Instrumenty smyczkowe w naszym sklepie muzycznym
Instrumenty smyczkowe kojarzą się nam najczęściej ze skrzypcami, które bez wątpienia są najbardziej znane spośród instrumentów smyczkowych, a to za sprawą kompozytorów takich jak Paganini, który wysławił ten instrument i słusznie jest nazywany „Hendrixem skrzypiec”. Należy jednak pamiętać, że instrumenty smyczkowe to nie tylko skrzypce, lecz także altówka, wiolonczela czy kontrabas. Każdy z takich instrumentów może służyć zarówno jako akompaniament lub jako instrument grający główną linię melodyczną. Zastosowanie instrumentów smyczkowych jest tak szerokie, że można je usłyszeć w każdym gatunku muzycznym, na przykład w country, rocku, oczywiście w muzyce poważnej a także w metalu, co udowadniają zespoły takie jak nasz rodzimy Hunter czy fińska kapela Korpiklaani.
Dźwięki, które można wydobyć na instrumentach smyczkowych są wspaniałe, to już wiemy, ale najpierw należy opanować podstawy gry na takim instrumencie, jak się do tego zabrać? Na wstępie trzeba mieć zapał i upór, nie wolno się poddawać. Niektórzy uważają, że skrzypce są jednym z najtrudniejszych instrumentów do opanowania, ale prawda jest taka, że początki gry na każdym instrumencie nie nalezą do najłatwiejszych. Są różne metody nauki, od nauki przed internet, przez szkoły muzyczne i prywatne lekcje aż po podręczniki. Ta ostatnia opcja jest często słusznie wybierana, bo w internecie możemy znaleźć wiele błędnych informacji, a szkoła muzyczna czasem jest zbyt droga na kieszeń wielu początkujących muzyków, tak więc niewygórowana cena dobrego podręcznika zawierającego sprawdzoną wiedzę, jest bardzo dobrym wyborem.
Wybrane podręczniki
Na rynku jest wiele podręczników i każdy z nich niesie wiele przydatnych lekcji, jednak czasem warto wybrać wiedzą połączoną z przejrzystym i łatwym do zrozumienia językiem. To wszystko posiada podręcznik zatytułowany „Gamy dwu-, trzy- i czterooktawowe na skrzypce” Autorstwa Antoniego Cofalika. Ten poradnik jest bardzo dobrym wprowadzeniem do świata muzyki. Na wielu stronach internetowych muzycy często chwalą sobie ten tytuł. Niektórzy potrzebują podręcznika, który wytłumaczy nam podstawy tak jak dziecku, mowa tu o podręcznikach kierowanych głównie dla dzieci, które także mogą być zafascynowane brzmieniem skrzypiec. Książka „Małe ABC na skrzypce” została napisana przez tego samego autora, który napisał wcześniej wspomniany podręcznik, więc można mieć pewność, że nasza pociecha zrozumie zawarte w niej terminy i z uśmiechem na twarzy przystąpi do lekcji. Na początku tego tekstu była wzmianka o tym, że instrumenty smyczkowe to nie tylko skrzypce, więc znajdzie się coś także dla wiolonczelistów. Godnym polecenia poradnikiem jest „Szkoła na wiolonczelę, cz. 1 (+ akompaniament fortepianowy)” który napisał Marian Międlara. W szkole na wiolonczelę znajdziemy wiele lekcji na temat teorii i technik, a ponadto wiele porad i zagadnień teoretycznych.
Podsumowanie
Współczesna muzyka byłaby nudna bez instrumentów smyczkowych. Warto pamiętać, że skrzypce czy wiolonczela nie muszą być nudnym instrumentem, jak uważają niektórzy. Doskonałym przykładem obalającym tą tezę jest David Garrett, niemiecki skrzypek, który podczas koncertów gra kaprysy Paganiniego, które sąsiadują z elektryzującymi coverami utworów Led Zeppelin, Nirvany czy Michaela Jacksona. Nauka gry na instrumentach smyczkowych również nie musi być nużąca, wystarczy tylko mieć chęci, zapał i posiłkować się dobrymi podręcznikami do nauki, których na szczęście nie brakuje.