Akordeony diatoniczne, heligonki w naszym sklepie muzycznym
Akordeon kojarzy się zazwyczaj ze starym instrumentem ludowym wykorzystywanym w dawnej muzyce, którego lata świetności są już przeszłością. Okazuje się jednak, ze nie do końca jest to prawda, ponieważ w ostatnim czasie można zauważyć rosnące zainteresowanie tym instrumentem. Akordeon sprawdza się bowiem w wielu gatunkach muzycznych, od muzyki ludowej, przez jazz, aż po muzykę rockową oraz folk metal. Konstrukcja akordeonu pozwala na to, aby móc stosować go jako instrument solowy. Oznacza to, że możemy grać melodię oraz sekcję rytmiczną jednocześnie, bez potrzeby akompaniamentu ze strony innych instrumentów. Gra na akordeonie nie jest jednak łatwa, ponieważ w tym samym czasie musimy używać klawiszy, guzików, oraz w odpowiednim tempie pracować miechem instrumentu. Nie zraża to jednak osób zainteresowanych akordeonem, które coraz częściej decydują się na zakup tego instrumentu. Jakie są mocne strony akordeonu i czym powinniśmy się kierować podczas jego wyboru?
AKORDEON I HELIGONKA
Akordeon nie należy do tanich instrumentów, dlatego nie powinniśmy kupować go w ciemno bez zastanowienia. Instrumenty te mogą znacznie różnić się między sobą konstrukcją i ilością klawiszy. Wybierając swój pierwszy akordeon powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar i najlepiej jest ograć go osobiście w sklepie muzycznym. Po przymierzeniu akordeonu będziemy wiedzieć czy nie jest on zbyt duży i ciężki. Ważna jest także ilość klawiszy. Z jednej strony im więcej klawiszy tym trudniej będzie się nauczyć który z nich odpowiada za jaki dźwięk, ale z drugiej strony większa ilość klawiszy pozwala uzyskać większe spektrum tonalne. Akordeon wyposażony jest w dwa rodzaje przycisków umieszczonych po obu stronach instrumentu. Z jednej strony mamy przyciski basowe, które współgrają z drugą stroną przycisków melodycznych. Przyciski melodyczne mają zazwyczaj formę klawiszy fortepianowych, jednak mogą występować również w kształcie guzików. Wpływ na brzmienie akordeonu ma wiele czynników, a poza samą konstrukcją instrumentów bardzo ważny jest także sposób gry. Akordeon jest bowiem bardzo wrażliwy na artykulację, więc zmieniając sposób gry możemy przejść z bardzo delikatnych, wręcz melancholijnych dźwięków, do dynamicznych i bardzo agresywnych brzmień, w zależności od tego w jaki sposób pracujemy miechem. Większe akordeony są zwykle również bardziej donośne, jednak już nawet mniejsze rodzaje tego instrumentu potrafią być na tyle głośne, by bez problemu móc zagrać koncerty na mniejszych i średnich salach koncertowych bez konieczności użycia dodatkowego nagłośnienia. W tym miejscu warto wspomnieć także o heligonce, czyli instrumencie którego konstrukcję można porównać do niewielkiego akordeonu. Posiada on znacznie mniejsze rozmiary, dzięki czemu jest on łatwiejszy w transporcie i charakteryzuje się bardziej delikatnym i ciepłym brzmieniem.
OCHRONA INSTRUMENTU
O akordeon należy dbać jeżeli chcemy cieszyć się jego brzmieniem przez długie lata. Kiedy na nim nie gramy, powinniśmy przechowywać instrument w miejscu niedostępnym dla zwierząt, tak aby usunąć ryzyko uszkodzenia miecha. Najlepszym sposobem na przechowywanie akordeonu jest schowanie go w pokrowcu, lub najlepiej twardym futerale, odpornym na wiele różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.