Czy wybrać nowy czy kupić używany instrument?

Nasza mentalność i przyzwyczajenia.

Z wyborem instrumentu muzycznego podobnie bywa jak z wyborem samochodu. I w jednym i drugim przypadku mamy różnych producentów oferujących nam wiele przeróżnych modeli swoich produktów. Możemy zdecydować się na zakup nowego w salonie lub używanego z drugiej ręki. Wiadomo nie od dziś, że każdy kupujący chce kupić jak najtaniej, a sprzedający sprzedać jak najdrożej. Jedni przyzwyczajeni są do kupowania używanych, ale bardziej markowych i renomowanych produktów, drudzy wolą mieć powiedzmy mniej prestiżowy produkt ale za to nowy, nietykany przez nikogo wcześniej.

Oczywiście tak naprawdę to wszyscy chcielibyśmy mieć nowy, markowy z najwyższej półki instrument, a konieczność wyboru pomiędzy nowym a używanym podyktowana jest najczęściej względami finansowymi. I właśnie tu kierując się zdrowym rozsądkiem i względami finansowymi powinniśmy bardzo rozważnie podchodzić do zakupu naszego instrumentu.

, źródło: Muzyczny.pl

Dla czego niektórzy kupują tylko używane?
Duża część kupujących decyduje się na zakup instrumentu z tzw. drugiej ręki, kieruje się zasadą, że wolą mieć starszy używany model ale taki, który jest bardziej profesjonalny dzięki czemu posiada lepsze brzmienie i możliwości, niż za tę samą cenę kupić nowy, który będzie klasowo niższy i nie będzie dysponował takimi możliwościami ani brzmieniami. Jest to zrozumiałe i oczywiste podobnie jak w branży samochodowej, gdzie za 30 czy 40 tysięcy możemy wyjechać nowiutkim samochodem niższego segmentu prosto z salonu, albo 10 letnią limuzyną z giełdy.

Z instrumentami sprawa wygląda podobni i dysponując określoną sumą możemy zdecydować się na zakup nowego instrument niższego segmentu, albo zaryzykować i kupić używany wyższej klasy. Nie bez przyczyny porównałem rynek instrumentów muzycznych do rynku samochodów. I w jednym i w drugim przypadku możemy trafić na handlarzy, którzy są łowcami okazji i skupują za grosze dogorywające egzemplarze, po czym oferują nam swoje "cudeńka”, jako pełnowartościowe instrumenty na lata. Dla tego też, decydując się na zakup używanego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nie jest też powiedziane, że wszyscy sprzedawcy to handlarze i oszuści, którzy tylko patrzą, aby nas nabić w butelkę. W niektórych przypadkach, zakup używanego jest wypełni uzasadniony i racjonalny

, źródło: http://pianina.wroclaw.pl

Od kogo kupić używany instrument?
Najlepiej byśmy dokonywali takiego zakupu od osoby, którą znamy i wiemy, że posiada ten instrument od nowości oraz używała go tylko w domu. Niestety rzadko mamy takiego trafa i większość transakcji przeprowadzanych jest z osobami bliżej nam nieznanymi. Jeżeli zdecydujemy się na taki zakup od nieznanej nam osoby powinniśmy zakładać, że instrument mógł być intensywnie eksploatowany np.: poprzez co sobotnie wożenie się po weselach, a w tygodni prowadzono na nim naukę gry w pobliskim domu kultury. Taki egzemplarz, zwłaszcza kilkunastoletni może odmówić nam posłuszeństwa niemal w każdej chwili. Koszty związane z naprawą często przekraczają wartość samego instrumentu. Jest to klasyczny przykład pozornego zaoszczędzenia i krótko trwałego cieszenia się instrumentem wyższej klasy w wyniku, którego musimy po raz kolejny dokonywać zakupu naszego wymarzonego instrumentu.

Korzyści, jakie wynikają z zakupu nowego instrumentu.
Wszystkim tym, którzy dokonują zakupu instrumentu po raz pierwszy zdecydowanie doradzałbym zdecydować się na nowy egzemplarz. Przede wszystkim, przy zakupie nowego instrumentu zawsze mamy na niego dwu lub trzy letnią gwarancie w zależności od producenta, często z możliwością jej przedłużenia a przy instrumentach z wyższej półki ta gwarancja może być i znacznie dłuższa. Nawet, jeżeli nasz instrument ulegnie awarii mamy serwis, który usunie nam tą usterkę w ramach gwarancji. Przy starszych modelach, koszty naprawy często przewyższają wartość instrumentu a i z zamiennikami może być problem. W przeważającej większości, w nowych instrumentach nawet w tych najtańszych mamy już przydatne złącza, chociaż by USB czy slot na kartę SD, które pozwoli nam na swobodną wymianę danych. Nowe modele oprócz tradycyjnych brzmień i rytmów z lat ubiegłych mają brzmienia i rytmy odpowiadające najnowszym trendom.

Podejmując końcową decyzję.
Reasumując nie ma idealnego rozwiązania i zawsze będziemy musieli z czegoś zrezygnować. Na pewno tym, którzy dopiero zaczynają muzykować i będzie to ich pierwszy instrument doradzam zakup nowego instrumentu. Kupując używany zawsze ryzykujemy nawet, gdy wydaje nam się, że jest ze sprawdzonego źródła. A na początku naszej nauki chyba nikt z nas nie chciałby zaczynać od jej podwójnych wydatków zwłaszcza, że nie mamy jeszcze dokładnego rozeznania, co jest nam tak naprawdę potrzebne. Osoby już obeznane w temacie znają swoje potrzeby i wiedzą, czego oczekują od swojego „nowego” instrumentu. W tej sytuacji, jeżeli budżet nie pozwala na zakup nowego, ich decyzja o zakupie używanego instrumentu wydaje się racjonalny.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  Czy wybrać nowy czy kupić używany instrument?

  sklep muzyczny z gitarami

  gitara akustyczna w muzyczny.pl

  sklep z perkusjami