Strojenie bębnów

Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Werble w sklepie Muzyczny.pl

Nawet najlepsza kucharka nie zrobi dobrej zupy jak będzie miała kiepskiej jakości produkty. To samo stwierdzenie można przenieść na grunt muzyczny, ba nawet największy wirtuoz nic nie zaradzi jak przyjedzie mu grać na rozstrojonym instrumencie. Dobrze nastrojony instrument to ta większa połowa dobrej muzyki. I tak jak przeważająca większość instrumentów muzycznych perkusja również wymaga odpowiedniego nastrojenia. Dobrze nastrojone gary idealnie się wplatają w cały utwór. Źle nastrojoną perkusję od razu da się wyczuć, bo będzie ona jakby odstawała i aż nadto się wyróżniała. Odczuwalne to będzie zwłaszcza przy różnego rodzaju przejściach jak tom tomy będą źle ze sobą zestrojone.

Na cały zestaw perkusyjny składa się szereg drobnych elementów. Do tych podstawowych należą, werbel, kociołki czyli tom tomy, studnia (kociołek stojący), bęben centralny. Oczywiście do tego dochodzi cały osprzęt: czyli statywy, brek maszyna (hi-hat), stopa oraz blachy, których naturalnie nie stroimy ? Natomiast wszystkie „bębenki” musimy odpowiednio nastroić, a należy zrobić to w taki sposób, by wszystkie one razem ze sobą współgrały i tworzyły jedną całość.

Technik strojenia poszczególnych elementów zestawu jest kilka i tak naprawdę, to już każdy perkusista z czasem wypracowuje swój indywidualny najbardziej jemu odpowiadający sposób. Przed przystąpieniem do strojenia najpierw warto sobie wykonać kilka czynności poprzedzających tą czynność. To znaczy dobrze przeczyśćcie jakąś bawełnianą szmatką krawędzie korpusu bębna, tak by były one czyste. Następnie nakładamy naciąg i obręcze, które najlepiej naciągać od razu dwoma skrajnymi sobie śrubami jednocześnie do pierwszego delikatnego jej oporu lub jak mamy tylko jeden kluczyk to na przemian raz jedną śrubę, raz drugą naprzeciwległą śrubę. W przypadku tomu z ośmioma śrubami będzie to wyglądało następująco 1-5;3-7;2-6;4-8 śruba. Do takich podstawowych technik strojenia poszczególnych tom-tomów należy uderzanie pałką, bądź palcem w membranę przy samej śrubie. Tak naciągamy membranę, by dźwięk przy każdej ze śrub był taki sam. Najpierw stroimy górną a następnie dolną membranę. To czy obydwie membrany będą tak samo naciągnięte, czy jedna wyżej druga niżej, zależy już od indywidualnych preferencji grającego i od tego jakiego brzmienia oczekuje. Spora cześć perkusistów stroi tak samo membrany, ale jest też również duża część, która dolną membranę stroi wyżej.

DrumDial Precision Drum Tuner stroik perkusyjny

DrumDial Precision Drum Tuner stroik perkusyjny

To jak nastroić bębny zależeć przede wszystkim powinno od stylu muzycznego jaki gramy. Nawet można by pokusić się o strojenie pod dany kawałek muzyczny, jego klimat i tonację. Wiadomo jednak, że gając koncert na żywo nie mamy możliwości podczas trwania koncertu za każdym razem pomiędzy utworami kręcić śrubami. Więc musimy sobie znaleźć najbardziej optymalne brzmienie naszego zestawu tak, by ogarnął cały nasz występ. W studio sprawa wygląda nieco inaczej i tutaj rzeczywiście możemy bębny idealnie dostroić do danego utworu. To jak wysoko lub jak nisko nastroić, to też już kwestia indywidualnych upodobań. Ogólnie przyjmuje się, że przy muzyce jazzowej stroi się wyżej bębny niż ma to miejsce przy graniu rocka. Odległości pomiędzy poszczególnymi tom-tomami też są sprawą umowną. Jedni stroją w tercjach, tak by na przykład cały zestaw uzyskał akord durowy, inni natomiast w kwartach, a jeszcze inni mieszają te odległości pomiędzy poszczególnymi kociołkami. Przede wszystkim bębny powinny nam dobrze zabrzmieć w danym utworze. Dlatego też nie ma jednakowej recepty na strojenie bębnów. Znalezienie tego optymalnego brzmienia jest dość trudną sprawą i wymaga nieraz przeprowadzenia wielu prób w różnych konfiguracjach by znaleźć te swoje optymalne brzmienie. Trzeba też pamiętać, że samo pomieszczenie w którym gramy też ma ogromny wpływ na brzmienie naszego instrumentu. Te samo ustawienie w jednym pomieszczeniu będzie się sprawdzało w innym już nie do końca. Dobrze jest przy strojeniu wziąć też pod uwagę warunki fizyczne naszego zestawu. Nie można bowiem oczekiwać i na siłę stroić mały tom-tom 8 calowy tak, by zabrzmiał on jak taki 12 calowy. Dla tego warto od razu podczas zakupu instrumentu zwrócić uwagę na to jakie brzmienie będziemy chcieli uzyskać z naszego instrumentu. Rozmiar tom-tomów, ich szerokość i głębokość ma tu decydujący wpływ na brzmienie jakie otrzymamy i do jakich strojów najlepiej się będą nadawać.

Ahead ADK klucz perkusyjny

Ahead ADK klucz perkusyjny

Podsumowując musicie tak wystroić swoje bębny by wydobyć z nich maksymalnie optymalne brzmienie pasujące przede wszystkim do granego gatunku muzycznego, a wpływ na to ma nie tylko sama wysokość do jakich wystroicie tom-tomy, ale i jego atak oraz wybrzmiewanie. Spasowanie tego i zharmonizowanie nie jest łatwe, ale do osiągnięcia.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry