David Gilmour sprzedaje kolekcję gitar

Jeden z najbardziej cenionych gitarzystów na świecie - David Gilmour zdecydował się na niecodzienny krok. Muzyk postanowił wstawić na aukcje całą swoją kolekcję gitar. Do domu aukcyjnego Christie’s w Nowym Yorku trawiło 127 instrumentów. Suma wylicytowanych gitar okazała się rekordowa, a pieniądze trafią na bardzo ważny w dzisiejszych czasach cel.

David Gilmour jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów, znany głównie jako jeden z liderów zespołu Pink Floyd. Po rozpadzie zespołu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Styl gry i brzmienie pana Davida inspirowało i nadal inspiruje wiele pokoleń gitarzystów. Jego talent do komponowania muzycznych arcydzieł na stałe wpisał się w historię muzyki.

Nowojorska aukcja była rekordowa z dwóch powodów – kwota wszystkich wylicytowanych instrumentów przekroczyła 21 milionów dolarów! Najdroższy instrument – "Black Star", czyli czarny Fender Stratocaster z klonową podstrunnicą został sprzedany za prawie 4 miliony dolarów! To właśnie ta gitara jest najbardziej rozpoznawalną gitarą Davida Gilmoura. Stała się jego znakiem rozpoznawczym i uczestniczyła w nagrywaniu większości płyt zespołu Pink Floyd.

Innymi ciekawostkami w domu aukcyjnym Christie’s były 12-strunowa gitara akustyczna firmy Martin, która wcześniej należała do Erica Claptona (sprzedana za 791 tysięcy dolarów) oraz Gibson Les Paul, która była głównym instrumentem podczas sesji „Another Brick in the Wall, Part 2”

Cała kwota ze sprzedanych instrumentów zostanie przeznaczona na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Warto w tym miejscu zauważyć, że Gilmour od wielu lat zaangażowany jest w tematy związane z ochroną środowiska naturalnego.

Zobacz w sklepie