Novation

Novation

Novation jest firmą zajmującą się produkcją syntezatorów oraz klawiatur sterujących. Historia firmy sięga roku 1992, więc jak na producenta zajmującego się tworzeniem sprzętu elektronicznego jest to spory staż, w którym firma mogła się rozwijać i tworzyć coraz bardziej zaawansowany sprzęt. Początek lat dziewięćdziesiątych był czasem, w którym sprzęt cyfrowy zyskiwał coraz większa popularność, dlatego firma Novation miała sporą konkurencję w postaci innych marek zajmujących się tworzeniem syntezatorów, takich jak miedzy innymi Yamaha i Roland. Konkurowanie z takimi gigantami nie jest rzeczą łatwą, dlatego firma musiała obrać dobrą strategię aby móc się wybić i zyskać szerokie grono zadowolonych klientów. Jednym z najważniejszych czynników na które stawia firma jest jakość sprzętu. Choć syntezatory z logiem producenta nie nalezą zwykle do najtańszych, to zawsze można być pewnym ich wysokiej jakości wykonania, dzięki czemu muzycy zawsze będą zadowoleni z zakupu.

HISTORIA

Firma Novation swoje początku notuje na początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas to Chris Huggett współpracujący wcześniej z firmą Akai pomógł rozwijać się nieznanej wówczas firmie Novation, pracując w niej i pomagając ulepszyć powstający wówczas sprzęt. Wcześniejsza współpraca zaowocowała nabyciem bardzo dużej wiedzy i doświadczenia, które pomogły w produkcji sprzętu wysokiej jakości. W 2004 roku firma Novation została wykupiona przez Focusrite, czyli producenta zajmującego się tworzeniem między innymi niezwykle popularnych interfejsów audio Focusrite Scarlett. Dziś pełna nazwa filii to Novation Digital Music Systems Ltd. Współpraca z Focusrite poskutkowała większym budżetem i wsparciem dla produkcji syntezatorów, dzięki czemu dziś sprzęt z logiem Novation jest łatwo dostępny.

SPRZĘT MUZYCZNY

Sprzęt muzyczny marki Novation jest dobrze znany wielu muzykom zajmującym się tworzeniem muzyki w domowym zaciszu. Przykładem może być niewielki syntezator Novation MiniNova, czyli mniejsza wersja wysoko cenionego modelu UltraNova. MiniNova to nie kolejny, zwyczajny syntezator muzyczny, lecz instrument będący jednocześnie stacją roboczą. Choć syntezator posiada jedynie 37 klawiszy, nie przeszkadza mu to zyskiwać na popularności wśród bardzo wymagających muzyków. Sprzęt oferuje aż 256 brzmień i miejsce na własne 128 kolejnych, które możemy zapisać w pamięci urządzenia. Brzmienia można wzbogacać za pomocą wbudowanych efektów oraz efektu Vokal Tune, który działa tak jak Vocoder. Wraz z urządzeniem dostajemy do dyspozycji oprogramowanie Patch Librarian, które ułatwia tworzenie nowych brzmień i pozwala na zapisywanie ich na komputerze bez ograniczania się do konkretnej ich liczby. Dzięki temu możemy mieć na komputerze nawet tysiące gotowych presetów, które następnie możemy wgrać do pamięci syntezatora. Firma Novation zyskała popularność również dzięki klawiaturom sterującym takim jak na przykład Novation Launchkey 49 MKII. Klawiaturę możemy podłączyć do komputera i współpracować z różnorodnym oprogramowaniem typu DAW, dzięki którym będziemy mogli tworzyć muzykę w czasie rzeczywistym i zapisywać ja bezpośrednio na komputerze. Nie musimy używać suwaków w oknie programu do nagrywania, ponieważ Novation Launchkey 49 MKII posiada potencjometry i suwaki, które można zaprogramować w taki sposób, aby odpowiadały tym suwakom wirtualnym. Klawiatura sterująca wyposażona została w 49 wysokiej jakości klawiszy, które doskonale sprawdzają się nie tylko w sytuacjach studyjnych, ale także do komponowania i grania muzyki.

Produkty firmy Novation