Prezentacja Yamaha - Duet gitarowy Marek Napiórkowski i Jacek Królik

01 grudnia 2009 w sklepie firmy M. Ostrowski Sp. J. odbyła się prezentacja Duetu gitarowego Marek Napiórkowski i Jacek Królik. Trudno o lepszych gitarzystów w naszym kraju. Połączenie jazzu z rockiem zawsze brzmiało interesująco. Gitarzyści zaprezentowali dwa modele gitar elektroakustycznych firmy Yamaha LSX36 oraz NTX2000.

    Marek Napiórkowski

    Nagrał ponad 100 płyt z różnymi wykonawcami. Grał i nagrywał m.in. z: Patem Metheny, Mino Cinelu, Richardem Boną, Dhaferem Youssefem, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Sugarem Blue, Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Klausem Doldingerem (Passport), Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Krzysztofem Ścierańskim, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim.

    W 2002 roku wziął udział w projekcie Pat Metheny & Anna Maria Jopek Upojenie (album i dwa koncerty w Sali Kongresowej, wersja światowa płyty - Nonesuch 2008). Rok 2007 to kolejny album Anny Marii Jopek z udziałem gwiazd światowego jazzu i muzyki world - ID (katalog Emarcy 2008); Marek Napiórkowski zagrał m.in. w utworach z Christianem McBridem i Manu Katche oraz na trasie promującej płytę z udziałem m.in. Richarda Bony, Mino Cinelu i Dhafera Youssefa.

    Wydał dwa autorskie albumy (w katalogu Universal Music Polska); obie płyty nominowane były do Nagród Muzycznych Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku.

    6 czerwca 2005 roku ukazał się album NAP, na którym znalazły się jego własne kompozycje. Gościnnie wystąpili m.in. Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek i Henryk Miśkiewicz.

    1 lipca 2007 roku ukazał się akustyczny album Wolno z udziałem Anny Marii Jopek, Mino Cinelu, Gregoire Mareta (harmonijka), Roberta Majewskiego, Michała Tokaja, Roberta Kubiszyna i Michała Miśkiewicza. Album osiągnął status Złotej Płyty.

    1 maja 2008 roku Marek Napiórkowski zagrał koncert przekrojowy przez swoją twórczość w rodzinnej Jeleniej Górze z udziałem zespołów Funky Groove (Artur Lesicki), Full Drive (Henryk Miśkiewicz) oraz wokalistek Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz.

    Prowadzi własny kwartet oraz jest współliderem zespołu Funky Groove (pierwszy album zespołu znajduje się w Universal Worlwide Jazz Catalogue, obie płyty zespołu zostały wybrane albumami roku przez czytelników profesjonalnego muzycznego czasopisma "Gitara i Bas").

    W ankiecie Jazz Top czytelników pisma "Jazz Forum" zespół Funky Groove dwukrotnie został wybrany elektryczną grupą roku, a Marek Napiórkowski od kilku lat znajduje się w czołówce w kategorii gitary.

    Źródło: www.mareknapiorkowski.com

    Jacek Królik

    polski gitarzysta, muzyk sesyjny, członek zespołu Grzegorza Turnaua oraz grup muzycznych Królik oraz Kreszendo, do 2009 członek zespołu Brathanki.

    Swą karierę gitarzysty rozpoczął w zespole Dekiel, który przyniósł jemu i innym muzykom grającym w tym zespole dużą popularność. W 1986 roku był współtwórcą zespołu Chłopcy z Placu Broni, który w 1987 roku zakwalifikował się do finału Festiwalu w Jarocinie. Na początku lat 90. nagrywał jako muzyk sesyjny. W 1993 roku współpracował z zespołem Lombard, z którym nagrał album Afryka, a następnie z Urszulą. Udzielał się także w zespole Tilt. W 1994 roku poznał Grzegorza Ciechowskiego, z którym w 1996 roku nagrywał płytę OjDADAna. Ponadto w tym czasie współpracował z Justyną Steczkowską, Renatą Przemyk i Krzysztofem Antkowiakiem.

    Od 1996 roku do dziś jest stałym członkiem zespołu Grzegorza Turnaua, z którym nagrywa zarówno albumy studyjne artysty jak i muzykę filmową. W roku 1997 wziął udział w nagraniu płyty Kabaretu OT.TO "7777". W latach 1998 i 1999 grał w zespole Edyty Górniak, uczestnicząc w jej trasie koncertowej, w wyniku której powstała płyta "Live '99". Jeszcze w 1999 roku został zaproszony przez Janusza Musa do grania w zespole Brathanki, w którym grał do jesieni 2009 roku. Razem z Ryszardem Sygitowiczem powołał do życia okazjonalny zespół gitarowy "Giganci Gitary". W roku 2003 wziął udział razem z wieloma innymi wybitnymi muzykami w nagraniu płyty Anny Treter "Na Południe". W tym samym roku zaczął grać w krakowskim zespole smooth - jazzowym "Kreszendo", z którym nagrał płyty "Stało się" (2003) i "Tu i teraz" (2008).

    W 2005 roku brał udział w nagrywaniu płyty Mai i Andrzeja Sikorowskich "Kraków-Saloniki". W 2007 roku udzielał się w zespole Charming Beauties a także w Funk De Nite, z którym nagrał płytę "What!So What!". W 2008 roku towarzyszył Grzegorzowi Turnauowi na "Koncercie wśród dźwigów" w Szczecinie, upamiętniającym wydarzenia z Szczecińskiego Sierpnia '88, na którym polscy artyści wykonywali utwory z repertuaru grupy Republika. Grzegorz Turnau przy akompaniamencie gitarowym Jacka Królika wykonał utwory "Stojąc w kolejce" i "Śmierć na pięć" a w finale koncertu Jacek Królik wraz z zespołem Macieja Silskiego oraz innymi wykonawcami tego koncertu wykonał utwór "Nie pytaj o Polskę". Razem z Grzegorzem Turnauem udzielał i udziela się na niemal wszystkich występach, z czego najważniejszymi są: "Inowrocławska noc Solannowa", "Wieczór sowich piosenek", "Grand Touch" (2008). W 2009 roku Jacek Królik po raz pierwszy skomponował muzykę filmową do komedii Juliusza Machulskiego "Ile waży Koń Trojański?", którą nagrał z krakowskimi muzykami: Sławomirem Bernym (perkusja, instrumenty perkusyjne), Łukaszem Adamczykiem (gitara basowa), Michałem Jurkiewiczem (instrumenty klawiszowe, akordeon) i Agnieszką Jurkiewicz (flet).[4]

    Od 2008 roku Jacek Królik występuje także z własnym zespołem "Królik" (wcześniej "Jacek Królik Quartet"), który tworzą: Jacek Królik (gitary), Łukasz Adamczyk (gitara basowa, kontrabas), Michał Jurkiewicz (instrumenty klawiszowe), Wojtek Fedkowicz (perkusja).

    Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Króllik