Jacki w naszym sklepie muzycznym
Gra na instrumencie jest pasją wielu muzyków i wygląda na to, że pasja ta będzie się jeszcze bardziej rozszerzać. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników muzyki, ponieważ twórcy mogą czerpać korzyści z gry i nagrywania, a melomani będą mieli stały dostęp świeżej muzyki. W dzisiejszych czasach technika stoi na tak wysokim poziomie, że stworzenie domowego studia nagrań nie jest już trudnym wyzwaniem wymagającym dużych nakładów pieniędzy, lecz stało się hobby na które pozwolić sobie może nawet muzyk z mocno ograniczonym budżetem. To jak będzie wyglądało nasze domowe studio nagrań będzie zależało przede wszystkim od tego jakiego sprzętu użyjemy. Pamiętajmy jednak, że poza sprzętem do nagrywania, takim jak mikrofon czy interfejs audio, przyda się także pomniejszy sprzęt, który może poszerzyć nasze możliwości nagrywania oraz dobrze wpłynąć na wygodę podczas gry. Doskonałym przykładem są niepozorne jacki które wszyscy znamy, ale nie wszyscy używamy jako osobnego elementu mającego wpływ na naszą grę.
PROSTOTA I OSZCZĘDNOŚĆ
Każdemu muzykowi zależy na tym aby jakość dźwięku jego instrumentu była jak najwyższa. W przypadku instrumentów z elektroniką które wymagają nagłośnienia, wpływ na brzmienie ma nie tylko sam instrument i nagłośnienie. Przykładem może być gitara elektryczna, która w celu nagłośnienia musi być połączona ze wzmacniaczem za pomocą przewodu instrumentalnego. Przewód tego typu zakończony jest dwoma wtykami, które wchodzą bezpośrednio do jacków w instrumencie oraz sprzęcie nagłaśniających. Już sam przewód bezpośrednio wpływa zarówno na brzmienie jak i komfort gry. Zbyt krótki przewód będzie znacznie ograniczał naszą mobilność, a zbyt długi będzie się plątał. Przewód wysokiej jakości pozwoli nam uzyskać bardziej naturalne i klarowne brzmienie, jednak niektóre przewody instrumentalne poza wysoką jakością charakteryzują się także wysoką ceną. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić sam przewód i dwa złącza, a następnie połączyć je ze sobą. W ten sposób wielu gitarzystom udało się zaoszczędzić sporą kwotę, zyskując przy tym doskonałe brzmienie oraz taką długość przewodu jaka ich interesuje, ponieważ mieli wpływ na każdy element przewodu. W przypadku przewodów instrumentalnych do gitary możemy zdecydować się na wybór dwóch rodzajów złącz, a mianowicie prostego, który będzie podłączany do wzmacniacza, oraz kątowego przeznaczonego dla gitary. W ten sposób zniwelujemy ryzyko pęknięcia przewodu tuż przy złączu, ponieważ złącze kątowe nie będzie narażone na uszkodzenia podczas gry. Pozostając w tematyce gitarowej warto wspomnieć, ze z czasem w gitarze elektrycznej może dość do uszkodzenia jacka do którego podłącza się przewód instrumentalny. W takiej sytuacji zamiast oddawać gitarę do serwisu, możemy po prostu wymienić sam jack na nowy. Zadanie to jest znacznie łatwiejsze niż może się wydawać, a w ten sposób przywrócimy swojej gitarze pełną funkcjonalność za bardzo niską cenę i w krótkim czasie.
DODATKOWE INFORMACJE
Oczywiście wiadomym jest, że jacki i złącza nie są przeznaczone wyłącznie do gitar. Znajdziemy je w każdym instrumencie z wbudowaną elektroniką, sprzęcie nagłośnieniowym, interfejsach audio, mikserach i wielu innych. W razie uszkodzenia samego jacka nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy sami wymienili go na nowy. Zanim jednak rozpoczniemy wymianę, upewnijmy się, że zakupiony jack lub złącze posiada te same właściwości co element który zamierzamy wymienić.