Złącza sieciowe 230V w naszym sklepie muzycznym
W domowym AGD i RTV
Do takich najczęściej wykorzystywanych wtyczek należy tzw. wtyczka prosta z uziemieniem. Ma ona swoje powszechne zastosowanie w domowym sprzęcie AGD i RTV. Wtyczki takie mogą być proste lub kątowe i mają zastosowanie we wszystkich typowych sieciach energetycznych 1-fazowych w Polsce. Standardowo wtyczki te przystosowane są do pracy w urządzeniach sieciowych o maksymalnym poborze prądu nie przekraczającym 16 A. Również swojego czasu bardzo dużą popularnością cieszyły się przewody zasilające tzw. ósemka, który często był na wyposażeniu np.: magnetofonów, radiomagnetofonów czy wież hi-fi itp. sprzętu. Przewód taki wyposażony jest w złącze wykonane według standardu IEC C7, zwanego popularnie „ósemką” z uwagi na charakterystyczny, symetryczny kształt końcówki wtyku. Po drugiej stronie przewodu znajduje się klasyczna, płaska wtyczka sieciowa. Z uwagi na brak uziemienia kabel zasilający nadaje się do urządzeń pracujących w II klasie ochronności.
Do komputera
Komputer w naszych domach wyposażone są w zasilacze, które odpowiadają za prawidłowe dostarczenie prądu do naszego urządzenia. Podstawowym kablem zasilającym komputer stacjonarny lub monitor jest przewód, który z jednej strony ma charakterystyczną końcówkę (prostokąt z zaokrąglonymi dwoma rogami, z 3 pinami żeńskimi) tzw. złącze IEC, a z drugiej strony zwyczajną wtyczkę z uziemieniem, którą podpinamy bezpośrednio do gniazdka sieciowego.
Gniazda i wtyczki trójfazowe
Gniazda siłowe, zwane również gniazdami trójfazowymi, to również bardzo często wykorzystywane gniazda. Stosuje się je w instalacjach w celu doprowadzenia do pomieszczeń tak zwanej trzeciej fazy. Jest to więc gniazdo połączone z siecią elektryczną dostarczającą prąd o większej mocy niż standardowy prąd z pierwszej fazy. W odróżnieniu od dostarczanej w pierwszej fazie energii o mocy 230 V, instalacje prądu trójfazowego gwarantują nam dostęp energii, której moc sięga 400 V. W gospodarstwach domowych gniazda z siłą 400 V wykorzystywane są między innymi do podłączenia kuchni indukcyjnej czy betoniarki. Dzięki wykorzystaniu trzech faz nie obciąża się tak instalacja, jak miałoby to miejsce w przypadku wykorzystania jednej fazy. Tu prąd płynie równomiernie w każdej z trzech faz.
Podsumowanie
Odpowiednie dopasowanie wtyczki oraz jej rodzaj gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz odpowiednio długą żywotność użytkowanego sprzętu. Natomiast w przypadku kabli zastosowanie wysokogatunkowych materiałów gwarantuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym przetarcia, co również ma bardzo duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.