Mistrzowie komedii i mistrzowie dźwięku na 20 Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie

W salach Kina Pod Baranami i w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, od 5 do 8 grudnia 2019 roku zobaczymy słynnych mistrzów komedii m.in. Charlesa Chaplina, Bustera Keatona czy Flipa i Flapa. Towarzyszyć im będą mistrzowie dźwięku, którzy, jak co roku, zagrają na żywo do najpopularniejszych oraz mniej znanych produkcji filmowych sprzed przełomu dźwiękowego.

Podczas tegorocznej, 20. edycji Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie na ekranie, oprócz kultowych komedii z USA, pojawią się także filmy z Rosji i Francji, a nawet z Polski (jedyna polska niema komedia!). Wśród twórców zaprezentują się także m.in. Mel Brooks w roli reżysera, czy Samuel Beckett w roli scenarzysty. Muzykę na żywo zapewnią zarówno słynni kinowi akompaniatorzy, wirtuozi elektroniki jak i wieloosobowe zespoły multiinstrumentalne.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się projekcją jednego z pierwszych pełnometrażowych filmów Bustera Keatona, uważany za jego najwybitniejsze dzieło. “Rozkosze gościnności” (“Our Hospitality” USA 1923, 75’) to niezwykle precyzyjnie zilustrowana historia autentycznej i wyjątkowo krwawej waśni pomiędzy dwoma amerykańskimi rodzinami z końca XIX w.

Film zilustruje dźwiękowo na żywo Acoustic Ethno Orchestra. Ten kilkunastoosobowy zespół pod batutą założyciela, kompozytora, Macieja Trifonidisa tworzą wybitni instrumentaliści wywodzący się z różnych, pozornie oddalonych od siebie gatunków muzycznych o różnorodnych kulturowych korzeniach.

Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha o godz. 20.15.
Więcej informacji, szczegółowy program oraz bilety na stronie: www.festiwalfilmuniemego.pl