W dniach 1-4 kwietnia 2009 we Frankfurcie nad Menem już po raz piętnasty odbyły się międzynarodowe targi Musikmesse & Prolight+Sound skupiające rzeszę producentów i dystrybutorów instrumentów muzycznych, nagłośnienia, oświetlenia oraz urządzeń audiowizualnych o łącznej liczbie 850 wystawców z 42 krajów świata.
Jak co roku, firma M.Ostrowski sp.j. również brała udział w tym wydarzeniu. Obecność na targach dała możliwość poznania nowości oraz prototypów w branży muzycznej jak i również sprawdzenia jakości i sposobu działania wielu produktów uznanych już producentów, z którymi dotychczas nie było okazji obcować.
Wyjazd umożliwił zaznajomienie się z najnowszymi produktami marek, których jesteśmy dystrybutorem m.in. Optocore (www.optocore.pl), Riedel (www.riedel.net.pl) czy Renkus-Heinz (www.renkus-heinz.pl). Mieliśmy okazję sprawdzenia w warunkach plenerowych możliwości nowego kompaktowego systemu Renkus-Heinza, Iconyx-Live, składającego się dwudrożnej kolumny głośnikowej wyposażonej w 5 przetworników średniotonowych i 3 przetworniki wysokotonowe, napędzanych z wbudowanego 8.kanałowego wzmacniacza mocy, oraz dedykowanego do nich subwoofera. Unikatowym rozwiązaniem dla tej serii jest wbudowany procesor DSP pozwalający na odpowiednie ukierunkowanie fali dźwiękowej w pionie, z możliwością podziału na strefy. Należy tutaj zaznaczyć, iż system ten dorównywał poziomem ciśnienia akustycznego oraz pokryciem dźwiękiem popularnym już systemom wyrównanym liniowo, przy czym zadziwiał niewielkimi rozmiarami i brakiem konieczności podwieszania. Co ciekawe podczas targów, wieloletni partner firmy M.Ostrowski, Renkus-Heinz obchodził swoją 30 rocznicę firmy.
Optocore zaprezentował w tym roku nowe urządzenia. Są nimi X6R – 16-kanałowy przetwornik A/C, C/A (AES/EBU) oraz 8-kanałowy V3R. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest możliwość wyposażenia ich w różnego rodzaju karty we/wy, w zależności od zapotrzebowania. Do wyboru są karty: 8 wejść mikrofonowych, 8 wejść liniowych, 8 wyjść liniowych oraz 8 wejść AES/EBU z konwerterem częstotliwości (tylko dla X6R). Dodatkowo dla urządzenia X6R już niedługo dostępna będzie karta z 8 wejściami mikrofonowymi zawierającymi dwa niezależne przedwzmacniacze mikrofonowe na kanał, pozwalające np. na niezależne sterowanie wzmocnienie początkowym z poziomu konsolety FOH jak i monitorowej. Jest to niewątpliwie duży krok w przód dla przyszłości systemów elektroakustycznych.
Yamaha na tej edycji targów również pokazała nowości sprzętowe, mikser instalacyjny IMX64, z możliwością instalacji w szafie sprzętowej o szerokości rack 19” i wysokości 2U, z kompletem wejść i wyjść analogowych (dostępne zasilanie Phantom oraz tłumik PAD), z możliwością podłączenia sygnałów cyfrowych i co ważne z we/wy GPI umożliwiającym zdalną kontrolę niektórych parametrów miksera. Z panelu przedniego użytkownik ma dostęp do najważniejszych funkcji miksera, jednak jedną z niewątpliwych zalet jest możliwość ich programowego zablokowania, nie dając przy tym możliwości zmian istotnych parametrów systemu. Wszystko to odbywa się za pomocą darmowego oprogramowania dostępnego na stronie producenta.
Uczestniczyliśmy również w prezentacji nowej serii 2000 systemu mikrofonów bezprzewodowych firmy Sennheiser.