Rodzaje futerałów oraz ich wybór

Zobacz Futerały i pokrowce w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty smyczkowe w sklepie Muzyczny.pl

Futerał na instrument to niezwykle istotny element wyposażenia każdego instrumentalisty. Służy nie tylko do bezpiecznego przenoszenia instrumentu, ale również do przechowywania go w bezpieczny sposób.

Instrumenty smyczkowe są jednymi z najdelikatniejszych instrumentów ze względu na łatwe do trwałego uszkodzenia drewno oraz mnogość elementów, dlatego odpowiednia protekcja to sprawa nadrzędna.

Futerały występują w wielu różnych postaciach, od pokrowców do futerałów twardych.

Futerały miękkie

Na początkowym etapie gry lub przy mniej kosztownym instrumencie wystarczy futerał czy pokrowiec wykonany z gąbki, pianki lub włókna szklanego. Ważne jest, aby taki futerał posiadał zapinaną przegródkę na smyczek, kieszonkę na akcesoria i przegródkę na nuty. Oczywiście, ważne jest również, aby był wykonany solidnie.

Dla własnej wygody powinniśmy szukać pokrowca wyposażonego w szelki, które umożliwią noszenie instrumentu na plecach. Tego typu pokrowce są niezwykle lekkie i stosunkowo niedrogie, lecz niestety nie zapewniają wysokiej protekcji. Nie nadają się na dłuższe podróże. Decydując się na miękki futerał musimy liczyć się z koniecznością poświęcania szczególnej uwagi instrumentowi, np w komunikacji miejskiej.

Futerały twarde

Wysokim poziomem protekcji poszczycić się mogą futerały twarde wykonywane z utwardzanego styropianu, włókna węglowego czy tworzywa ABS. Niestety są to futerały z wyższego przedziału cenowego, dlatego często decydują się na nie dopiero muzycy po kilku latach nauki.

Cena futerału twardego zależy głównie od materiału, z którego wykonany jest futerał. Najbardziej pożądaną cechą jest jego lekkość, dlatego obowiązuje zasada „im lżejszy, tym droższy”. Futerały twarde cechuje bardzo dobra protekcja, możemy mieć pewność, że nasz instrument jest bezpieczny i nie uszkodzi się. Futerały tego typu pozwalają na długie oraz urozmaicone bezpieczne podróże naszego instrumentu bez zbędnego martwienia się o jego stan.

Przy wyborze futerału twardego powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Nie powinien mieć żadnych pęknięć, gdyż obniża to protekcję instrumentu. Zazwyczaj w środku futerały wyłożone są aksamitnym materiałem chroniącym lakier, lecz zdarzają się również futerały (szczególnie z włókna węglowego) wyłożone jedynie poduszkami piankowymi w strategicznych miejscach, co jednak nie zmniejsza protekcji pod warunkiem, że instrument jest dobrze dopasowany do futerału. Nierzadko futerały tego typu posiadają kółeczka (szczególnie wiolonczelowe) ułatwiające transport. Konieczne są szelki do noszenia instrumentu na plecach, gdyż są to futerały cięższe od miękkich. Wewnątrz futerałów twardych często można spotkać wbudowane higrometry, czyli urządzenia do pomiaru wilgotności. Ponadto futerały twarde występują w niesamowicie szerokiej gamie kolorystycznej. Do wyboru jest mnóstwo wzorów, kolorów i modeli.

Gewa 303230 Air 1.7 futerał na skrzypce

Gewa 303230 Air 1.7 futerał na skrzypce, źródło: Muzyczny.pl

Podsumowanie

Przy wyborze jakiegokolwiek futerału należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru futerału do instrumentu. Nawet najtwardszy futerał nie zapewni protekcji instrumentowi, który będzie mógł się przemieszczać wewnątrz futerału podczas transportu.

Podsumowując, oba typy futerałów mają plusy oraz minusy. Z pewnością dla kogoś kto dużo podróżuje lub posiada wartościowy instrument lepszy będzie futerał twardy, natomiast dla osoby początkującej wystarczający będzie futerał miękki. Bez względu na nasz wybór, pamiętajmy – protekcja instrumentu i jego bezpieczeństwo jest najważniejsze. Futerał to jednorazowa inwestycja, która powinna nam zapewnić bezpieczeństwo instrumentu.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry