Zobacz Instrumenty smyczkowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Skrzypce akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Różnice i cechy wspólne altówki i skrzypiec
Oba instrumenty są do siebie bardzo podobne, a najbardziej zauważalną różnicą wizualną jest ich rozmiar. Skrzypce są mniejsze, a przez to poręczniejsze i wygodniejsze w grze. Również ich brzmienie jest wyższe niż altówki, która ze względu na większy swój rozmiar brzmi niżej. Jeśli przyjrzymy się poszczególnym instrumentom muzycznym, to jest pewna zależność pomiędzy wielkością danego instrumentu a jego brzmieniem. Zasada jest prosta: im większy instrument, tym dźwięk wydobywany z niego jest na ogół niższy. Przy instrumentach strunowych z grupy smyczkowych kolejność jest następująca poczynając od najwyżej brzmiącego: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas.
Budowa instrumentów smyczkowych
Budowa skrzypiec i altówki, jak również pozostałych instrumentów z tej grupy czyli wiolonczeli i kontrabasu, jest bardzo zbliżona, a największa różnica jest w ich wielkości. Pudło rezonansowe tych instrumentów zbudowane jest z płyty wierzchniej i spodniej, które, inaczej niż w przypadku gitar, są lekko wybrzuszone, oraz boczków. Pudło ma na bokach wcięcia w kształcie litery C, a tuż obok nich, na płycie wierzchniej, znajdują się dwa otwory rezonansowe zwane efami od ich kształtu przypominającego literę F. Do budowy najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe (wierzch) i jaworowe (spód i boki). Pod strunami basowymi umieszczona jest belka basowa, która ma za zadnie rozprowadzać drgania po płycie. Do pudła rezonansowego przymocowany jest gryf (inaczej szyjka), na którym umieszczona jest pozbawiona progów podstrunnica, zwykle hebanowa bądź palisandrowa. Na końcu gryfu znajduje się komora kołkowa zakończona główką, zazwyczaj wyrzeźbioną na kształt ślimaka. Niezwykle ważnym, choć niewidocznym z zewnątrz elementem jest dusza, mały świerkowy kołeczek umieszczony pomiędzy płytami pod strunami wiolinowymi. Dusza ma za zadanie przenieść dźwięk z płyty wierzchniej na spodnią, w taki sposób tworzy się barwa instrumentu. Skrzypce i altówka posiadają cztery struny zahaczone o hebanowy strunociąg i naciągane za pomocą kołków. Struny początkowo wykonywane były z jelit zwierzęcych, obecnie produkuje się je z nylonu lub metalu.
Smyczek
Smyczek jest elementem pozwalającym na wydobywanie dźwięku z instrumentu. Jest drewnianym prętem wykonanym z twardego i sprężystego drewna (najczęściej fernambuku), lub z włókna karbonowego, na który naciąga się włosie końskie lub syntetyczne.
. Oczywiście na instrumentach smyczkowych można stosować różne techniki gry zatem również można struny szarpać palcami.
Brzmienie poszczególnych instrumentów
Ze względu na to, że są najmniejszymi spośród instrumentów smyczkowych, skrzypce mogą osiągnąć najwyżej brzmiące dźwięki. Jest to zdecydowanie najostrzejsze i najbardziej przenikliwe brzmienie uzyskiwane w górnych rejestrach. Dzięki swoim rozmiarom i walorom brzmieniowym skrzypce idealnie nadają się do szybkich i skocznych przebiegów muzycznych. Altówka natomiast ma niższy, głębszy i łagodniejszy w porównaniu ze skrzypcami ton. Sama technika gry na obu instrumentach jest podobna, jednak ze względu na większe rozmiary trudniej na altówce wykonać pewne techniki. Z tego powodu kiedyś używana była głównie jako instrument akompaniujący skrzypcom. Obecnie jednak coraz więcej utworów jest komponowanych na altówkę jako instrument solowy, tak więc jeżeli szukamy łagodniejszego, bardziej stonowanego brzmienia do partii solowej, altówka może okazać się lepsza od skrzypiec.
Który instrument jest trudniejszy?
Trudno jest na to jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ wiele zależy od naszych preferencji. Jeżeli będziemy chcieli zagrać wirtuozyjną partię skrzypcową na altówce, to z pewnością będzie to od nas wymagało znacznie więcej wysiłku i uwagi właśnie ze względu na większe rozmiary altówki. Odwrotnie będzie nam łatwiej gdyż na skrzypcach nie potrzebujemy tak dużego rozstawu palców, czy tak pełnego wychyłu smyczka jak przy grze na altówce. Znaczenie ma również ton instrumentu, jego barwa i brzmienie. Na pewno jednak oba instrumenty są bardzo wymagające i jeżeli chce się osiągnąć umiejętność gry na wysokim poziomie, trzeba poświęcić dużą ilość czasu na ćwiczenia.
↑ Do góry