Struny do wiolonczeli w naszym sklepie muzycznym
Duży wybór strun do instrumentów smyczkowych najlepszych światowych producentów. Komplety strun z rdzeniem metalowym lub syntetycznym. Zerwała Ci się struna w świeżo założonym komplecie? Żaden problem – posiadamy bogatą ofertę strun pojedynczych – możesz dokupić zapasową lub złożyć swój ulubiony niestandardowy komplet bez płacenia za niewykorzystywane struny. W sklepie muzycznym posiadamy struny o różnych twardościach do instrumentów różnych rozmiarów.
Instrumenty smyczkowe zazwyczaj kojarzą nam się ze skrzypcami, które bez wątpienia są najpopularniejszym reprezentantem swojej grupy instrumentalnej, jednak nie można zapominać o altówce, kontrabasie czy wiolonczeli, których brzmienie jest nie mniej interesujące. Już sama wiolonczela jest bardzo ciekawym obiektem rozmów, ponieważ w ostatnim czasie staje się ona coraz popularniejsza i usłyszeć ją możemy nie tylko w orkiestrach wykonujących muzykę klasyczną, ale także w wielu zespołach grających muzykę rozrywkową. Wiolonczela przypomina nieco kontrabas, lecz jest od niego mniejsza, co ma wpływ między innymi na brzmienie i zakres tonalny. Za pomocą wiolonczeli możemy grać bardzo niskie dźwięki, przechodząc nagle do znacznie wyższych. Wpływ na brzmienie wiolonczeli ma wiele czynników, od samej konstrukcji, przez sposób gry, aż po struny. Warto wiedzieć czym należy się kierować wybierając struny do wiolonczeli, ponieważ różne zestawy charakteryzują się innym brzmieniem oraz innym komfortem gry. Na co więc należy zwracać szczególną uwagę?
STRUNY A CHARAKTER BRZMIENIA
Zanim udamy się do sklepu muzycznego powinniśmy ustalić maksymalny budżet jaki możemy przeznaczyć na zakup strun. Co prawda struny do wiolonczeli nie należą do najtańszych, zwłaszcza w porównaniu ze strunami do gitary, jednak w przypadku wiolonczeli wymieniamy je rzadziej, a dbając o nie możemy cieszyć się doskonałym brzmieniem przez bardzo długi czas. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na to do jakiego rozmiaru wiolonczeli są one przeznaczone. Instrument ten występuje w wielu rozmiarach, od pełnowymiarowego z oznaczeniem ¾, po zmniejszoną wersję, na przykład w rozmiarze ½. Należy wybrać struny przeznaczone do naszego rozmiaru wiolonczeli, ponieważ w przeciwnym razie nie będą one pasować. Następnie warto zwrócić uwagę na siłę naciągu, czyli tak zwaną twardość. Struny z oznaczeniem low tension, czyli miękkie, charakteryzują się bardzo ciepłym i delikatnym brzmieniem oraz dużą wygodą w trakcie gry, ponieważ w celu dociśnięcia ich do podstrunnicy nie trzeba użyć dużej siły. Jest to szczególnie ważne w przypadku początkujących muzyków, których palce nie są przyzwyczajone do gry. Jeśli preferujemy bardziej dynamiczne i jaśniejsze brzmienie, powinniśmy wybrać struny o mocniejszym naciągu, jednak pamiętajmy, że im twardsze struny, tym większej siły należy użyć w celu dociśnięcia ich do podstrunnicy, przez co nie są one polecane dla początkujących muzyków. Dobrym kompromisem będzie komplet strun o średnim naciągu, który zarówno pod względem wygody jak i brzmienia można sklasyfikować pomiędzy strunami miękkimi a twardymi. Jeżeli wiemy czym powinniśmy się kierować podczas wyboru strun i znamy ich charakterystykę, możemy pójść o krok dalej i zamiast wybierać gotowy komplet, zdecydować się na zakup pojedynczych strun z których będziemy mogli stworzyć swój własny zestaw o unikalnym brzmieniu.
CZYSZCZENIE STRUN
Struny do wiolonczeli są grube i wytrzymałe, dzięki czemu ryzyko pęknięcia jednej z nich jest bardzo niskie. Z czasem jednak wymieniane są one na nowe, ponieważ mogą tracić naturalne brzmienie i wrażliwość na artykulację. Jeśli chcemy aby struny utrzymały swoje naturalne brzmienie przez znacznie dłuższy czas, powinniśmy używać specjalnego płynu do czyszczenia i konserwacji strun, który pozbędzie się zabrudzeń i utworzy na ich powierzchni ochronną powłokę.