Efekty świetlne w naszym sklepie muzycznym
Dobrze wyposażony klub muzyczny powinien posiadać sprzęt, który zaoferuje klientom wysokiej jakości doznania audiowizualne, a to oznacza, że liczą się nie tylko kolumny głośnikowe oraz inny sprzęt nagłośnieniowy, ale także urządzenia służące do tworzenia efektów świetlnych. Czasami jednak można łatwo przesadzić wybierając zbyt wiele urządzeń tego typu, przez co zbyt duża ilość świateł będzie się wzajemnie zakłócać. Lepiej wybrać mniej efektów świetlnych, kierując się ich jakością, możliwościami i rodzajami rzucanego przez nie światła. W sklepie muzycznym znajdziemy bardzo wiele urządzeń służących do tworzenia spektakularnych efektów świetlnych, a konkretne ich rodzaje znacznie różnią się między sobą, dlatego przed zakupami warto się dowiedzieć na czym polegają te różnice i czym charakteryzują się konkretne rodzaje tego typu urządzeń.
RÓŻNORODNE EFEKTY ŚWIETLNE
Do jednych z najczęściej wybieranych efektów świetlnych należy tradycyjny reflektor, będący także jednym z najczęściej wybieranych urządzeń do rzucania światła. Reflektory występują w różnych odmianach. Może być to sprzęt którego zadaniem jest po prostu oświetlić dany obszar. Reflektory mogą stać na parkiecie, ale chętnie wybierane są także te wieszane pod sufitem. W zależności od tego jaki rodzaj reflektora wybierzemy, światło może być rozproszone, lub skupione na konkretnym miejscu. Światło może także występować w różnych kolorach, na przykład po zastosowaniu odpowiedniego filtra. Do bardziej zaawansowanych należą reflektory ruchome, które można zaprogramować w taki sposób, aby rzucały światło podążając wytyczoną trasą. Dostępne są także reflektory sterowane pilotem, które oświetlą to miejsce które im wskażemy. Reflektor może być wyposażony także w lampy stroboskopowe, mające za zadanie rzucać światło przerywane, czyli tak jakby ktoś szybko włączał i wyłączał światło. Stroboskopy mogą być jednak płynne, dzięki czemu efekt jest znacznie bardziej przyjemne dla oczu. Reflektory mogą występować w konfiguracji z pojedynczymi lampami, lub w formie tak zwanych ledbarów, czyli belek wyposażonych w wiele pojedynczych lamp. Ledbary mogą świecić światłem w tej samej barwie, lub być wyposażone w różnokolorowe lampy. Jeśli interesują nas bardziej spektakularne konstrukcje, możemy zdecydować się na wybór urządzeń takich jak kula świetlna, którą podwiesza się pod sufitem. Urządzenie to wyposażone jest w wiele lamp, które rzucają punktowe światło na parkiet, ściany i sufit. Kulę tego typu możemy także zaprogramować aby kręciła się w wybranym przez nas tempie, dzięki czemu światła stają się ruchome. Jeżeli planujemy wybrać kilka urządzeń służących do tworzenia efektów świetlnych, warto wybierać takie, które rzucają różne rodzaje światła. Przykładem może być połączenie reflektora z laserem. Ten drugi tworzy cienką wiązkę światła, która widoczna jest nawet bez konieczności użycia dymu.
DODATKOWY SPRZĘT
Jeżeli zależy nam na lepszym efekcie, możemy użyć także wytwornic dymu. Gęstość dymu zależy od tego jakiego płynu użyjemy, a to ile dymu powstanie w krótkim czasie będzie zależało od samej wytwornicy. Łącząc lampy z wytwornicami możemy sprawić, aby sam dym był podświetlony, co tworzy bardzo imponujący efekt. Również lasery są chętnie łączone z wytwornicami, ponieważ wiązka światła przechodząca przez dym jest jeszcze lepiej widoczna.