Smyczki do kontrabasu w naszym sklepie muzycznym
Instrumenty smyczkowe od zawsze cieszyły się popularnością i choć dawniej można je było usłyszeć głównie w orkiestrach, to dziś każdy rodzaj instrumentu smyczkowego używany jest także w muzyce rozrywkowej. Każdy instrument smyczkowy ma swoje niepowtarzalne brzmienie, które jednak jest dość często szufladkowane. Skrzypce zwykle używane są do grania linii melodycznych, altówka i wiolonczela tworzą sekcję rytmiczną, a kontrabas odpowiedzialny jest za sekcję basową. To szufladkowanie jest jednym z czynników przez które kontrabas cieszy się najmniejszą popularnością spośród instrumentów smyczkowych, ponieważ rzadko używany jest do grania melodii. Na szczęście kreatywny muzyk wie, że na swoim instrumencie może grać w taki sposób w jaki chce, a kontrabas doskonale nadaje się do grania melodii. Ten instrument o dużych gabarytach pozwala na wygodną grę palcami, jednak jeśli zależy nam na uzyskaniu przejmującego i przeciągłego brzmienia, konieczne będzie użycie smyczka. Jaki smyczek będzie odpowiedni?
ROZMIAR SMYCZKA
To, że kontrabas jest instrumentem smyczkowym wcale nie oznacza, że do grania na nim nada się jakikolwiek smyczek. Musi to być smyczek do kontrabasu, który od modeli skrzypcowych różni się przede wszystkim długością i grubością włosia. Struny kontrabasu są znacznie grubsze od strun jakie znajdziemy w skrzypcach, więc i włosie smyczka musi być odpowiednio grube, ponieważ tylko tak będziemy mogli wprowadzić struny w drganie. Dostępne są także różne rodzaje smyczków do kontrabasu, które różnią się między sobą wieloma elementami. Przede wszystkim powinniśmy wybrać smyczek, którego rozmiar odpowiada rozmiarowi naszego kontrabasu. Jeśli posiadamy mniejszy kontrabas, na przykład oznaczony jako ¾, odpowiedni będzie smyczek z tym samym oznaczeniem. Pełnowymiarowy kontrabas posiada oznaczenie 4/4 lub czasami nie posiada go w ogóle. Do takiego instrumentu analogicznie potrzebny będzie smyczek z oznaczeniem 4/4. Jeśli smyczek nie posiada żadnego symbolu, oznacza to, że jest pełnowymiarowy. Jeżeli mamy taką możliwość, warto osobiście udać się do sklepu muzycznego i już na miejscu sprawdzić jak dany smyczek leży w dłoni, aby wybrać taki model, który będzie dla nas najwygodniejszy. Także na miejscu możemy zadać pytania i uzyskać niezbędne odpowiedzi od obsługi sklepu. Bardzo ważne jest także to jaki rodzaj włosia został zamontowany w smyczku. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z takim sprzętem, nie odczujemy różnicy pomiędzy naturalnym włosiem a takim wykonanym ze sztucznych materiałów. Oba rodzaje materiałów mają swoich zwolenników, dlatego jeśli aktualnie gramy na smyczku z włosiem naturalnym i chcemy sprawdzić jaka będzie różnica w grze na smyczku ze sztucznym włosiem, należy wymienić jedynie samo włosie. Z czasem i tak będzie się ono przecierać, więc w pewnym momencie będziemy musieli wymienić je na nowe.
OCHRONA SMYCZKA
Smyczek posiada delikatną konstrukcję, dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto przechowywać go w osobnej kieszeni futerału naszego instrumentu. Jeśli zależy nam na tym aby włosie wytrzymało dłużej, warto nacierać je wysokiej jakości kalafonią, która pozytywnie wpłynie zarówno na wygodę gry, jak i na samą żywotność włosia, ponieważ powłoka powstała po natarciu kalafonią będzie stanowiła swojego rodzaju tarczę ochronną.