Chimesy w naszym sklepie muzycznym
Budowa chimesów
Chimesy zbudowane najczęściej są z drewnianego drążka, do którego podwieszane są za pomocą sznurków małe metalowe rurki różnej długości. Każda z takich rurek odpowiada za określoną wysokość brzmienia. Ilość rurek może być różna i wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu. To jak zabrzmi nasz instrument uzależnione jest przede wszystkim od tego z jakiego materiału zostały wykonane rurki. Do ich budowy wykorzystuje się różne materiały i metale w tym też te szlachetne, ale najczęściej możemy spotkać instrumenty te wykonane z aluminium, szkła lub mosiądzu.
Skąd się wzięły chimesy?
Tego rodzaju instrumenty były używane w różnych kulturach Azji między innymi na Bali, w Tybecie czy Japonii. Najczęściej instrument pełnił funkcje kultowe związane z religią wyznawaną w danym regionie. W buddyzmie powstało wiele odmian tego rodzaju dzwonków podwieszanych u wejścia do świątyni. W Chinach i Japonii stał się między innymi elementem wystroju domu. W XIX i XX wieku zaczęły zdobywać coraz większą popularność w krajach kultury zachodniej w Europie oraz Ameryce, a w połowie XX wieku coraz częściej zaczęły być wykorzystywane w muzyce rozrywkowej i jazzowej.
Jak dokonywać wyboru chimesów?
Przy wyborze tego instrumentu oprócz walorów brzmieniowych (bo każde mogą inaczej brzmieć w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane) ważne jest jaką chcemy mieć do dyspozycji skalę. Oczywistym jest, że im więcej będziemy mieli do dyspozycji naszych podwieszonych rureczek (dzwonków), tym będziemy mieli większą skalę, czyli więcej dźwięków do dyspozycji. Zwykle najkrótszym wariantem jest opcja wyposażona w 10-12 dzwonków, a najdłuższe instrumenty mogą liczyć nawet kilkadziesiąt dzwonków. Dokonując zakupu pamiętajmy, że chimesy muszą na czymś wisieć i nie powinno się ich trzymać w rękach. Niemal każdy model wyposażony jest w otwór o środku ciężkości. Umożliwia on zamocowanie na specjalnym statywie lub uchwycie przeznaczonym do tego rodzaju instrumentów.
Wykorzystanie chimesów
Instrument ten jest bardzo często na wyposażeniu perkusistów zarówno tych grających na zestawach perkusyjnych jak i tych grających na różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych, przeszkadzajkach ze wskazaniem na tych drugich. Instrument ten świetnie sprawdza się zarówno w składach muzycznych grający muzykę rozrywkową czy jazzową jak również w dużych orkiestrach symfonicznych grających muzykę klasyczną. Brzmienie instrumentu pozwala na uzyskanie bardzo efektywnego wypełniającego i uzupełniającego daną frazę muzyczna. Jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów wykorzystującym dzwonki jest Mike Oldfield, a jego dzwonki można usłyszeć na albumie Tubular Bells.
Podsumowanie
Jeżeli jesteś perkusistą i masz swój zestaw perkusyjny, to dokonując wyboru chimesów kieruj się przede wszystkim brzmieniem, które powinno być zsynchronizowane brzmieniowo z blachami, które masz na wyposażeniu swojego zestawu. Tylko wtedy chimesy będą odpowiednio ładnie współbrzmieć z całym zestawem perkusyjnym. Dlatego warto sobie przetestować kilka różnych modeli wykonanych z różnych stopów metalu. Warto też zadbać o odpowiedni pokrowiec, który będzie zabezpieczał chimesy przed uszkodzeniem. Każde obicie, zarysowanie dzwonka może znacząco wpłynąć na obniżenie jakości brzmienia, a uszkodzona rurka będzie od razu wybijać się brzmieniowo nad pozostałe.