Wirtualny Festiwal FAMA 2020

Festiwal Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z powodu zagrożenia epidemicznego przenosi się do sieci. Będzie się zatem toczyć nie tylko w Świnoujściu ale na całym świecie. Powstanie cykl filmowych rejestracji koncertów, spotkań i multimedialnych prezentacji z udziałem wybitnych twórców oraz tych, którzy swoją karierę dopiero rozpoczynają. Fama, nawet ta w ulotnej przestrzeni wirtualnej, wciąż ma być dla nich trampoliną do kolejnych artystycznych etapów, szczebli i sukcesów.

Fama to najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych, a dzięki cyklom mistrzowskich warsztatów jedyne przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym. Mimo pięćdziesięcioletniej tradycji synonimem Famy wciąż są: młodość, świeżość i odwaga. Od 1965 roku letni festiwalowy czas w Świnoujściu to swoisty inkubator polskiej sztuki. To tu swoje pierwsze kroki stawiali (i wciąż stawiają) wyznaczający artystyczne trendy muzycy, wokaliści, aktorzy,kabareciarze, poeci, literaci, performerzy, malarze, filmowcy, fotograficy czy animatorzy. Imponująca lista tych, którzy tworzą historię Famy jest jednocześnie, nieustannie uzupełnianym o nowe postaci, leksykonem polskich twórców.

Rokrocznie program Famy to kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych przez kilkuset młodych twórców, którzy oprócz własnego dorobku prezentują projekty premierowe wykorzystując umiejętności i wiedzę zdobytą podczas warsztatów oraz nieformalnych lecz inspirujących spotkań. Festiwal ma charakter konkursowy, a pula nagród to zawsze kilkadziesiąt tysięcy złotych. Artystyczne zmagania ocenia profesjonalne jury - wybitni artyści, pedagodzy, dziennikarze oraz animatorzy kultury i znawcy sztuki.

W tym roku, z uwagi na pandemię, a tym samym bezpieczeństwo uczestników i widzów, Fama odbędzie on-line. Wirtualny charakter festiwalu nie będzie mieć wpływu na jego artystyczną kondycję – niezmiennie będzie dynamicznie, fascynująco, wciągająco i na możliwie najwyższym poziomie. Nie zabraknie żadnej ze sztuk! Będzie muzyka, literatura, poezja, plastyka, film, teatr, taniec i kabaret.

Wirtualna Fama odbędzie się między 21 a 29 sierpnia 2020 roku. Każdego z dziewięciu festiwalowych dni na kanale Famy na platformie YouTube zaplanowano premierowe emisje zarejestrowanych materiałów oraz transmisje wydarzeń. Po premierze wszystkie filmy będą także dostępne.

Serdecznie zapraszamy!

www.fama.org.pl