Smyczki do skrzypiec 4/4 (pełny rozmiar) w naszym sklepie muzycznym
Instrumenty smyczkowe były dawniej używane przede wszystkim do grania w orkiestrach zajmujących się muzyka poważną. Dziś co prawda nadal możemy posłuchać ich w orkiestrach, jednak na szczęście wielu muzyków używa ich także do grania muzyki rozrywkowej, od delikatnego jazzu, przez skoczne country, aż po ostry metal. Najpopularniejszym instrumentem smyczkowym są niewątpliwie skrzypce, które doskonale sprawdzają się w graniu skocznych melodii w wysokich rejestrach, jak i przejmujących motywów muzycznych w niższych rejestrach dźwiękowych. Wpływ na brzmienie skrzypiec ma wiele czynników i poza samą konstrukcją instrumentu bardzo duży wpływ na charakter brzmienia ma także to w jaki sposób na nim gramy. Na skrzypcach można co prawda grać pizzicato, czyli palcami, jednak bez wątpienia najlepiej brzmią one kiedy struny wprowadza się w drganie za pomocą smyczka. Smyczek ma zatem duży wpływ na brzmienie instrumentu, jednak wybierając go powinniśmy zwracać uwagę także na inne aspekty. Czym należy się kierować kupując odpowiedni smyczek do skrzypiec?
WYGODA W DOBREJ CENIE
Przede wszystkim powinniśmy ustalić maksymalny budżet jaki możemy przeznaczyć na zakup smyczka do skrzypiec. W tym momencie warto jednak zaznaczyć, że dobry smyczek nie musi być drogi, ponieważ jego klasę stanowi przede wszystkim wygodą na jaką pozwala nam grać. Jeśli zatem wygodny będzie dla nas stosunkowo niedrogi smyczek, jest on idealny dla nas. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy osobiście odwiedzić sklep muzyczny i poprosić o możliwość wypróbowania kilku modeli smyczków. W ten sposób sprawdzimy który z nich dobrze leży w dłoni. Smyczki różnią się między sobą swoim rozmiarem, więc dostępne są nie tylko smyczki pełnowymiarowe, ale także mniejsze, na przykład z oznaczeniem ½. Jeśli jesteśmy w posiadaniu pełnowymiarowych skrzypiec, powinniśmy dokupić do nich pełnowymiarowy smyczek, czyli taki z oznaczeniem 4/4. Każdy inny rozmiar będzie nieodpowiedni i choć za jego pomocą będziemy mogli grać, to będzie to gra niekomfortowa i pozbawiona możliwości dłuższego wydobywania dźwięku w trakcie jednego przeciągnięcia smyczka. Smyczek może mieć zamontowane naturalne włosie, lub takie wykonane z tworzywa sztucznego. Oba te materiały mają swoje zalety, dlatego warto wypróbować każde z nich. Nie oznacza to, ze musimy kupić dwa smyczki, jednak z czasem włosie będzie się przecierać, więc w pewnym momencie będziemy musieli wymienić je na nowe. Jeśli zatem posiadamy smyczek z naturalnym włosiem, po jego przetarciu warto zastanowić się nad wymianą włosia na takie wykonane ze sztucznego materiału, choćby po to by sprawdzić różnicę w komforcie gry. Co prawda nie każdy głośno o tym mówi, ale niektórzy muzycy kierują się także wyglądem smyczka. Choć sam jego wygląd nie ma żadnego wpływu na brzmienie instrumentu, to bez wątpienia gra za pomocą ładnego smyczka jest znacznie przyjemniejsza, dlatego czasami warto postawić także na design, aby codzienne treningi gry upływały nam przyjemniej.
OCHRONA WŁOSIA
Prędkość przecierania się włosia smyczka zależy między innymi od jego jakości, siły jaką przykładamy w trakcie gry, oraz samego czasu gry. Możemy jednak użyć dobrej jakościowo kalafonii aby pokryć nią włosie. W ten sposób będzie się ono przecierało wolniej, a dodatkowo zyska lepszą przyczepność do strun, co pozytywnie wpłynie nie tylko na głębię brzmienia, ale także na ogólny komfort w trakcie gry na skrzypcach.