Stanowiska DJ – wady, zalety, przykłady

Będąc mobilnym DJ najwięcej czasu poświęcamy na montaż oraz demontaż sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia imprezy. Jest to szczególnie utrudnione na koniec imprezy, gdy towarzyszy nam dodatkowo zmęczenie.

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden mały aspekt. Wchodząc pierwszy raz na sale, rozglądamy się za sceną. Miejsca zwykle jest na tyle mało, że więcej zajmuje nam wymyślenie odpowiedniego ustawienia, niż samo rozmieszczenie sprzętu.

Najważniejszym aspektem stanowisk DJ jest jednak pozycja oraz komfort pracy, o czym postaram się opowiedzieć w powyższym artykule.

Budowa typowego stanowiska
Dobrze, scena znaleziona, czas się rozpakować. Pojawia się mały problem, na czymś musimy położyć naszą konsolę lub urządzenia potrzebne do pracy, zatem jesteśmy zmuszeni poprosić o jakiś stół i rodzą się komplikacje. Dostajemy typowy stół „salowy”, identyczne są nakryte dla gości, kładziemy sprzęt i nagle okazuje się, że trzeba całą noc chylić się i garbić, gdyż owy stół jest za niski.

Do naszych „stanowiskowych” rozważań jako przykład wezmę produkt marki Athletic, model DJ-4T. Składa się on z stołu, dwóch statywów oraz dwóch belek. Niby nic nietypowego, lecz powróćmy do naszych rozważań, gdy wchodzimy do obiektu, gdzie będziemy pracować.

Stół z zestawu DJ-4T tak jak większość stołów stanowiskowych posiada odpowiednią wysokość, co chroni nasze plecy przed nadmiernym wysiłkiem przy czym nie musimy prosić o „dodatkowe” wyposażenie. Działa to tak, iż mamy dwie podstawy, do których przykręcamy cztery ramiona, które łączą dwa główne elementy co da nam stolik z dwiema półkami. Górna oczywiście posłuży nam do postawienia case z konsolą, dolną możemy użytkować na wiele różnych sposobów, chociażby możemy na niej postawić kufry z płytami.

Boczne podstawy połączone są z teleskopowymi statywami, przez co nie dość że oszczędzamy miejsce podczas transportu gdyż nie musimy wozić normalnych statywów, to mamy więcej miejsca na rozstawienie sprzętu, gdyż „nogi” nie zajmują nam miejsca, ponieważ po prostu ich nie ma. Ich podstawą jest wspomniany stół, przez co wszystko jest równie stabilne, jak w typowym rozwiązaniu. Statywy te połączone są dwiema belkami, które łączone są specjalnym łącznikiem. W belkach mamy otwory na montaż naszego oświetlenia.
Jak widać, wszystko jest zbudowane tak, by nasze stanowisko możliwie jak najszybciej złożyć oraz rozłożyć, oraz dodatkowo zajmowało ono jak najmniej miejsca. Nie wszystkie jednak są wyposażone w dodatkowe statywy oraz belki.

Dla przykładu, model JJ-T Athletica nie posiada miejsca na oświetlenie, za to posiada regulowaną wysokość blatu, co wpływa na nasz komfort pracy, a przecież jest to najważniejsze. Nie każdemu jednak w konkretnym zastosowaniu będzie potrzebna wspomniana regulacja, inny znów zabiera ze sobą potężne statywy z windami i nie będą mu potrzebne belki na oświetlenie, stąd też konkretny model powinniśmy wybierać ze względu na zastosowanie.

Ponieważ kluczowym parametrem jest nasz komfort pracy, ważną sprawą jest nasz wzrost. Jeśli mamy powyżej 180cm, nasz stół powinien mieć powyżej 90cm wysokości. Regulacja w tym przypadku jest zbędna, gdyż jest to standardowa wysokość produkowanych obecnie stołów. Jeżeli natomiast nie mamy wzrostu przysłowiowej „brzozy” warto zaopatrzyć się w stół z taką regulacją, gdyż pozwoli to dostosować wysokość blatu do indywidualnych preferencji co jest bardzo przydatną sprawą w przypadku kilkugodzinnej pracy.

Stanowisko DJ
Stanowisko DJ, źródło: muzyczny.pl

Przeznaczenie
Wspomniane mobilne stanowiska przede wszystkim adresowane są dla mobilnych DJ, którzy cenią sobie mobilność, szybkość oraz prostotę złożenia oraz nie chcą być zależni od pomocy innych ludzi. Mamy wszystko w jednym, przez co nie musimy zabierać dodatkowych statywów, wielkich stołów z blatami oraz całej, niepotrzebnej sprzętowej gamy.

Chciałbym jednak zaznaczyć iż sprzęt ten nie zawsze uchroni nas przed zabieraniem dodatkowych elementów naszej „sceny”.

Możemy stwierdzić, że nie musimy bardzo uściślać całego naszego sprzętu, jednak popatrzmy trochę z drugiej strony, okiem właściciela obiektu. Większość z nich chce, abyśmy zajęli maksymalnie mało miejsca i nie niszczyli estetyki sali pajęczyną kabli. Nawet jeśli nam się to uda, to z reguły miejsce, scena jest na tyle mała, że ledwo mieścimy się z całym ekwipunkiem, nie mówiąc już o zespole muzycznym w kilku osobowym składzie. A tak, nie dość że się mieścimy ze wszystkim, to jeszcze oszczędzamy sporo czasu na rozkładaniu jak i również pracujemy z należytym komfortem.

Wady i zalety
Sumując wszystkie „za i przeciw” opiszę w kilku punktach wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety:
• Mobilność
• Komfort pracy
• Oszczędność miejsca podczas transportu
• Szybkość złożenia/rozłożenia
• Jeden pokrowiec na wszystko
• Nie ingerujemy zbytnio w estetykę Sali
• Mamy wszystko w jednym
• Stół posiada odpowiednią wysokość dzięki czemu „oszczędzamy” kręgosłup

Wady:
• Nie wszystkie modele posiadają możliwość regulacji wysokości
• Nieco utrudniony montaż efektów (najpierw rozkładamy stanowisko, potem montujemy efekty)
• Podczas zakupu warto również pomyśleć o dokupieniu specjalnego „stand’a” pod notebooka jeśli nasz stół nie jest dodatkowo w niego wyposażony. Jest to specjalny uchwyt, podstawka, służący do postawienia naszego komputera tak, by był na odpowiedniej dla nas wysokości. Dodatkowy gadżet poprawiający nasz komfort pracy.

Podsumowanie
Jeśli chcesz by twoim atutem była mobilność i dodatkowo cenisz sobie komfort pracy, warto przemyśleć zakup takiego stanowiska. Dzięki prostej budowie oraz szybkiej adaptacji oszczędzamy wiele czasu oraz energii. Nie musimy prosić obsługi o dodatkowy stół oraz mamy z głowy zamartwianie się, czy będziemy mieli na czym się „rozłożyć”. Rozwiązanie to posłuży wszystkim tym, którzy chcą mieć wszystko w jednym.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  gitara basowa w muzyczny.pl

  sklep muzyczny z gitarami

  Stanowiska DJ – wady, zalety, przykłady

  sklep z perkusjami