Zacznijmy od terminologii, wyjaśnienia czym jest wtyczka VST.
VST (ang. Virtual Studio Technology) – „standard wtyczek efektowych oraz wirtualnych instrumentów, wprowadzony w 1996 r. przez firmę Steinberg Media Technologies.
Oprogramowanie wydawane w tym formacie to głównie programowe syntezatory, samplery oraz efekty studyjne. Do kontroli oprogramowania VST, niezbędny jest tzw. host, np. program sekwencerowy, w którego środowisku działa konkretna wtyczka. Instrumenty VST (potocznie zwane VSTi) posiadają zazwyczaj własny, zintegrowany interfejs oraz pełną implementacje MIDI, dlatego też istnieje możliwość ich obsługi w czasie rzeczywistym, za pomocą zewnętrznych kontrolerów lub klawiatury sterującej.
Polityka firmy Steinberg Media Technologies, zakładająca udzielanie firmom programistycznym nieodpłatnej licencji na możliwość wykorzystania technologii VST w swoich aplikacjach, spowodowała że standard ten stał się podstawowym na rynku wtyczek muzycznych.
Tak więc jak przeczytać możemy powyżej wtyczka VST to po prostu odzwierciedlenie, emulacja danego instrumentu, syntezatora, kompresora, etc. w formie elektronicznej dedykowanej na komputer z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem.
Programy obsługujące wtyczki VST:
•Cubase
•Ableton Live
•Adobe Audition
•FL Studio
•Reaper
•Cakewalk Sonar
•MAGIX Samplitude/Sequoia
•Mackie Tracktion
•SONY Acid, Vegas, Sound Forge
•Renoise
•HYPERLINK ModPlug Tracker
•LMMS
A także wiele innych, wśród nich te darmowe, takie jak BUZZ, Sampletank Free, Synth Edit, czy nawet popularne edytory dźwięku Audacity, Cool Edit, które w gruncie rzeczy nie służą do produkcji muzycznej, jednak obsługują wtyczki VST, dlatego uznałem, że warto je wymienić.
Moim zdaniem początkującemu producentowi w zupełności wystarczą standardowe wtyczki, które mamy na wyposażeniu większości DAW'ów, tak jak to jest w FL Studio. Na etapie poznawania programu nie będą potrzebne nam specjalistyczne kompresory, czy wymyślne syntezatory. To co jest na pokładzie programu w zupełności wystarczy.
Natomiast co dalej ? No właśnie dlatego przygotowałem małe zestawienie wtyczek, bez których nie wyobrażam sobie produkcji.
Na początek te za które musimy zapłacić:
W internecie znajdziemy szereg sampli, często darmowych, również tych perkusyjnych, podzielonych na paczki, w których znajdziemy brzmienie stopy, werbla, hi hat'u, crash'ów, tomów, czy innych elementów zestawu perkusyjnego.
Jednak jeśli chcemy by nasz utwór brzmiał realistycznie, a poszczególne składowe „perki” nie brzmiały „komputerowo” i nie były na maksa przekompresowane jak to często bywa w przypadku gotowych sampli warto zastanowić się nad zakupem programu dzięki, któremu będziemy mogli poczuć się jak perkusista, oraz zrozumiemy jak ważną rolę on pełni.
Producenci z firmy Toontrack o swoich produktach:
Superior Drummer 2.0 to standardowy produkt firmy Toontrack Music.
Program oparto na znakomicie brzmiącym silniku programowym, a wyjątkowo realistyczne brzmienia i bogata paleta funkcji obsługi sprawiły, że Superior Drummer 2.0 od razu stał się programem wyznaczającym standardy we współczesnym świecie produkcji ścieżek perkusyjnych na pokładzie komputera.
Z programem otrzymujemy 20 GB wyśmienitych brzmień perkusyjnych gotowych do wykorzystania w profesjonalnych produkcjach muzycznych. Dźwięki nagrano za pomocą specjalnie dobranego zestawu mikrofonów o zmiennych ustawieniach, co pozwoliło oddać wyjątkowe brzmienie z legendarnego studia nagrań Avatar w Nowym Jorku.
