Osram

Osram

Osram to jedna z najbardziej tradycyjnych marek na świecie, synonim światła na całym globie i zarazem nazwa, która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne ponad sto lat temu.

86.924: To był pierwszy numer rejestracyjny marki OSRAM w Rejestrze Znaków Towarowych, początek ekscytującej przygody w historii niemieckiego przemysłu. 17 kwietnia 1906 roku marka OSRAM została wpisana do Rejestru Znaków Towarowych Urzędu Patentowego w Berlinie.

Kto mógł przypuszczać w 1906 roku, że kiedyś firma OSRAM będzie produkować i zatrudniać ponad 41 tys. ludzi na całym świecie w 48 fabrykach w 17 krajach i osiągać sprzedaż w wysokości 4,7 mld euro (2007 r.)? Komu mogło przyjść do głowy sto lat temu, że elektronika w źródłach światła - nie tylko w diodach elektroluminescencyjnych (LED) i w innych półprzewodnikowych źródłach światła - będzie odgrywać większą rolę na rynku oświetleniowym?

O wszystkich wydarzeniach, które miały miejsce od 1906 roku można dowiedzieć się z ogólnego zarysu historii firmy OSRAM.

Marka OSRAM "narodziła się" w 1906 roku i została zarejestrowana przez Deutsche Gasglühlicht-Anstalt (znane także jako Auer-Gesellschaft). Ta sławna od 1906 roku marka powstała z nazw dwóch materiałów, które w tamtych czasach były niezbędne do produkcji żarników - najpierw Osmium (osm), a później Wolfram (wolfram). Trzynaście lat później (1 lipca 1919 roku) utworzona nazwa stała się częścią nazwy firmy: OSRAM Werke GmbH Kommanditgesell-schaft. W tym samym czasie Auer-Gesellschaft, AEG i Siemens & Halske AG połączyły swoje produkcje źródeł światła. Od 1978 roku Siemens jest wyłącznym akcjonariuszem.

Po raz pierwszy znane na całym świecie logo z żarówką pojawiło się w roku 1919. Dzisiaj stylizowana żarówka w naszym logo jest nie tylko symbolem światła, lecz także doskonałych pomysłów i naszej pasji do inteligentnego światła.

Obecnie światło to coś więcej niż oświetlenie - kto myślał sto lat temu o tym, że:

- światło może chronić ludzi przed chorobami?
Czysta woda do picia jest i zawsze będzie jednym z najcenniejszych dóbr. Dzięki systemowi Puritec UV z firmy OSRAM można obecnie dezynfekować wodę bez użycia chemikaliów.

- inteligentne źródła światła będą stosowane w pojazdach w celu zwiększenia bezpieczeństwa jazdy?
O ile stare samochody miały nie więcej niż dwa źródła światła, jeśli w ogóle miały, to nowoczesne mają około 250. Technologia promieniowania podczerwonego jest wykorzystywana do sterowania czujnikami deszczu, systemami kierowania ruchem oraz bezpieczniejszej jazdy po zmierzchu tzw. night vision.

- źródło światła pomaga zaoszczędzić aż 80% energii?
W roku 1985 OSRAM jako pierwszy producent zintegrował ze świetlówką stateczniki elektroniczne (ECG). Obecnie świetlówki OSRAM Dulux EL Longlife działają przez dziesięć lat, a nawet dłużej. I zużywają o 80% energii mniej niż tradycyjne żarówki.

Produkty firmy Osram