Jak co roku we Frankfurcie nad Menem rozpoczęły się jedne z największych targów muzycznych - Musikmesse 2007.
Na targach znaleźć można było wszystko co związane jest z tworzeniem muzyki - od instrumentów klasycznych,
poprzez elektroniczne, perkusyjne, a także wszelkiego rodzaju osprzęt. Targi potrwają od 28.03.2007 do 31.03.2007.
Pracownicy M. Ostrowski Sp. j. zdali nam relację z ciekawostek zaprezentowanych na targach.
Klawisze YAMAHA
• PSR-E213
W miejsce wysłużonego już nieco modelu PSR-175 pojawił się nowy PSR-E213 – niestety w dalszym ciągu bez dynamicznej klawiatury.
• PSR-S700
W miejsce kultowych keyboardów PSR-1500 i PSR-3000 pojawiły się dwie nowe propozycje – PSR-S700 i PSR-S900. W PSR-S700 mamy oczywiście dalej 61 klawiszy, 813 brzmień (wraz z XG), 10 Mega! Voice, 14 Live!, 18 Cool!, 11 Sweet!. Mamy tu do dyspozycji 205 stylów w 4 wariantach + OTS – One Touch Setting. Polifonia 96-głosowa, wyświetla nuty i teksty, USB to device oraz USB to host ( co umożliwia łączenie w MIDI z komputerem, ale również podłączanie różnych nośników pamięci – Pendrivy, dyski na USB itp.) Premiera czerwiec 2007.
• PSR-E313
Nowa odsłona keyboardu znanego do tej pory pod kryptonimem PSR-E303. Różnica jaką udało się na pierwszy rzut oka dojrzeć to dołożona muzyczna baza danych – Music Database. A poza tym 32-głosowa polifonia, 106 stylów, 482 brzmienia.
• PSR-S900
W PSR-S900 mamy również 61 klawiszy, ale już 891 brzmień (wraz z XG), 23 Super Articulation Voices, 15 Mega! Voice, 20 Live!, 26 Cool!, 22 Sweet!. Mamy tu do dys-pozycji 305 stylów w 4 wariantach + OTS – One Touch Set-ting. Polifonia 128-głosowa, wyświetla nuty i teksty, USB to device oraz USB to host ( co umożliwia łączenie w MIDI z komputerem, ale również podłączanie różnych nośników pamięci – Pendrive, dyski na USB itp.) Możliwość podłączenia mikrofonu i wbudowany harmonizer wokalny. Premiera czerwiec 2007.
• NP-30 i NP-30S
NP.-30 to niedroga alternatywa dla pianina (chociaż kla-wiatura jest krótsza – 76 klawiszy i bez mechanizmu mło-teczkowego. Mamy tu 10 brzmień (2 fortepiany, 2 pianina elektryczne, klawe-syn, wibrafon, smyczkowe, chór i organy. Polifonia 32-głosowa. Dostępne w 2 wersjach kolorystycznych.
• YDP-S30
Nowy instrument z serii Digital Piano YDP-S30 dos-tępny w 2 wersjach kolorystycznych: Mahoń i Czereśnia daje nam do dyspozycji 10 brzmień, 88 klawiczy z systemem mło-teczkowym GHS, polifonia 64-głosowa, 4 typy pogłosu Reverb, funkcja Dual/Layer, rekordem.
Roland
• CVP-401, CVP-403, CVP-405, CVP-407, CVP-409
W tym roku pojawi się cała seria nowy pianin Clavinova CVP – premiera lipiec 2007.
• V-Synth GT
Roland wprowadza do oferty nowego flagowca w kategorii syntezatorów z modelowaniem analogowym – V-Synth GT. Po raz pierwszy zostanie zastosowana nowa technologia Articulative Phrase Synthesis. V-Synth GT jest pierwszym na świecie synteza-torem, w którym zastosowano technologię AP Synthesis (Articulative Phrase Synthesis). Jest to nowatorski sposób modelowania, w którym wykorzystuje się zarówno sygnał z instrumentu akustycznego, jak i sygnał wygenerowany w syntezatorze. Połączenie tych sygnałów daje bardzo ekspresyjne rezultaty, pozwalające na modyfikację barw rzeczywistych instrumentów oraz na tworzenie nowych.