Ustawienia dla sekcji miksera stworzył Neil Dorfsman, topowy producent współpracujący z takimi artystami jak Sting, Bruce Springsteen, Dire Straits, Kiss, Joss Stone, Genesis, John Mayer i Chris Cornell.
EZdrummer 2 wynosi sposób produkcji ścieżek perkusyjnych na zupełnie nowy poziom. Wyposażona w kilka przełomowych funkcji aplikacja eliminuje wszelkie bariery techniczne między tobą a twoimi pomysłami. Dzięki temu proces komponowania utworów jest łatwiejszy i przebiega znacznie szybciej.
W EZdrummerze 2 ułożysz kompletną ścieżkę perkusji, zaczynając od pierwszego pomysłu aż do wersji finalnej, zmiksujesz i dopasujesz ostateczne brzmienie nie wychodząc z programu. To bez wątpienia najlepiej brzmiący, najbardziej intuicyjny i pobudzający kreatywność program do tworzenia ścieżek bębnów wśród dostępnych na rynku – perfekcyjne połączenie brzmienia, formy i funkcjonalności.
Idąc dalej:
Sylenth1 – jeden z lepszych, jak nie najlepszy syntezator z jakiego korzystałem, używam go bardzo często i choć może nie jest najprostszy w obsłudze, to w internecie znajdziemy wiele tutoriali pokazujących w jaki sposób wykręcić na nim ciekawego brzmienie.
Massive od Native Instruments - drugi syntezator z którego często korzystam, ma możliwość wykreowania szerokiej palety brzmień, od tych łagodnych miłych dla ucha padów, aż po masywne, elektroniczne basy. Na YouTube również znaleźć można masę tutoriali z jego użyciem.
SSL G-Master Buss Compressor – typowy kompresor buss'owy, który stosujemy na grupie ścieżek, bądź na masterze. Moim zdaniem jeden z lepszych, nadający swoje charakterystyczne, analogowe brzmienie. Znajdziemy go w SSL 4000 Collection od Waves'a, jest wzorową emulacją kompresora z legendarnej konsolety SOLID STATE LOGIC.
Fabfilter Pro-Q - jeden z lepszych, bardziej precyzyjnych EQ na rynku.
Oczywiście znajdziemy również całą gamę darmowych wtyczek VST:
ClassicDelay, ClassicReverb – wtyczki z serii Classic od Kjaerhus Audio, momi zdaniem jedne z lepiej brzmiących wtyczek efektowych, do tego darmowe.
SSL LMC-1 – kolejna emulacja kompresora z moich ulubionych konsolet SSL, tym razem darmowa! Warto nadmienić, że jest on bardo prosty w użyciu.
Classic Master Limiter – Limiter nadający się nawet dla początkujących użytkowników, posiada tylko jedno pokrętło – Threshold, który odpowiada za próg zadziałania limitera
.
MinimogueVA – darmowa emulacja doskonale wszystkim znanego syntezatora minimoog, generująca całkiem dobrej jakości brzmienie, polecam.
u-He TyrellN6 – Świetny, ale nadal darmowy syntezator, warto przetestować, ponieważ korzystanie z niego również nie sprawia większych problemów.
Podsumowanie
Wtyczki, które wymieniłem to zaledwie kilka propozycji, które warto przetestować jeśli mamy zamiar na poważnie rozpocząć swoją przygodę z produkcją muzyczną. W internecie znajdziemy mnóstwo darmowych, być może jeszcze nie odkrytych dobrych VST, ale raczej nie obędzie się bez korzystania z tych licencjonowanych aby wykreować naprawdę ciekawe, innowacyjne brzmienie. Grunt to wiedza, którą zdobywa się z czasem, wraz z nabieraniem doświadczenia, ale tak jest przecież w każdym zawodzie. Nikt nie rodzi się mistrzem w danej dziedzinie, to upór i stawianie sobie wysokich celów powoduje, że możemy posiąść wiedzę i wykorzystać ją w przyszłości.