Zobacz Skrzypce akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Struny w sklepie Muzyczny.pl
Problemy początkujących skrzypków
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nauka gry na skrzypcach jest trudna. Zdecydowanie mniejsza część jest w stanie podać kilka podstawowych powodów, dlaczego tak się dzieje. Warto zatem przybliżyć ten temat, który może być zwłaszcza przydatny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę muzyczną ze skrzypcami lub przymierzają się do rozpoczęcia nauki. Jeżeli będziemy wiedzieli na czym polega problem, to będziemy mieli szansę w miarę bezboleśnie pokonać pierwsze trudności, z którymi każdy początkujący skrzypek musi się zmierzyć.
Przede wszystkim skrzypce są bardzo wymagającym instrumentem i im wcześniej zaczniemy naukę na nich, tym po pierwsze będzie nam znacznie łatwiej dobrze nauczyć się na nich grać, ale również te wszystkie początkowe trudności znacznie łatwiej jest nam je wtedy pokonać.
Znalezienie dźwięku i czyste zagranie
Takim największym problemem na początku jest odnalezienie konkretnego dźwięku np.: C. To co przy pianinie, fortepianie i każdym innym instrumencie klawiszowym nie przysparza trudności, to w przypadku skrzypiec zlokalizowanie dźwięku jest już pewnego rodzaju wyzwaniem. Zanim zorientujemy się jak te wszystkie dźwięki są rozłożone na tej długiej strunie, to będziemy potrzebowali trochę czasu. Jak już teoretycznie zaznajomimy się, gdzie w którym miejscu mamy dany dźwięk, to kolejnym problemem będzie precyzyjne trafienie w ten dźwięk, bo nawet minimalne przyciśnięcie struny w miejscu obok spowoduje, że uzyskamy za niski lub za wysoki dźwięk. Jak nie chcemy fałszować, to nasz palec musi trafić idealnie w punkt. A tutaj przecież mamy gładki gryf, bez progów i oznaczeń jak ma to miejsce w gitarze, a to zmusza nas do znacznie większego wyczucia i precyzyjności. Oczywiście wszystko jest do opanowania, ale to wymaga naprawdę wielu godzin żmudnych ćwiczeń zaczynając od bardzo wolnych temp, do coraz to szybszych.
Prawidłowe ułożenie instrumentu
To w jaki sposób trzymamy nasz instrument i smyczek ma ogromne znaczenie dla komfortu naszej gry. Instrument musi być idealnie z nami skorelowany, czyli potocznie mówiąc dopasowany. Tu dużą rolę odgrywa tzw. żeberko i podbródek, które dobrze dopasowane znacząco poprawiają komfort, a co za tym idzie i jakość naszej gry. Prawidłowe operowanie smyczkiem, też wymaga od nas odpowiedniego wyuczenia. Smyczek przy żabce jest cięższy, a na górze lżejszy, więc podczas grania trzeba modulować siłę nacisku smyczka na struny, by brzmiało to prawidłowo. Dlatego żeby uzyskać dobre brzmienie, to trzeba cały czas podczas grania na bieżąco regulować siłę nacisku smyczka w zależności na jakiej wysokości smyczek ma kontakt ze struną i na jakiej strunie w danym momencie gra. Jak widać czeka nas sporo pracy zanim to wszystko sobie przyswoimy. Trzeba też tu powiedzieć, że zanim nasze ciało przyzwyczai się do dość mało naturalnej pozycji jaką jest gra na skrzypcach, to może nam być dość ciężko fizycznie. Same skrzypce i smyczek nie są jakoś specjalnie ciężkie, ale pozycja jaką musimy przyjąć do ćwiczenie sprawia, że już po kilkunastu minutach ćwiczenia może poczuć zmęczenie. Dlatego też, bardzo ważna jest od początku prawidłowa postawa, tak byśmy przede wszystkim się nie spinali podczas ćwiczenia.
Gra na skrzypcach, altówce czy wiolonczeli wymaga niewiarygodnej precyzyjności. Nie bez znaczenia ma też jakość samego instrumentu. Oczywiście dla dzieci są odpowiednio mniejsze rozmiary, bo instrument przede wszystkim musi być też odpowiednio dopasowany rozmiarowo pod kątem wieku i wzrostu osoby uczącej się. Na pewno do skrzypiec powinno się mieć określone predyspozycje i jest to bez wątpienia instrument dla prawdziwego pasjonata/pasjonatki, dla których wielogodzinne ćwiczenia będą stanowiły przyjemność a nie smutny obowiązek.
↑ Do góry