Dostępny również w wersji rackowej
• FP-4 i FP-7
88 klawiszy z technologią Progressive Hammer Action alpha II, 4 stopniowa czułość klawiatury, 128 głosów polifonii, FP-4: 333 brzmienia + 9 zestawów perkusyjnych, starannie opracowane brzmienie fortepianu w oparciu o próbkę Multisample (indywidualnie dla każdego klawisza), efekty: Reverb, Digital Effect (62 typy), Sound Control (3 typy), 4-bandowy Digital Equalizer, rytmy: 80 typów x 2 wariacje, Chord Progression (uklady akordów) automatyczne lub programowalne, możliwość realizacji nagrania na 3 ścieżkach, 65 utworów, 10 demo, wyświetlacz LED; FP-7 ma 128-głosową polifonię, zestaw 339 barw, w tym 5-warstwową barwę GRAND PIANO, 6 organowych barw TONE WHEEL ORGAN i 9 zestawów perkusyjnych. Moduł dźwiękowy jest zgodny z GM2/GS/XG Lite. Siłą instrumentu jest 28 programów REGISTRATION pozwalających zapisać ustawienia całego instrumentu włącznie z przypisaniem odtwarzania plików audio do klawiatury – idealna sprawa na scenę. Z pamięci USB można również odtwarzać pliki MIDI SMF 0/1. Co istotne, USB działa również jako interfejs MIDI do komputera. W komplecie z instrumentem dostarczany jest Cakewalk Sonar LE umożliwiający natychmiastową pracę nad własnymi aranżami i kompozycjami. FP-7 jest wyposażony w pokładowe nagłośnienie 2 × 13 W na głośnikach eliptycznych 8 × 12 cm.
• ep880
Roland EP-880 pianino elektryczne
- klawiatura: 88 klawiszy lekko ważonych, 4 stopnie czułości klawiatury
- brzmienia 15/5 grup
- polifonia 64
- metronom
- Twin Piano – funkcja do podziału klawiatury na 2 niezależne
- brilance (3 poziomy)
- procesor efektów: reverb (8), chorus (8), Damper Resonance (8 dla Piano)
- rejestrator: 2 ścieżki, 1 utwór (5000 znaków)
- system nagłośnienia – Digital Bass Enhancer
- 79 utworów fabrycznych
- złącza: wyjście liniowe-2 x jack (L/mono, R), pedał soft-jack, wyjście słuchawkowe-2 x jack stereo, MIDI-In, Out, USB, pedał sustain-jack
- głośniki: 2x 10W, wymiary: 1310 x 390 x 140 [mm]
• VIMA RK-500 i VIMA RK-100
Model RK-100 oferuje nam na pokładzie znakomite gotowe aranżacje hitów muzyki klasycznej oraz popularnej które możemy odsłuchać a także zaśpiewać dzięki funkcji karaoke i wbudowanym wejściom mikrofonowym. Dodatkowo możemy załadować utwory w formacie MIDI za pomocą wbudowanego napędu CD. Poza tym mamy do wyboru mnóstwo barw instrumentalnych.
Model RK-500 oferuje setki realistycznych brzmień do gry za pomocą znakomitej, 88-klawiszowej pełnoważonej klawiatury z mechanizmem młoteczkowym.
Na jego pokładzie znajdziemy znakomite gotowe aranżacje hitów muzyki klasycznej oraz popularnej które możemy odsłuchać, zaśpiewać dzięki funkcji karaoke oraz wyświetlić zapis nutowy! Dodatkowo możemy załadować utwory w formacie MIDI za pomocą wbudowanego napędu CD lub poprzez pendrive`a dzięki złączu USB.
Śpiewać możemy oczywiście podłączając się bezpośrednio do instrumentu z mikrofonem (jednym lub dwoma) , a tekst zostanie wyświetlony na ekranie wyświetlacza instrumentu, a dla lepszego efektu możemy w tle umieścić pokaz slajdów bądź animację Piano Roll. Skoro mówimy o możliwościach wyświetlania: oprócz imponujących wymiarów i rozdzielczości wbudowanego wyświetlacza mamy również możliwość podłączenia się pod zewnętrzny monitor telewizyjny bądź komputerowy. Ale to jeszcze nie wszystko jeśli chodzi o możliwości Video - do instrumentu możemy podłączyć zewnętrzne źródła typu kamera Video, odtwarzacz DVD i w prosty sposób nimi zarządzać, co daje nam możliwość tworzenia niesamowitych pokazów wizualnych. Teraz wystarczy jeszcze dwa słowa o nagłośnieniu - jest świetne - i już mamy przed sobą obraz instrumentu RK-500. Teraz już tylko pozostaje go posłuchać i oczywiście zobaczyć.
Deejay’s Staff & Light
Ogólna tendencja w sprzęcie DJ-skim to MP3 – i tak:
• Gemini, Citronic, Numark – gramofon hybrydowy z możliwością odtwarzania muzyki z winyli jak również załadowania CD lub CD-MP3 i scratchu winylem
• Odtwarzacze i miksery do sterowania i odtwarzania z pendrivów, iPodów itp.
• Sterowniki hardwareowe łączone poprzez USB do sterowania playerami programowymi typu NI Tracktor.
Coraz więcej urządzeń odtwarzających dźwięk z obrazem (DVD) – włącznie ze scratchem i miksowaniem.
Coraz to nowe klony Finale Scratcha – Rane Serato, Mixvibes, Numark Vinyl.
W oświetleniu niepodzielnie panują LED-y w każdej postaci – głowy LED, skanery LED, PARy LED, Strobo LED, rury, panele, ekrany, ściany