Nie żyje Krzysztof Penderecki

Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas ze wsi Lusławice. W wieku 87 lat zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych kompozytorów. Artysta odszedł 29 marca po długiej i ciężkiej chorobie.

Penderecki urodził się 23 listopada 1933 w Dębicy. Jego działalność artystyczna rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych XX wieku. Skomponował cztery opery, osiem symfonii oraz wiele innych utworów orkiestrowych. Był twórcą muzyki do tekstów religijnych, co w czasach realnego socjalizmu sprawiało, że był ignorowany przez ówczesne władze Polski. Doceniony na całym świecie stał się najważniejszym polskim reprezentantem muzyki klasycznej poza granicami naszego kraju. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

Penderecki szczególnym uznaniem cieszył się w kręgach wybitnych reżyserów filmowych. Jego muzyka wykorzystana była w takich dziełach jak: Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Za swoje wybitne kompozycje autor otrzymał szereg prestiżowych nagród, między innymi dwukrotnie Prix Italia oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy.