Washburn

Washburn

Washburn to jedna z tych firm, na sprzęt których z chęcią spoglądają początkujący gitarzyści, którzy pomimo stosunkowo niewielkiego budżetu chcą wejść w posiadanie dobrze wykonanego instrumentu, który nie tylko posłuży im na początku ich nauki gry na gitarze, ale także w późniejszych latach. Gitary marki Washburn są bez wątpienia jednymi z jakościowo najlepiej wykonanych w stosunku do ich ceny. Co prawda firma ma w swojej ofercie także znacznie droższe modele gitar elektrycznych, elektrycznych i basowych, jednak to głównie za sprawa instrumentów z niższej półki cenowej producent jest tak dobrze znany w naszym kraju.

HISTORIA

Historia firmy Washburn sięga roku 1864, kiedy to George W. Lyon oraz Patrick J. Healy rozpoczęli współpracę, tworząc Lyon & Healy Harps, Inc. Wówczas zajmowali się oni sprzedażą niewielkich instrumentów. Dopiero dwadzieścia cztery lata później firma zajęła się produkcją pierwszych w swojej historii instrumentów strunowych, takich jak mandoliny, banjo czy gitary, sprzedawane później pod nazwą „Washburn”, która zaczerpnięta była od drugiego imienia Georga Lyona. Jak większość dzisiejszych gigantów produkujących instrumenty muzyczne, do których to Washburn bez wątpienia należy, firma musiała bardzo się starać aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom coraz większej grupy osób interesujących się muzyką, a mając w późniejszych latach za konkurentów marki takie jak między innymi Fender czy Gibson, producent musiał znaleźć sposób na to, aby utrzymać się na rynku i trafiać w gusta użytkowników. O ile zarówno Gibson jak i Fender skupili się na produkcji drogich instrumentów dla profesjonalistów, choć ten drugi ma także w ofercie także tańsze gitary pod nazwą Squier, tak Washburn poszedł w przeciwnym kierunku i skupił się na produkcji instrumentów wykonanych z tańszych materiałów, lecz z zachowaniem wysokiej jakości standardów produkcji.

GITARY ELEKTRYCZNE I AKUSTYCZNE

Instrumenty marki Washburn są doskonałym wyborem dla każdego, kto poszukuje stosunkowo niedrogiej, lecz dobrze wykonanej gitary. Tyczy się to zarówno początkujących muzyków, jak i znacznie bardziej doświadczonych gitarzystów, którzy dysponują mniejszym budżetem. Gitary elektryczne Washburn konstruowane sa głównie z myślą o ostrzejszym, rockowym i metalowym brzmieniu, choć nie brakuje także modeli jazzowych. Bardzo chętnie wybieraną gitara na początek jest Washburn WS 300, który dzięki konstrukcji opartej o dwa przetworniki single coil oraz jeden humbucker, które pozwalają na grę zarówno delikatnych gatunków muzycznych jak i ostrzejszego rocka. Przykładem bardzo dobrze wykonanej gitary jazzowej jest Washburn HB30, lecz nie oznacza to, że nadaje się ona jedynie do jazzu. Gitary tego typu chętnie używane są także do grania rocka, bluesa czy rockabilly. Jeśli zależy nam na ciepłym, tłustym jazzowym brzmieniu, wystarczy ustawić gitarę na przetwornik przy gryfie, jednak przechodząc na przetwornik przy mostku, dźwięk staje się znacznie jaśniejszy i bardziej dynamiczny, doskonały do ostrzejszego grania. Możemy także połączyć oba przetworniki, uzyskując w ten sposób bardzo bogate, zrównoważone brzmienie. Gitary jazzowe nazywane są także gitarami typu hollow body lub archtop. Oznacza to, że gitara posiada puste przestrzenie wewnątrz, dzięki czemu można na niej grać także bez konieczności podłączenia jej do nagłośnienia. Jeśli jednak preferujemy akustyczne brzmienia, lepszym wyborem będą gitary akustyczne Washburn. Producent ma w swojej ofercie również gitary elektroakustyczne, które można podłączyć do nagłośnienia i grać z użyciem efektów gitarowych. Niezależnie od tego czy preferujemy gitarę elektryczną czy akustyczna, jeśli szukamy dobrze wykonanego i jednocześnie niedrogiego instrumentu, Washburn będzie bez wątpienia dobrym wyborem.

Produkty firmy Washburn