Najlepsza ochrona instrumentu – opinie i dostosowanie futerału do potrzeb muzyka

Każdy drewniany instrument muzyczny potrzebuje specjalistycznej ochrony, ponieważ stan drewna jest bezpośrednio uzależniony od temperatury oraz wilgotności w jakiej jest ono przechowywane. Odpowiedni futerał zapewni nam bezpieczeństwo instrumentu i oszczędzi wizyt u lutnika, ponieważ źle przechowywany może zacząć się rozklejać, a nawet pękać.

Jaki futerał wybrać?
Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór futerałów wykonanych z przeróżnych materiałów, o rozmaitych kształtach i kolorach. Pierwszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo jakie zapewni naszemu instrumentowi oraz trwałość, która ochroni go przed nagłymi wypadkami.

Futerały piankowe
Futerały piankowe – najczęściej spotykany i najtańszy model futerałów. Ich wielką zaletą jest lekkość – ważą ok. 2 kg, więc kiedy założymy go na plecy wcale nas nie obciąży, a pamiętajmy, że zawartość futerału - instrument, wszystkie akcesoria a przede wszystkim nuty ważą dosyć sporo.

Na pewno jest to odpowiednie rozwiązanie dla dzieci szkolnych, które niejednokrotnie oprócz instrumentu noszą ze sobą plecak pełen książek. Ich wadą jest ochrona – to oczywiste, że pianka nie zapewni instrumentowi takiej izolacji jak drewno, czy inne twardsze włókna. Najprostsze modele to: futerał skrzypcowy lub altówkowy profilowany Classic line (dla skrzypiec dostępny już od rozmiaru 1/16!), lub futerał wiolonczelowy Economy – jego droższy, lecz na pewno wygodniejszy odpowiednik, to futerał polskiego producenta Artonus, o wadze ok. 5 kg, z kieszenią na nuty oraz uchwytami na dwa smyczki. Są to produkty w przystępnej cenie, pamiętajmy jednak, że posiadając lżejszy i mniej odporny na warunki atmosferyczne futerał, należy wyjątkowo uważnie unikać kontaktu instrumentu ze skrajnymi temperaturami.

Nawiązując do firmy Artonus, dużym powodzeniem cieszą się skrzypcowe futerały profilowane Cadem. Są bardzo lekkie, wygodne w noszeniu, posiadają solidne zamki oraz kieszeń na nuty.

Jeśli chodzi o futerały prostokątne, ich dużym atutem jest pojemność. Pomieści on więcej nut oraz wszystkie potrzebne akcesoria – szmatki, podpórkę, kalafonię itp. Często spotykanym wśród uczniów piankowym futerałem prostokątnym jest futerał Tonarelli, ponieważ jest on dostępny w bardzo dobrej cenie. Wnętrze wyłożone jest miękkim welurem, bezpiecznym dla naszego instrumentu.

Futerał piankowy firmy Winter
Futerał piankowy firmy Winter, źródło: muzyczny.pl

Futerały drewniane
Futerały drewniane – są zdecydowanie droższe od piankowych, ale dużo wytrzymalsze i bezpieczniejsze. Co ciekawe, niekoniecznie muszą być dużo cięższe. Przykładowo altówkowy futerał bardzo solidnej i cenionej firmy Gewa model Light waży tylko 3 kg! Jego wielkim plusem jest wewnętrzna regulacja wielkości – pamiętajmy, że przed zakupem futerału instrument trzeba przymierzyć! Skala wielkości otworu na altówkę w modelu Gewa Light to aż 36 – 42,5 cm.

Taką samą regulację dla skrzypiec posiada futerał Pro Tec model Pro Pac Case. Jest to produkt zdecydowanie warty polecenia ze względu na wodoodporne nylonowe okrycie, zamek na kod oraz wnętrze wyłożone miękkim aksamitem. Posiada on również gumowe okrycia boków i nóżki, które uniemożliwią ścieranie materiału.

Kolejnym, bardziej luksusowym producentem futerałów drewnianych jest firma M. Riboni. Dwa piękne modele w wersji podstawowej i lux zbierają świetne opinie i warte są swojej wysokiej ceny. Wyposażone są w kocyk do okrycia instrumentu, rurkę na struny, oraz miejsce na aż cztery smyczki.

Nie wszystkie drewniane futerały są prostokątne, wyżej wspomniana marka Economy oferuje nam drewniany i mocny futerał w kształcie instrumentu. Wartymi wspomnienia producentami altówkowych i skrzypcowych futerałów drewnianych są również Bergner, Winter i Gill – ci producenci na pewno nie zawiodą klienta. Oczywiście ze względu na wagę, drewnianych futerałów wiolonczelowych nie produkuje się.

Futerał do wiolonczeli wykonany z włókna szklanego
Futerał do wiolonczeli wykonany z włókna szklanego, źródło: muzyczny.pl

Futerały z innych tworzyw
Najpopularniejszą, najbardziej cenioną oraz najmodniejszą marką jest francuska firma Bam. W swojej ofercie ma najbogatszy wybór klasycznych i nowoczesnych futerałów z różnych tworzyw. Futerał Bam Hightech w wersji dla skrzypiec, altówki oraz wiolonczeli stworzony jest z potrójnej struktury dwóch rodzajów materiału ABS oraz pianki Airex. Są to futerały niezwykle trwałe i jednocześnie bardzo lekkie – stanowią zatem złoty środek pomiędzy futerałami piankowymi, a drewnianymi. Jego pochodny model, tzn. Bam Hightech Slim Violin, to wykonany z podobnej trójwarstwowej struktury (ze zmianą pianki Airex na piankę poliuretanową) nowoczesny futerał o wadze 1,9 kg. Odporny jest na wszelkie uszkodzenia, doskonale chroni instrument przed kapryśną pogodą, posiada bardzo wygodne, szerokie szelki i na pewno świetnie sprawdzi się w podróży. Futerałów marki Bam można wymienić dziesiątki. Prawdą jednak jest to, że są one odpowiednie nawet dla najbardziej wymagającego klienta, a ich ciekawy design zaspokoi gust bardzo wybrednych estetów. Ich cena jest wysoka, ale taki futerał na pewno będzie służył przez bardzo długie lata. Jeśli interesuje nas futerał wykonany podobnych tworzyw, lecz w niższej cenie, warto zwrócić uwagę na model Tonarelli Fiberglass lub markę Blackstone.

Futerał do wiolonczeli wykonany z włókna szklanego
Futerał do wiolonczeli wykonany z włókna szklanego, źródło: muzyczny.pl

Kilka wskazówek
Niezależnie od tego, na jaki futerał się zdecydujemy, zachowajmy zdrowy rozsądek i ostrożność w przechowywaniu naszego instrumentu. Nie stawiajmy go przy rozgrzanym kaloryferze, w bardzo nasłonecznionym miejscu, oraz nie zostawiajmy go latem w samochodzie. Zimą unikajmy wynoszenia go na bardzo duże mrozy, a jeśli nie mamy innego wyjścia, nie przebywajmy z nim na dworze dłużej niż to konieczne. Na pewno odpowiedni futerał zabezpieczy nasz skarb przed uszkodzeniami, ale jeśli chodzi o konserwację instrumentu – ostrożności nigdy za wiele. Udanych zakupów!

Komentarze

Zakupiłem ostatnio futerał do elektryka Les Paul! Firma Artonus....hmmm dla mnie bomba super wykonanie i wyglad . Polecam na 100 % . Nie mam zastrzeżeń! Kontakt z firma bez zarzutu! POLECAM !!!

Buli

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  sklep z perkusjami

  sklep muzyczny z gitarami

  Najlepsza ochrona instrumentu – opinie i dostosowanie futerału do potrzeb muzyka

  sklep z gitarami