Epiphone

Epiphone

Firma Epiphone jest doskonale znana absolutnie każdemu gitarzyście, który podchodzi poważnie do gry na instrumencie. Czasami nazywana jest tańszym Gibsonem, co ma w sobie odrobinę prawdy, jednak co to oznacza? Marka Epiphone należy do giganta jakim jest Gibson, który kojarzony jest za sprawą produkcji doskonale wykonanych gitar elektrycznych, których cena jest jednak na tyle wysoka, że rzadko który początkujący gitarzysta może sobie pozwolić na zakup gitary z logiem marki Gibson. Epiphone z kolei zajmuje się produkowaniem instrumentów opartych o konstrukcje Gibsona, lecz wykonane są one z tańszych materiałów, co pozwala sprzedawać je za znacznie niższą cenę. Warto także zaznaczyć, że w ofercie producenta Epiphone znajdziemy sporo gitar elektrycznych i akustycznych stworzonych właśnie z myślą o początkujących gitarzystach z mniej zasobnym portfelem. Dlaczego warto zainteresować się sprzętem Epiphone?

HISTORIA

Firmę założył w 1873 roku Anastasios Stathopoulos i wówczas była to bardzo niewielka manufaktura. W 1915 firmę przejął syn, Epaminondas, nazywany pieszczotliwie. To właśnie od jego imienia powstała nazwa Epiphone. Produkcja obejmowała nie tylko gitary, ale także mandoliny czy banjo. W późniejszym czasie okazało się, że Epiphone jest jednym z najpoważniejszych rywali dla marki Gibson, który wykupił spółkę w 1957 roku. Oczywiście do dziś Epiphone produkuje sprzęt muzyczny zarówno w oparciu o swoje pomysły i konstrukcje, jak i konstrukcje należące do Gibsona. Największą popularność marce przynieśli artyści grający na modelach firmy, tworząc tym samym najlepszą możliwą reklamę. Za największy wybuch popularności firmy Epiphone wielu muzyków uważa użycie modeli Epiphone Casino przez zespół The Beatles, jednak nie brakuje i innych sław korzystających z gitar producenta, zachwalając jakość i brzmienie w wielu wywiadach. Do grona takich gitarzystów można zaliczyć artystów takich jak miedzy innymi B.B. King, Zakk Wylde, Slash, Peter Frampton czy Joe Bonamassa.

GITARY ELEKTRYCZNE I AKUSTYCZNE

Epiphone posiada bardzo pokaźny katalog instrumentów, w którym to bez wątpienia gitary elektryczne wiodą prym. Jeśli zastanawiamy się nad tym jaka gitara elektryczna dla początkujących będzie odpowiednia, warto przejrzeć ofertę producenta ze względu na to, że posiada on w swoim katalogi wiele modeli stworzonych właśnie z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają przygodę z grą na gitarze. Jeśli interesuje nas gitara elektryczna Les Paul, dobrym wyborem na początek będzie Epiphone Les Paul Special, który wyposażony został w dwa przetworniki typu humbucker, które doskonale sprawdzą się w graniu ostrego rocka, lecz gitara może być z powodzeniem używana do grania lżejszych gatunków muzycznych, takich jak blues czy jazz. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy akustycznych brzmień. Epiphone stworzył wiele doskonałej jakości gitar akustycznych dla początkujących, takich jak na przykład Epiphone PRO 1 Plus. Gitara charakteryzuje się bardzo ciepłym, głębokim i jednocześnie czystym brzmieniem, które zawdzięcza połączeniu mahoniu użytego do stworzenia boków i spodu gitary, oraz świerkowej płyty wierzchniej. To czym wyróżnia się ten model na tle wielu innych gitar akustycznych dla początkujących, jest niska akcja strun oraz nieco węższy gryf, dzięki czemu gra na gitarze jest bardzo komfortowa, co jest bardzo ważne w przypadku nauki podstaw gry na gitarze, ponieważ używając niewygodnej gitary, początkujący muzyk może szybko się zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Jeśli więc zależy nam na jakości brzmienia i wykonania, lecz nasz budżet nie pozwala na zakup droższej gitary, warto przejrzeć ofertę producenta Epiphone.

Produkty firmy Epiphone