Festiwal muzyki elektroakustycznej Musica Electronica Nova 2016

Od 19 do 22 maja trwać będzie we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki festiwal Musica Electronica Nova dedykowany wszystkim odbiorcom poszukującym zupełnie nowych doznań muzycznych, jakie oferuje muzyka elektroakustyczna. Jest to rodzaj muzyki o tyle wyjątkowy, że oferuje więcej możliwości barwowych jak muzyka instrumentalna.

Dyrektorem artystycznym Musica electronica Nova jest Elżbieta Sikora – absolwentka studiów na Wydziale Reżyserii i Muzyki oraz studiów kompozytorskich w Warszawie. Studiowała także muzykę elektroakustyczną w Paryżu i tam ukończyła także kurs komputerowy w ważnym dla rozwoju muzyki elektroakustycznej ośrodku IRCAM, czyli w Centrum Badań Komputerowych Muzyki i Akustyki. Współpracę z tym instytutem naukowo-badawczym prowadzą także artyści, którzy wystąpią podczas tegorocznych koncertów festiwalu. Sikora jest jedną z pierwszych polskich kompozytorek muzyki elektroakustycznej, współpracowała ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, które jako jedne z pierwszych na świecie i jako czwarte w Europie stało się ośrodkiem muzyki elektronicznej. W ramach festiwalu w piątek 20 maja odbędzie się koncert, który będzie fuzją muzyki symfonicznej z elektroniką i na którym wystąpią kompozytorzy reprezentujący muzykę współczesną.
Podczas finalnego koncertu, który odbędzie się 22 maja publiczność będzie miała okazję wziąć czynny udział w koncercie i tym samym poznać na czym polega komputerowa twórczość muzyczna. Estoński artysta Tarmo Johannes poprowadzi interaktywną grę dźwiękową. Aby wziąć w niej udział widz potrzebuje smartfona i - rzecz niezbędna – musi puścić wodze swojej fantazji, aby stać się współtwórcą muzyki.

Kino dźwięków to cykl dźwiękowych portretów miast, które przedstawią badacze miejskiej fonosfery. W tym roku będziemy mogli usłyszeć dźwięki przybliżające atmosferę wielu europejskich miast. Częścią programu festiwalowego będzie również instalacja o nazwie „Wzrastanie” - muzyka elektroakustyczna łączy bowiem często siły z artystami z innych dziedzin sztuki. Ten projekt jest efektem współpracy kompozytora związanego z paryskim IRCAM Jeana-Luca Hervé, oraz wrocławskiego Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego. Podczas trwania festiwalu jest zaplanowanych kilka takich pokazów, które odbędą się na Placu Wolności przed Narodowym Forum Muzyki i ich celem jest pokazanie, że przyroda jest ważną częścią miejskiej przestrzeni, a muzyka wzrasta wraz z zielenią.

Te kilka dni to święto nowych brzmień, jakie oferuje muzyka elektroakustyczna, zachęcamy zatem do udziału. My też tam będziemy!

    Filharmonia Wrocławska

    Muzyka komputerowa

    Elżbieta Sikora - Dyrektor Artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova

    Kiełkowanie: Instalacja – pokaz dźwiękowy