Instrumenty dęte w naszym sklepie muzycznym
Jeśli cofniemy się do lat czterdziestych dwudziestego wieku, zauważymy, że instrumenty dęte były jednymi z najbardziej popularnych. Ten fakt nie jest niczym dziwnym, ponieważ tamten czas można nazwać okresem jazzu, który charakteryzował się bogatą sekcją dętą, która towarzyszyła sekcji klawiszowej. Pomimo wielu lat, które upłynęły od tamtego czasu, instrumenty dęte nadal znajdują uznanie wśród wielu muzyków. Trąbki, puzony czy saksofony to jedne z najlepiej rozpoznawalnych instrumentów dętych, ale są też takie, które przeżywają swoisty renesans, a mowa tu o znanych każdemu harmonijkach ustnych, które wspaniale pasują do muzyki bluesowej, country, rockowej, folkowej i wielu innych.
Nauka gry na każdym instrumencie niesie ze są różne trudności, to samo tyczy się nauki gry na instrumentach dętych, ale na szczęście nie brakuje metod nauczania, które poparte treningiem, dają bardzo dobre rezultaty. Dobrym pomysłem jest nauka z podręczników, których na rynku jest sporo, dzięki czemu coś dla siebie znajdzie każdy miłośnik dętego brzmienia.
Dęte blaszane
Jednym z najpopularniejszych blaszanych instrumentów dętych jest trąbka. Miłośnicy tego instrumentu mają wiele różnych podręczników do wyboru, ale niektóre z nich mogą posłużyć nie tylko tym grającym na trąbce. Doskonałym tytułem jest „Szkoła na trąbkę, kornet lub sakshorn tenorowy” autorstwa Ludwika Lutaka. Podręcznik ten występuje w trzech częściach i stanowi bogaty zbiór wiedzy, porad i lekcji, które znajdą uznanie u wielu muzyków.
Dęte drewniane
Jest wiele drewnianych instrumentów dętych, ale najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia flet, który doskonale sprawdza się nie tylko w muzyce folkowej. Bardzo dobrym podręcznikiem jest „Szkoła na flet prosty” autorstwa Ryszarda stadnika. Jest to poradnik do nauki gry napisany przez wieloletniego wykładowcę Akademii Muzycznej i wielu innych szkół muzycznych, znajdziemy tam wiele cennych porad i utworów do nauki, a przystępny język tylko ułatwi tą naukę.
Harmonijka ustna
Harmonijka ustna ma wiele zalet. Jej główną zaletą jest oczywiście wspaniałe brzmienie, które jest bardzo chętnie wykorzystywane w wielu gatunkach muzycznych, ponadto harmonijkę można zabrać ze sobą wszędzie. Miłośnicy tego instrumentu na pewno docenią poradnik „Harmonijka ustna w praktyce” Autorstwa Beaty Kossowskiej. Poradnik ten zawiera książkę i płytę CD, na których znajdziemy Lekcje dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych. Jakość tego tytułu sprawia, że poza nim potrzebujemy tylko harmonijki i chęci do ćwiczeń, by po krótkim czasie ogarnąć podstawy gry.
Podsumowanie
Pomimo wielu lat od złotej ery instrumentów dętych, trąbki, puzony, saksofony i harmonijki ustne mają się bardzo dobrze, a dowodem na to może być znaczna ilość poradników do gry na tych instrumentach tylko potwierdza tę tezę, ponieważ nikt nie chciałby pisać książek traktujących o instrumentach dętych, gdyby nikt na nich nie grał. Powyższe tytuły na pewno zostaną docenione przez wielu początkujących i zaawansowanych muzyków.