Kasia Moś - koncert w Trójce

W piątek, 27 maja 2022 roku pojawiła się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, we wszelkich formach sprzedaży, płyta „KASIA MOŚ KARIN STANEK”.

W najbliższą niedzielę, 5 czerwca 2022 roku KASIA MOŚ z zespołem wystąpi w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7, wykonując utwory ze swojej najnowszej płyty po raz pierwszy po premierze fonograficznej. Będzie to kolejny w niedzielnym cyklu Programu 3 Polskiego Radia „Koncert w Trójce”.

Karin Stanek urodziła się w Bytomiu, pod koniec II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek i symbolem tzw. bigbitu. Utwory „Autostop”, „Malowana lala”, czy „Chłopiec z gitarą” znała i nuciła cała Polska od małolatów, po emerytów. Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz Moś pochodzą z Bytomia. Z Bytomiem związany jest też Mateusz Kołakowski. Nic dziwnego, skoro są krajanami, że ta trójka pracująca razem twórczo została zainspirowana repertuarem Karin Stanek.

Przeboje Karin Stanek, to było charakterystyczne dla tamtych czasów, typowe gitarowe granie i chrypliwy głos wokalistki.

Obaj Mateusze (Moś i Kołakowski) postanowili nas zaskoczyć i potraktowali materiał wyjściowy w sposób nieoczekiwany. Niby te same teksty i linie melodyczne, ale z punktu widzenia słuchacza to zupełnie różne utwory. Wymyślone przez Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego aranżacje oraz produkcja muzyczna płyty, za którą obaj odpowiadają, przenoszą nas brzmieniowo wielkim skokiem do współczesności. Nieoczywisty, lekko dramatyczny, klubowy podkład niesie znakomicie wokal Kasi Moś, która swoim interpretacjom nadała zupełnie inny wyraz, niż w wykonaniach oryginalnych. Tę trójkę wykonawczo wspomagają Tomasz Machański i Artur Kudłacik.