W pewnym momencie naszej przygody z miksowaniem przychodzi taki czas, gdy zaczynamy zaopatrywać się w własny, wymarzony sprzęt. Niestety szybko stwierdzamy iż budżet jaki posiadamy jest zbyt skromny na topowe modele używane przez światowego formatu gwiazdy stąd też rozglądamy się za sprzętem innej klasy.
Czytając ten artykuł dowiecie się Państwo co to jest mixer, czym się kierować podczas zakupu oraz na co warto zwrócić uwagę.
Co kryję się pod pojęciem mixera DJ'skiego ?
W najprostszym tłumaczeniu jest to urządzenie pozwalające nakładać na siebie dwa lub więcej utworów pochodzących z różnych źródeł dźwięku (gramofonów, odtwarzaczy CD, mikrofonu, komputera etc.), a następnie wyprowadzenie jednego, przetworzonego sygnału na złącze wyjściowe.
Ile kanałów posiada „standardowy” mikser ?
Najczęściej spotykanymi urządzeniami są miksery dwu i czterokanałowe, jednak na rynku istnieje wiele propozycji, które posiadają, np. 3 kanały (m. in. Behringer DX 626, czy Reloop RMX 30). Dla wymagających użytkowników, potrzebujących większą niż ta uznana za standardową ilość kanałów stworzone zostały miksery mające sześć, siedem, a nawet 8 i więcej kanałów. Przykładami takich urządzeń mogą być 6-kanałowy Pioneer DJM 1000, 7-kanałowy Behringer PRO MIXER DX2000USB, czy też 8-kanałowy Korg Zero8. Wszystkie te produkty można znaleźć w asortymencie naszego sklepu muzycznego.
Do czego służą poszczególne przyciski i suwaki?
W klasycznym mikserze używanym przez DJ'ów wyróżnić możemy:
• Crossfader - to poziomy suwak, z reguły położony w dolnej części miksera. Ten suwak pozwala łączyć płynnie dwa źródła dźwięku naraz. Przesunięcie suwaka z jednej strony na drugą powoduje płynne wyciszenie jednego utworu kosztem łagodnego „zgłośnienia” drugiego. Większość mikserów posiada funkcje korekcji krzywej cięcia crossfader'a.
• Channel Fader (Line Fader) – pozwalają kontrolować głośność dźwięku poszczególnych kanałów.
• EQ - Equalizer - pozwala wyciąć pewny kawałek pasma dźwięku. Najczęściej podzielony na trzy grupy. Tony wysokie, Tony średnie i Tony Niskie.
• Gain/Trim - Jest to najczęściej gałka, która pozwala lekko zwiększyć moc sygnału wyjściowego, niezależnie od Line Fader'a.
• Przełącznik Phono/Line – pozwala przełączyć tryb pracy danego kanału z wejścia liniowego na gramofonowe i odwrotnie.
• Krzywa cięcia crossfader'a – odpowiada za regulację płynności przechodzenia między utworami podczas przesuwania wyżej wymienionego crossfader'a. Najczęściej do wyboru mamy 3 ustawienia. Możemy wybrać bardzo płynne, ostre (które docenią DJ'e scratch'ujący), bądź całkiem wyłączyć crossfader.
• Sekcja mikrofonu – Najczęściej posiada trzy lub cztery pokrętła służące odpowiednio za GAIN (głośność) kanału mikrofonowego, oraz 3-stopniową regulację tonów (EQ).
• Efektor – występuje głównie w mikserach z wyżej półki, choć nie tylko. Służy do nakładania efektów tj. np. Delay, Flanger, Echo, Filter, itd. na poszczególne kanały lub na kanał główny - MASTER.
Czym kierować się podczas zakupu?
Odpowiedź jest dość prosta. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak właściwie potrzebujemy i jaki jest nasz fundusz. Jeśli dopiero zaczynamy nie potrzebujemy miksera 8-kanałowego za kilka tysięcy, a raczej prostego, najczęściej dwukanałowego, który posiada 3-stopniowe EQ, sekcje mikrofonową, 2 line fader'y, crossfader. Wiadomo, że droższe miksery mają więcej funkcji, są też bardziej zaawansowane technologicznie, brzmią lepiej i doskonale spełnią swoją rolą w ciężkich, klubowych warunkach. Niemniej jednak jeśli dopiero zaczynamy nie potrzebujemy nic poza tym co wymieniłem wyżej.
Ciekawe propozycje z naszego sklepu z różnych półek cenowych.
Dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę powoli wdrażając się w temat DJ'ki, nie mając przy tym dużych wymagań polecić możemy American DJ Q-D1 MKII, który jest prostym, dwukanałowym mikserem posiadającym regulację tonów wysokich i niskich, kanał mikrofon z regulacją głośności.
Według producenta:
3-poziomowa regulacja barw dla każdego kanału (gain, tony wysokie i niskie)
regulacja głośności dla mikrofonu, sygnału oraz Master
monitoring sygnału pomiędzy kanałami
Wejścia: 2 Phono, 2 Line
Wyjścia: 1 Mic
Zasilanie: 230V
Wymiary: 236 x 192 x 105 mm
Waga: 2kg
Osoby o wyższym budżecie i większych wymaganiach mogą zainteresować się produktem z tak zwanej klasy średniej, jakim jest m. in. dwukanałowy Reloop IQ2 MIDI z efektorem, możliwością pracy w trybie MIDI i w pełni cyfrową jakością dźwięku lub też, np. czterokanałowym Behringer'em DDM 4000, który również obdaruje nas świetnym efektorem, obsługą MIDI i bardzo dobrą jak za te cenę jakością dźwięku.
DJ'e z najwyższym budżetem i też największymi wymaganiami powinni zainteresować się produktami z najwyższej półki, które bez problemu poradzą sobie z godzinami pracy w warunkach klubowych co weekend. Przykładami takich mikserów bez wątpienia są wyższe modele spod marki Pioneer, Denon, czy Korg, Np. Korg Zero8, Pioneer DJM 750, Denon x1100 i oczywiście modele usytuowane wyżej
Podsumowanie
Mikser DJ-ski jest to urządzenie do łączenia (miksowania ze sobą) dwóch lub więcej utworów muzycznych. Wybór miksera musi być bardzo przemyślaną decyzją. Należy sobie jasno odpowiedzieć czy DJ'ka to będzie dla nas tylko zabawa, czy może również sposób na życie.
W tym drugim przypadku do tematu trzeba podejść troszkę inaczej i wybór sprzętu musi opierać się na trochę innych kryteriach. Nie tylko cenie, a funkcjach, możliwości podłączenia większej ilości urządzeń, czy też wytrzymałości. Życzymy miłej lektury i zapoznania się z całością oferty sklepu.