Instrumenty elektroniczne – poradnik dla seniora

Zobacz Fortepiany w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Klawiatury sterujące, MIDI w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kontrolery nożne, pedały w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Organy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Syntezatory w sklepie Muzyczny.pl

Do najłatwiejszych w użyciu należą pianina i fortepiany cyfrowe. Przed grą wystarczy jedynie podłączyć je do prądu, nacisnąć włącznik i odtąd instrument zachowuje się normalne pianino- z tą różnicą, że głośność można dowolnie ustawić pokrętłem lub dwoma przyciskami, (ale klawiatura reaguje na szybkość uderzenia tak samo jak w normalnym pianinie). Osoba starsza nie powinna mieć, więc żadnego problemu z jego używaniem. Niewiele bardziej skomplikowane są organy elektroniczne – te posiadają głównie przełączniki i suwaki do regulacji barwy, choć zdarzają się modele z funkcjami wykraczającymi poza regulację regestrów organowych.

Nie polecamy keyboardów seniorom, którzy grali kiedyś na pianinie i chcieliby do tego powrócić. Keyboardy posiadają znacznie gorsze klawiatury, najtańsze nie reagują przy tym na siłę uderzenia w klawisz (brak klawiatury dynamicznej) i nie pozwalają na podłączenie pedału wybrzmiewania. Keyboard służą przy tym do gry z automatycznym akompaniamentem. To znaczy, że grając na keyboardzie, jedynie prawa ręka gra na modłę pianistyczną. Lewa jedynie wybiera funkcje harmoniczne przez zagranie akordu, w której następnie keyboard sam wykonuje akompaniament. Keyboardy są także znacznie trudniejsze w użyciu. Instrumenty ze średniej półki przysparzają początkowo problemów nawet młodym ludziom. Podobne problemy z obsługą nastręcza większość syntezatorów z wyjątkiem najprostszych modeli takich jak Yamaha Reface CS czy Rolanda GAIA które obsługiwane są w całości kilkoma suwakami i pokrętłami, a obsługi zwłaszcza tego pierwszego można się nauczyć po prostu metodą prób i błędów.

Yamaha Reface CS

Yamaha Reface CS, źródło: Muzyczny.pl

Poniżej załączamy listę najważniejszych funkcji, jakie można spotkać w keyboardach.

Voice – ta funkcja zawsze oznacza zmianę barwy, czyli brzmienia instrumentu, np. z fortepianu na pianino elektryczne albo klawesyn (w pianinach cyfrowych) albo z fortepianu na trąbkę, flet albo inny instrument na keyboardzie. Aby zmienić barwę należy nacisnąć ten przycisk, a następnie użyć guzików „+” i „ –„ do wybrania barwy lub klawiatury numerycznej do wpisania jej numeru. Większość keyboardów posiada wyświetlacz, który informuje o tym, jaka funkcja zostanie zmieniona po użyciu klawiszy „+” „-” lub wpisaniu numeru.

Piano – kategoria fortepianów i pianin

Strings – to grupa barw imitujących instrumenty smyczkowe

Brass – to grupa barw instrumentów dętych blaszanych

Wood – grupa barw instrumentów dętych drewnianych

Synth lead – barwy syntezatorowe do grania głównych melodii

Synth pad – barwy syntezatorowe o nienarzucającym się dźwięku

Drum kits – zestawy perkusyjne

Chromatic percussion – perkusja chromatyczna, czyli np. marimba, ksylofon albo czelesta

Preset – w syntezatorach jest to gotowa do użycia barwa dźwięku. PRESET LIBRARY to biblioteka presetów- lista gotowych barw do wyboru

Style – jest to typ automatycznego akompaniamentu w keyboardzie. Różne style grają akompaniament w różnych rytmach i przy użyciu barw różnych instrumentów. Style noszą nazwy konkretnych gatunków muzycznych.

Auto accompaniment – włącznik automatycznego akompaniamentu.

Sync start – start zsynchronizowany, czyli funkcja, która uruchamia automatyczny akompaniament w chwili zagrania akordu w lewej skrajnej części klawiatury

Sync Stop – zatrzymuje akompaniament w chwili zdjęcia ręki z lewej części klawiatury

Dual Voice – uruchamia dwa brzmienia dla każdego klawisza

Split Voice – dzieli klawiaturę na dwie części, z których każda korzysta z innego brzmienia

Podsumowanie

Pianina i organy elektroniczne są bardzo proste w użyciu. W większości przypadków główne różnice dotyczące obsługi sprowadzają się do podłączenia do prądu i włączenia. Pianina posiadają ponadto regulator głośności oraz możliwość wyboru spośród barw kilku różnych fortepianów, pianin czy klawesynu. Podobnie jest z organami gdzie oprócz regestrów organowych, do dyspozycji są barwy różnych odmian tego instrumentu oraz suwaki pozwalające płynnie zmieniać barwę. Znacznie bardziej kłopotliwe w użyciu są keyboardy i syntezatory. Obsługę zwłaszcza tych pierwszych można porównać do używania bankomatu, z tą różnicą, że liczba funkcji może być znacznie większa.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry