Obecnie kupno nowego instrumentu dla początkującego klarnecisty to sprawa kłopotliwa. W ostatnich latach pojawiło się na rynku sporo nowych firm proponujących instrumenty przeznaczone dla dzieci. Dawniej za stosunkowo niewielką sumę można było nabyć tylko i wyłącznie instrument szkolny, wykonany z tworzywa sztucznego ABS, potocznie nazywanego „plastikiem”. Dzisiaj za podobną cenę istnieje możliwość nabycia instrumentu drewnianego o wiele lepiej brzmiącego, którego nie będziemy musieli wymieniać po dwóch latach, ponieważ nie będzie on blokował dalszego rozwoju młodego klarnecisty.
W związku z ilością obecnych na rynku instrumentów, istnieje możliwość dopasowania ich ceny do możliwości nabywcy. Sprawą oczywistą jest, że początkujący muzyk nie kupi klarnetu za sumę rzędu 10.000 PLN, ponieważ po jakimś czasie może się zniechęcić do gry lub rozmyślić. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym markom instrumentów i cenom ich modeli podstawowych czyli szkolnych.
Yamaha
Szkolne modele klarnetów YAMAHA są przykładem, na to, że nawet niedrogie instrumenty potrafią spełnić wymagania uczniów i pedagogów. Bardzo ładnie brzmią, czysto intonują, mają wygodną i precyzyjną mechanikę co pozwala na właściwe kształtowanie warsztatu gry, rozwijanie możliwości technicznych, repertuarowych oraz uwrażliwiać młodego klarnecistę na barwę i intonację dźwięku.
Dla rozpoczynających naukę w szkole I stopnia polecane są modele:
YCL-255N – to najbardziej podstawowy model firmy Yamaha. Instrument dobrze brzmiący jak na model wykonany z tworzywa sztucznego, posiada on niklowane klapy. Instrument bardzo lekki, jednak szybko można się przekonać, że granie dużą dynamiką na klarnecie tworzywowym nie jest możliwe.
YCL-255S – jest to instrument, który przy niewielkim nakładzie finansowym pozwoli uczniowi robić zdecydowane postępy. Pomimo, iż 255S wykonany jest z tworzywa ABS, posiada ładny dźwięk, wygodną posrebrzaną mechanikę i czystą intonację.
YCL-450 - jest to bardzo dobry i optymalny wybór dla klarnecistów, którzy chcą mieć w pełni drewniany instrument w dobrej cenie. Ten model daje możliwość rozwoju ucznia przez wiele lat w szkole II stopnia.
YCL-450M Duet – najnowszy model z serii YCL posiadający wewnątrz górnego korpusu wypełnienie z tworzywa, co ma zapobiec ewentualnym pęknięciom drewna. Warto się zatem zastanowić, który model spośród 450 wybrać, ponieważ ich cena jest mocno zbliżona.
Jupiter
Firma Jupiter od ponad 30 lat szczyci się ręcznie wykonywanymi instrumentami. Bardzo popularne ostatnio stały się modele podstawowe, przeznaczone dla uczniów rozpoczynających naukę gry na instrumencie. Oto trzy szkolne modele firmy Jupiter.
JCL-637N FQ - instrument wykonany z tworzywa ABS o niklowanych klapach. Doskonale nadaje się do początkowego etapu nauki gry.
JCL-637S FQ - jest to klarnet zbliżony do modelu 637N jednak odróżniają go posrebrzane klapy. Instrumenty te charakteryzują się dobrą intonacją i ciepłym, pełnym brzmieniem jak na instrument z tworzywa sztucznego.
JCL-737S - instrument również posiadający posrebrzane klapy, jednak wykonany jest z drewna Grenadilla. Jest to materiał bardzo gęsty i twardy, pochodzący z tej samej grupy drewna co cocobolo i palisander. Bardzo dobrze brzmiący i strojący instrument za stosunkowo niską cenę.
Nuvo
Firma Nuvo to producent instrumentów w pełni wykonanych z plastiku (korpus i klapy). W związku z tym instrumenty te są bardzo lekkie i idealnie nadają się do nauczania małych dzieci.
Ciekawostką jest, że instrumenty te stroją w C, więc ucho dziecka nie przyzwyczaja się do transponującego klarnetu co w dalszych etapach rozwoju może być komplikacją.
Fenix
Firma zajmująca się produkcją instrumentów tylko dla najmłodszych muzyków. Instrumenty te są lekkie (wykonane z tworzywa ABS) i posiadają specjalnie wyprofilowane, niklowane klapy. Instrumenty te są bardzo mało popularne, ponieważ kupujący klarnet nie chcą zmieniać ich zbyt często. Dlatego wybierają modele wyższe, które będą służyć im przynajmniej przez okres szkoły pierwszego stopnia. Klarnet B firmy Fenix dostępny jest jako jeden model: FCL-101 X
Buffet Crampon
Firma Buffet ma w swojej ofercie wiele instrumentów przeznaczonych dla muzyków na każdym szczeblu zaawansowania. Podstawowa seria Student oferuje instrumenty przeznaczone do nauki gry na klarnecie w początkowych stadiach. Dla najmłodszych polecane są głównie trzy modele szkolne. Są to:
B 12 – jego korpus wykonany jest z tworzywa ABS. Jest to klarnet bardzo lekki i doskonale leżący w dłoniach ze względu na bardzo wygodną mechanikę. Posiada posrebrzane oklapowanie.
E 11 – ten instrument wykonany jest z drewna Grenadilla, jest trochę cięższy od B12, jednak materiał z jakiego jest wykonany wpływa na jego wytrzymałość i szlachetność dźwięku. W wersji z systemem francuskim posiada on posrebrzany mechanizm, oraz dodatkową klapę Es.
E 12 F – jest to klarnet wykonany z drewna Grenadilla, posiada posrebrzaną mechanikę oraz skórzane poduszki. Zdecydowanie dobry wybór dla uczniów szkół pierwszego i drugiego stopnia.
Leblanc
Leblanc to firma, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Klarnety tej firmy przeznaczone dla profesjonalistów znalazły wielu odbiorców ceniących przede wszystkim ciepłą, szlachetną barwę tych instrumentów oraz precyzje wykonania. Jeżeli chodzi o instrumenty studenckie, Leblanc proponuje dwa modele:
CL 650 – jest to instrument wykonany z tworzywa ABS, wobec czego jest to klarnet bardzo lekki i odporny na pęknięcia, oraz posiada posrebrzaną mechanikę. Jego cena stanowi bardzo dobry stosunek do jakości instrumentu.
CL 651 – również wykonany jest z tworzywa, oraz posiada posrebrzane oklapowanie. Jego dodatkową cecha, bardzo pomocną jest dodatkowa klapa Es/As.
Selmer Paris
Firma Selmer w swojej ofercie nie posiada klarnetów przeznaczonych stricte dla muzyków młodszych. Jego najniższy model a zarazem najtańszy to Odysse. Instrument stosunkowo ciężki, ponieważ wykonany jest z drewna, jest nieco szerszy od standardowego klarnetu. Doskonale leży w dłoniach, ma bardzo wygodną mechanikę i charakteryzuje się ciepły, elastycznym dźwiękiem.
Podsumowanie
Wybór pierwszego instrumentu zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim posturę początkującego klarnecisty, jego dłonie, możliwości oddechowe oraz oczywiście predyspozycje finansowe. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dziecko ma kontakt z dobrym instrumentem od pierwszego stadium nauczania, będzie mogło rozwijać swe umiejętności bardziej efektywnie.