Filtry w naszym sklepie muzycznym
Urządzenia służące do tworzenia efektów świetlnych znacznie różnią się między sobą, a to oznacza, że mają do zaoferowania inne możliwości, które ostatecznie przekładają się na wrażenia audiowizualne. Do wyboru mamy miedzy innymi różnorodne reflektory, lampy stroboskopowe, lasery czy skanery, a cześć z tego typu urządzeń można wzbogacić o różnorodne akcesoria, które mogą jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości tworzenia efektów świetlnych. Przykładem mogą być proste filtry które można połączyć z różnymi reflektorami czy skanerami. Cena jednego filtra jest niska, a może on zupełnie zmienić efekt jaki mogliśmy zaobserwować bez filtra. Czym zatem jest filtr i czego można się po nim spodziewać?
SIŁA TKWI W PROSTOCIE
Filtr to nic innego jak kolorowa folia, która umieszczona przed lampą zmienia barwę światła jakie będzie padało na wybrany przez nas obszar. Nie jest to jednak zwykła cienka folia, bowiem specjalny filtr musi spełniać kilka kluczowych wymagań. Filtr wykonany jest ze specjalnego materiału, który jest odporny na wysokie temperatury. To bardzo ważne, ponieważ niektóre reflektory lub skanery o dużej mocy mogą mocno się nagrzewać, a wówczas zwykła folia szybko się stopi, a wówczas może dojść do zapłonu, co w rezultacie może skutkować znacznie większą tragedią. Dlatego zanim filtry wejdą do sprzedaży, muszą przejść wiele testów aby była pewność, że ich używanie będzie bezpieczne. Specjalny materiał z którego są wykonane musi być także odpowiedniej grubości, aby barwa rzuconego światła była żywa i bardzo wyraźna. Jeśli zatem założymy czerwony filtr i użyjemy skanera o bardzo dużej mocy, światło będzie rzeczywiście wyraźnie czerwone, a nie różowe lub wpadające w inne odcienie. Przed zakupem filtra należy pamiętać, że występują one w wielu różnych odcieniach. Oznacza to, że możemy wybrać kilka filtrów które uznamy za czerwone, jednak w rezultacie będą one jaśniejsze lub ciemniejsze. Na szczęście nie jest to problem, ponieważ każdy filtr posiada swoje własne oznaczenie. Poza kolorami podstawowymi dostępne są także bardziej oryginalne filtry, na przykład takie, których światło się rozszczepia lub staje się jaśniejsze na brzegach. Użycie prostego filtra może zupełnie zmienić doznania wizualne jakich doświadczyliśmy wcześniej zanim zaczęliśmy używać tego typu akcesoriów. Za ich pomocą możemy bardzo łatwo zmienić nastrój, łącząc ciepłe i stonowane światło z delikatną, klimatyczną muzyką. W przypadku bardziej zaawansowanych skanerów mamy możliwość użycia więcej niż jednego filtra. Wówczas mechanizm sam zmienia filtry, dzięki czemu można cieszyć się wieloma różnorodnymi kolorami. O ile podstawowe filtry oferują inne barwy światła, tak na rynku sprzętu oświetleniowego można trafić także na specjalne filtry do skanerów, które mają za zadanie wyświetlać różnorodne wzory. Wówczas możemy połączyć oba typy filtrów, łącząc wzór z wybranym przez nas kolorem.
BEZPIECZEŃSTWO I PRZECHOWYWANIE
Filtry są bardzo delikatne, dlatego mogą łatwo się uszkodzić. Jeśli będą leżały gdzieś na tak zwanym widoku, mogą zostać uszkodzone, na przykład kiedy ktoś czymś o nie zawadzi. Wówczas mogą w nich powstawać niewielkie dziurki, a to skutecznie popsuje cały efekt, ponieważ przebłyski będą widoczne podczas używania filtra z reflektorem lub skanerem. Z tego powodu warto przechowywać nieużywane filtry w zamknięciu, tak by mieć pewność, że nie powstaną w nich żadne zadrapania czy innego rodzaju uszkodzenia.