XIII Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”

To był piękny wieczór z pięknymi piosenkami Andrzeja Zauchy. W bydgoskiej Operze Nova, w ramach XIII Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”, zabrzmiały jego utwory w wykonaniu wspaniałych wokalistów, zarówno tych mniej znanych, jak i tych bardziej, m.in. Michała Szpaka, Małgorzaty Ostrowskiej i Kuby Badacha.

Zdobywcą złotej nagrody im. Andrzeja Zauchy został Rafał Kozok ze Śląska. Dwie kolejne nagrody – srebrna i brązowa – trafiły do muzyków pochodzących z Bydgoszczy – Adeli Konop i Mikołaja Macioszczyka.

Koncert w Bydgoszczy rozpoczął tournée po Polsce upamiętniające 30-lecie śmierci Andrzeja Zauchy. – Nie tylko ja mam wrażenie, że Andrzej Zaucha za życia nie został odpowiednio doceniony i na pewno nie zrobił takiej kariery, jaką powinien. Dzisiaj za to wiele osób, zwłaszcza młodszych, sięga po jego piosenki – mówi Krzysztof Wolsztyński, pomysłodawca i organizator Festiwalu.

Bilety na koncert rozeszły się błyskawicznie, a wydarzenie odbyło się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Na scenie, oprócz wspomnianych Ostrowskiej, Szpaka i Badacha, wystąpili m.in. Kasia Moś, Michał Kaczmarek, Dominika Jaszczyńska i Paweł Wolsztyński, a koncert galowy w Operze Nova poprowadzili dziennikarze muzyczni Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Sponsorem głównym Festiwalu jest firma Anwil. Organizację wydarzenia wsparły także województwo kujawsko-pomorskie i miasto Bydgoszcz.

W tym roku Festiwal nie zakończy się w Bydgoszczy, bo organizatorzy postanowili w szczególny sposób upamiętnić przypadającą w 2021 roku trzydziestą rocznicę śmierci Andrzeja Zauchy. – W tym roku Festiwal pojawi się w kilku miejscach w Polsce, z czego bardzo się cieszymy i serdecznie zapraszamy. Pierwszy wyjazdowy koncert odbędzie się 7 sierpnia w Świnoujściu. Artyści zaprezentują się tam w tym samym składzie, z jedną zmianą – Kubę Badacha zastąpi Piotr Cugowski – dodaje Wolsztyński. Wiadomo też, że Festiwal zawita 29 sierpnia do Torunia, a 10 października, dokładnie w trzydziestą rocznicę śmierci Zauchy, do Krakowa. Nie jest wykluczone, że na mapie Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” pojawią się jeszcze inne miasta.