Akordeony cyfrowe w naszym sklepie muzycznym
W muzyce można zauważyć trendy na powracającą popularność instrumentów, które dawniej były bardzo często spotykane, jednak z czasem odeszły nieco w niepamięć. Przykładem może być akordeon, który od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością, choć jeszcze niedawno był on rzadko wybieranym instrumentem. Akordeon jest przez wielu muzyków uważany za jeden z najtrudniejszych do opanowania instrumentów, ponieważ jest duży, ciężki, a gra na nim polega na wciskaniu guzików i klawiszy przy jednoczesnym napełnianiem miecha powietrzem. Specyficzne brzmienie tego instrumentu możemy usłyszeć w wielu gatunkach muzycznych, od muzyki ludowej, przez jazz, aż po rock a nawet muzykę metalową. Ciekawą odmianą tego instrumentu jest akordeon cyfrowy, który oferuje bardzo szerokie możliwości brzmieniowe. Czy akordeon cyfrowy jest dobrym wyborem na początek nauki gry, czy lepiej skierować się ku tradycyjnym konstrukcjom bez wbudowanej elektroniki?
BRZMIENIE I MOŻLIWOŚCI
Tym czym akordeon cyfrowy zwraca na siebie uwagę, są bardzo szerokie możliwości kreowania brzmienia. W zależności od wybranego przez nas modelu mamy do dyspozycji różnorodne wbudowane brzmienia. W niektórych modelach takich jak na przykład Roland FR4 dostępnych jest aż sto akordeonowych zestawów brzmieniowych, w tym 67 zestawów fabrycznych, 162 brzmienia orkiestrowe, 32 brzmienia organowe oraz 3 brzmienia perkusyjne. Oznacza to, że każdego dnia możemy grać używając innego brzmienia. Dzięki temu możemy skutecznie pozbyć się męczącej rutyny która może się pojawić po pewnym czasie gry, ponieważ wystarczy grać te same utwory, lecz z innym brzmieniem. Tak wiele wbudowanych brzmień doskonale sprawdza się także podczas nagrywania muzyki, ponieważ możemy łatwo sprawić, ze charakter brzmienia naszego akordeonu zmieni się nie do poznania, co znacznie ułatwia wpasowanie się do wybranego przez nas gatunku muzycznego. Co więcej, niektóre akordeony takie jak wspomniany wcześniej Roland FR4 posiadają dodatkowe gniazda rozszerzeń na jeszcze więcej brzmień. Jakby tego było mało, akordeon cyfrowy posiada także wbudowane efekty, które można nałożyć na wcześniej wybrane brzmienie, co pozwala wzbogacić je lub zupełnie zmienić. Wielką zaleta akordeonu cyfrowego jest także wygoda w nagrywaniu, ponieważ dźwięk można nagrać bezpośrednio za pomocą instrumentu do jego wbudowanej pamięci. Jeśli jednak zależy nam na większych możliwościach nagrywania dźwięku, możemy połączyć instrument z interfejsem audio za pomocą złącza USB, a następnie nagrywać dźwięk bezpośrednio na komputer. Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym czy akordeon cyfrowy nadaje się równie dobrze dla początkującego muzyka jak akordeon tradycyjny, odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna, ponieważ gra się na nim w ten sam sposób jak na akordeonie czysto akustycznym, lecz dostajemy do dyspozycji większą różnorodność brzmieniową.
OCHRONA INSTRUMENTU
Każdy akordeon jest instrumentem o bardzo skomplikowanej konstrukcji i choć jest on zwykle dużym i ciężkim instrumentem, jest on także delikatny, więc powinniśmy wiedzieć jak należy o niego dbać. Poza przecieraniem go od czasu do czasu z kurzu, powinniśmy przechowywać akordeon w futerale lub pokrowcu, aby zabezpieczyć go przed ewentualnymi uszkodzeniami. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się brzmieniem swojego instrumentu przez bardzo długie lata.