najnowszą technologię cyfrową. Oczywiście rozpiętości cenowe tych instrumentów są ogromne zresztą jak i ich możliwości. Możemy kupić keyboard dosłownie za paręset złotych jak i za kilkanaście tysięcy złotych.

Yamaha DGX 650

Yamaha DGX 650, źródło: Muzyczny.pl

Syntezator

Jeżeli chcesz samemu kształtować charakterystykę dźwięku i chcesz wynajdywać i kreować nowe brzmienia to oczywiście syntezator jest jak najlepszym do tego instrumentem. Kierowany jest głównie do osób, które już mają doświadczenie muzyczne i dożą do poszukiwania nowych brzmień. Raczej osoby, które dopiero zaczynają naukę nie powinny decydować się na ten typ instrumentu. Oczywiście jak już zapadnie decyzja o zakupie tego typu instrument, to najlepiej szukać takiego z wbudowanym sekwenserem. Jeżeli wybieramy nowy syntezator powinniśmy główną uwagę skoncentrować nad podstawową próbką, którą tworzy moduł brzmieniowy. Instrumenty te bardzo dobrze sprawdza się w zespołach tworzących swój autorski program i szukających swojego indywidualnego brzmienia. Zdecydowanie częściej niż keyboardy wykorzystywany jest w bandach grających w całości na żywo.

Roland JD-XA

Roland JD-XA, źródło: Muzyczny.pl

Pianino cyfrowe

Jest instrumentem, które ma za zadanie jak najwierniej odzwierciedlić nam komfort i jakość gry znany z instrumentu akustycznego. Powinno się charakteryzować pełnowymiarową bardzo dobrą ważoną klawiaturą młoteczkową oraz brzmieniami uzyskanymi z najlepszych akustyków. Pianina cyfrowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: stage piana i pianina zabudowane. Stage piana ze względu na swoje niewielkie gabaryty i wagę idealnie nadaje się do transportu. Taką klawiaturę spokojnie pokujemy do samochodu i jedziemy na występ. Pianina zabudowane raczej są instrumentami stacjonarnymi i przetransportowywanie ich jest znacznie bardziej kłopotliwe. Pianina

Kawai CL 26

Kawai CL 26, źródło: Muzyczny.pl

Podsumowanie

Jak widać każdy z instrumentów ma trochę inne zastosowanie pomimo, że w każdym mamy białe i czarne klawisze. Keyboardy są idealne, gdy chcemy grać z wykorzystaniem automatycznego akompaniamentu kładąc w lewej ręce tzw. cegłę. Wszystkim tym, którzy zamierzają kupić keyboard nawet z 76 klawiszami i myślą, że pograją na nim tzw. fortepianówki z taką samą lekkością i precyzja jak na pianinie lub zastąpi im pianino do ćwiczeń zdecydowanie odradzam ten rodzaj instrumentu. Po prostu klawiatura keyboardu się do tego zupełnie nie nadaję chyba, że nasz keyboard będzie wyposażony w klawiaturę ważoną, ale to dość rzadkie rozwiązanie. Syntezatory jak już sobie powiedzieliśmy są raczej dla osób, którym zależy na unikalnym brzmieniu i które sami je sobie wygenerują. Tutaj też instrumenty te wyposażone są w klawiaturę tzw. syntezatorową, choć też zdarzaj się modele z ważoną klawiaturą młoteczkową.

Bez wątpienia najlepszą klawiaturę znajdziemy a przynajmniej powinniśmy znaleźć w pianinach cyfrowych. Utworów Chopina po prostu nie zagramy na innej jak pełnowymiarowej ważonej klawiaturze. Bo nawet jeżeli taki utwór odegramy, bo ciężko tu mówić o zagraniu na klawiaturze czy to keyboardu czy syntezatora to będzie on dość kwadratowo brzmieć. A dodatkowo przy tym i fizycznie się znacznie bardziej zmęczymy niż gdybyśmy to samo zagrali na klawiaturze ważonej. Wszystkim tym, którzy dopiero zamierzają rozpocząć naukę gry i myślą o tym poważnie doradzał bym od początku zaczęcia nauki na pianinie, gdzie wykształcimy prawidłowo aparat ruchowy naszej ręki. Kwintesencją może być stwierdzenie, że pianino cyfrowe nie zastąpi keyboardu, a keyboard pianina.

Chociaż w ostatnich latach producenci prześcigając się w swojej ofercie i coraz częściej starają wypuszczają modele, które łączą w sobie wszystkie te trzy funkcje. Dobrym przykładem mogą tu być pianina cyfrowe, które coraz częściej są również stacjami roboczymi, na których możemy grać z aranżem jak na keyboardzie oraz keyboardy które dają nam coraz większe możliwości edycyjne brzmień jakie do tej pory zarezerwowane były tylko dla syntezatorów.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry