Elfa

Elfa

ELFA została założona w 1945 roku przez Arne Lydmara. Sprzedaż komponentów elektronicznych była początkowo tylko poboczną działalnością firmy. Po kilku latach współwłaścicielem został Nils Jensen, który po podziale firmy w 1951 roku, przejął część zajmującą się elektroniką.

Dynamiczny rozwój spowodował konieczność kilkukrotnej zmiany lokalizacji firmy. Ostatnia przeprowadzka nastąpiła w roku 1998. Obecna siedziba wraz z magazynem centralnym znajduje się w Järfälla na północ od Sztokholmu.

W roku 2006 rodzina Jensen sprzedała ELFA funduszowi inwestycyjnemu Industri Kapital.

W roku 2008 ELFA stała się częścią międzynarodowego koncernu przemysłowego Dätwyler.

Dokładniejszą historię ELFA prezentujemy poniżej.

Pierwsze 10 lat
1945
Firma Elfa Engineering Firm została zarejestrowana i rozpoczęła działalność 8 września 1945 roku. Początkowo firma zajmowała się naprawą rowerów oraz sprzedażą komponentów radiowych.

1946
Wydano pierwszy katalog ELFA. Katalog miał 64 strony odbite na powielaczu i ukazał się w nakładzie 200 sztuk.

Nils Jensen rozpoczął pracę dla ELFA.

1947
Arne Lydmar zaproponował Nilsowi Jensenowi, aby został wspólnikiem firmy. Jego wkład finansowy wynosił 1200 koron. Sloganem firmy stało się hasło: Wszystko między anteną a uziemieniem.

Stany Zjednoczone oferowały bogaty zakres urządzeń elektronicznych (nadwyżki wojskowe) po korzystnych cenach. Nils Jensen podjął pracę, jako steward na amerykańskim statku, aby osobiście importować towar. Odbył dwie podróże do Ameryki. Dzięki nim nawiązał kontakty z załogą statku, która pomagała mu później przy transporcie towarów. Wkrótce nawiązał również współpracę z pracownikami lotnictwa, co zdecydowanie wpłynęło na skrócenie czasu dostaw.

1950
Równolegle ze wzrostem sprzedaży komponentów elektronicznych, wielkim przebojem w wielu sklepach stały się stojaki na naczynia, stworzone przez małą firmę inżynierską. Nisse i Arne zaczęli rozważać podział firmy.

1951
1 stycznia 1951 roku firma została podzielona. Nils i jego żona Bibbi Jensen stali się wyłącznymi właścicielami części firmy zajmującej się sprzedażą komponentów elektronicznych, przyjmując nazwę ELFA Radio & Television. Z kolei Britta i Arne Lydmar przejęli część firmy zajmującą się stojakami na naczynia, pod nazwą Elfa Engineering Firm.

Ukazały się dwa wydania katalogu ELFA liczące po 88 stron. Obroty osiągnęły poziom 125.000 koron a firma zatrudniała pięciu pracowników.

1953
Jeszcze przed spopularyzowaniem TV w Szwecji, Gunnar Roth z ELFA skonstruował zestaw telewizyjny dostosowany do warunków europejskich. Zestaw kosztował 695 koron, co w owym czasie było dużą kwotą.
Gunnar postanowił podzielić zestaw na sprzedawane oddzielnie moduły. Klienci mogli samodzielnie składać poszczególne moduły a po złożeniu wysyłać je do ELFA w celu dokonania regulacji. Wyregulowane moduły były odsyłane do klientów razem z kolejnym niezłożonym modułem. Klienci płacili gotówką osobno za każdy moduł, co ułatwiało im zakup.

Zestaw telewizyjny stał się przełomowym produktem dla firmy. Do 1968 roku sprzedano 10.000 takich zestawów.

1954
19 stycznia firma ELFA Radio & Television AB stała się spółką akcyjną. Kapitał zakładowy wynosił 20.000 koron. Firma zatrudniała wtedy 16 osób, a obrót osiągnął poziom 840 000 koron.

1 lutego, w związku z rozwojem firmy, został otwarty nowy, bardziej przestronny sklep w centrum Sztokholmu.

1955
Obroty firmy po raz pierwszy przekroczyły 1 milion koron.

Pierwsza przeprowadzka ELFA
1965
Siedziba ELFA została przeniesiona się do dzielnicy Kungsholmen w centralnej części Sztokholmu. Nowa powierzchnia magazynowa miała 3.000 m2. Asortyment obejmował już 10 000 artykułów a katalog ELFA wydawany był w nakładzie 17 000 egzemplarzy. ELFA zatrudniała w tym okresie 70 osób.

Przeprowadzka ELFA do Solna. Przejęcie firmy przez nowe pokolenie rodziny Jensen.
1968
Katalog ELFA składał się z 570 stron a jego okładka wykonana przez Eugena Semitjova przedstawiała lądowanie na księżycu. Katalog ELFA ukazał się we wrześniu, a w lipcu 1969 Neil Armstrong i Edwin Aldrin rzeczywiście postawili pierwsze kroki na księżycu.

1969
Ponowne powiększenie powierzchni magazynowej stało się niezbędne. Dział produktów dźwiękowych oraz centralny serwis zostały przeniesione do pomieszczeń na południu Sztokholmu.

1972
W związku z przygotowaniem do automatyzacji wszystkie artykuły z asortymentu otrzymały nowe oznaczenia numeryczne.

1973
Równocześnie z otwarciem nowej siedziby firmy w Solna, oddano do użytku nowy w pełni zautomatyzowany magazyn o powierzchni 10.000 m2.

Liczba zatrudnionych wynosiła 100 osób. Katalog ELFA składał się 728 stron, na których prezentowano 15.000 magazynowanych artykułów.

1975
ELFA obchodziła jubileusz 30-lecia. Nisse Jensen ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego na rzecz Gunnara Rotha. Zastępcą dyrektora generalnego został Ingvar Jensen.

Dalszy rozwój ELFA
1977
Katalog ELFA po raz pierwszy został wydrukowany na "cienkim" papierze, aby nie przekroczyć granicznej dla przesyłek drukowanych masy 1 kg. Pomimo, iż katalog miał ponad 1.100 stron, był cieńszy niż poprzedni.

1980
ELFA sprzedała dział produktów dźwiękowych dla indywidualnych odbiorców, który stał się niezależną spółką ELFA HiFi AB.

1983
Ingvar Jensen został dyrektorem naczelnym ELFA Radio & Television AB, Per Lindberg jego zastępcą, a Gunnar Roth szefem koncernu.

Powstała spółka ELFA Studio AB, zajmująca się urządzeniami dźwiękowymi dla profesjonalnych odbiorców takich jak studia muzyczne czy Szwedzkie Radio & Telewizja.

Przeznaczono kwotę 1 miliona koron na utworzenie Fundacji Badawczej ELFA. Celem fundacji było wsparcie finansowe badań z pogranicza medycyny i techniki.

1985
ELFA obchodziła jubileusz 40-lecia. Katalog ELFA ukazał się w nakładzie 70.000 egzemplarzy i zawierał 1.650 stron, na których zaprezentowano 20.000 magazynowanych artykułów.

Rozpoczęto projekt przebudowy siedziby w Solna do powierzchni 20.000 m2.

ELFA otwiera nowe sklepy
1988
Słowa „Radio & Television” zostały usunięte z nazwy firmy. Od tej pory firma nosi nazwę ELFA AB.

Ingvar Jensen został szefem koncernu, a Per Lindberg dyrektorem generalnym ELFA AB.

ELFA otworzyła sklep w Linköping.

Katalog ELFA po raz ostatni został wydany w formacie A5 i zawierał ponad 2.400 stron.

1990
Katalog ELFA został wydany w nowym, większym formacie i w sztywnej oprawie. Nakład osiągnął 80 000 egzemplarzy a asortyment obejmował 26 000 artykułów.

1991
Otwarcie sklepu w Geteborgu.

1992
ELFA rozpoczęła działalność w Norwegii, otwierając biuro sprzedaży ELFA Scandinavia AS.

1993
Otwarcie sklepu w Malmö.

1994
Otwarcie sklepu w Oslo, który był pierwszym sklepem ELFA poza granicami Szwecji.

1995
ELFA obchodziła uroczyście jubileusz 50-lecia. Klienci, partnerzy biznesowi oraz pracownicy wraz z rodzinami zostali zaproszeni na uroczyste przyjęcie w Grand Hotelu. W rocznicę oficjalnie otwarto również sklep w Solnej.

Przeprowadzka ELFA do Järfälla, nowi właściciele
1997
ELFA rozpoczęła działalność w Polsce, wydając polski katalog i otwierając biuro sprzedaży w Warszawie.

W tym samym roku szwedzki katalog prezentujący 34 000 magazynowanych artykułów, został opublikowany wraz z unikatową wyszukiwarką na stronie internetowej ELFA oraz wydany na płycie CD. ELFA rozpoczęła sprzedaż internetową.

Asortyment obejmuje 34.000 artykułów.

1998
ELFA przeniosła główną siedzibę i magazyn do Järfälla na północ od Sztokholmu.
Oficjalne otwarcie nowej lokalizacji odbyło się w sierpniu.

W Solna pozostał sklep ze swoim magazynem.

1999
ELFA rozpoczęła działalność w Finlandii, otwierając biuro sprzedaży w Helsinkach.
Została nawiązana współpraca z przedstawicielem handlowym w Estonii.

2000
Wiosną ukazał się po raz pierwszy katalog ELFA w języku angielskim. Ukazały się również dodatkowe dwie wersje katalogu dostosowane do rynków w Finlandii i Danii.

Została podjęta współpraca z przedstawicielami handlowymi z Łotwy, Litwy i Rosji.

2001
ELFA rozpoczęła działalność w Danii otwierając biuro sprzedaży w Kopenhadze.
Bo Lindqvist objął stanowisko dyrektora generalnego po tym jak Per Lindberg przeszedł na emeryturę po ponad 35 latach pracy w ELFA. Bo Lindqvist był pierwszym dyrektorem zatrudnionym spoza ELFA.

Rozpoczęto współpracę z przedstawicielem handlowym w Turcji.

2002
Rozpoczęto współpracę z przedstawicielami w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

2003
ELFA rozpoczęła działalność na Ukrainie i Białorusi.

Na stronie internetowej zostały opublikowane elektroniczne wersje polskiego i angielskiego katalogu ELFA. Dzięki temu klienci z całej Europy zyskali dostępu do informacji oraz możliwość łatwiejszego składania zamówień przez Internet. W przeciągu roku sprzedaż internetowa osiągnęła poziom 35% rocznych obrotów firmy.

W maju ELFA kupiła fińską firmę Suomen Huoltopalvelu Oy, SHP. SHP zatrudniało ponad 50 pracowników a siedziba firmy znajdowała się w Helsinkach. SHP miało swoje biura również w Åbo, Uleåborg i Kuopio. Przejęcie SHP znacząco wzmocniło pozycję ELFA na rynku skandynawskim.

W grudniu kontynuując ekspansję ELFA zakupiła norweską firmę elektroniczną Arthur F Ulrichsen AS, AFU.

2004
Magazyn AFU z ok. 10.000 artykułami został przeniesiony do głównej siedziby ELFA w Järfälla. Od tego czasu działalność w Norwegii jest prowadzona pod marką ELFA.

3 maja Nisse Jensen otworzył nowy sklep ELFA w Kungens kurva na południu Sztokholmu.

Około 2 tygodni później - 20 maja, umarł założyciel ELFA Nils Jensen. Pożegnaliśmy Go z głębokim żalem.

2006
Fundusz inwestycyjny Industri Kapital kupił ELFA AB od rodziny Jensen, która pozostała właścicielem mniejszościowym.

2008
Szwajcarski koncern przemysłowy Deatwyler kupił ELFA od Industri Kapital i rodziny Jensen.

2009
Bo Linqvist opuścił ELFA po ponad ośmiu latach pracy na stanowisku dyrektora generalnego. Jego miejsce zajął dotychczasowy dyrektor finansowy Ove Opseth.

Produkty firmy Elfa