Jak najlepiej kupić mikrofon USB?

Czym jest mikrofon USB?
Mikrofony USB posiadają wszystkie elementy, z których są zbudowane tradycyjne mikrofony to jest kapsuła, membrana itp. Podstawowa różnica polega na tym, że mikrofony USB posiadają dodatkowo dwa obwody: przedwzmacniacz oraz przetwornik analogowo-cyfrowy (A/D). Wbudowany preamp sprawia, że nie musimy podłączać takiego mikrofonu do miksera albo zewnętrznego przedwzmacniacza. Przetwornik A/D zajmuje się zmianą sygnału wychodzącego z mikrofonu, na sygnał cyfrowy rozumiany przez komputer. W związku z tym, może się bezpośrednio podłączyć na przykład do laptopa, włączyć ulubiony DAW i zacząć nagrywanie.

W jakich zastosowaniach może się sprawdzić mikrofon USB?

Podcasty
Jeżeli myślisz o przekazywaniu swoich pomysłów oraz wiadomości za pomocą podcastów, chcesz skupić większość swojej energii na treści, zamiast zajmować sobie głowę technicznymi sprawami. Wygodna opcja plug-and-play, którą zapewniają mikrofony USB, czyni je świetnym rozwiązaniem dla podcasterów. Wystarczy podłączyć mikrofon do laptopa i już jesteśmy gotowi do dzielenia się naszymi przemyśleniami ze światem.

Wywiady
Noszenie kilku elementów sprzętu, wliczając w to kable, może być nieco niezręczne podczas przeprowadzania wywiadu. Użycie mikrofonu USB podłączonego do naszego laptopa, rozwiązuje tego typu problemy, przez co możemy poświecić więcej czasu na informacje, które zbieramy podczas wywiadu.

Szybkie nagrywanie pomysłów
Obojętnie czy jesteśmy w podróży czy w środku nocy wpadł nam do głowy świetny pomysł i chcemy go jak najszybciej zarejestrować - potrzebujemy prostej i skutecznej metody nagrywania. Mikrofony USB zapewniają gotowość do nagrywania w ciągu kilku minut.

MXL AC-404 Przenośny mikrofon konferencyjny USB
MXL AC-404 Przenośny mikrofon konferencyjny USB, źródło: muzyczny.pl

Czego powinniśmy oczekiwać mikrofonu USB?
Większość mikrofonów USB to pojemnościówki. Dobrze znane ze swojego zastosowania w studiach nagraniowych, mikrofony pojemnościowe rozszerzyły niedawno swoją popularność na terytorium rozwiązań USB.

Mikrofon pojemnościowy składa się z dwóch elektrod podłączonych do źródła napięcia stałego. Jedna z elektrod jest nieruchoma, natomiast drugą stanowi membrana wystawiona na działanie fal dźwiękowych, które wprawiają ją w drgania. Jej częstotliwość jest równa częstotliwości padającej fali dźwiękowej. Takie rozwiązanie pozwala na osiągniecie bardzo szczegółowego brzmienia. Właśnie tego możemy spodziewać się po większości mikrofonów USB. Sprawia to, że są one dobrym rozwiązaniem podczas nagrywania wokali, gitar akustycznych oraz kilku innych źródeł dźwięku.

Na rynku spotkamy także kilka dynamicznych mikrofonów USB, które są skierowane głównie do zastosowań wokalnych, jednak poradzą one sobie również podczas nagrywania instrumentów. Warto również wspomnieć, że istnieją kompaktowe adaptery, które potrafią zmienić standardowy mikrofon dynamiczny w jego odpowiednik podłączany za pomocą USB. Jeżeli więc posiadamy już dobry mikrofon dynamiczny, może to być ciekawe rozwiązanie.

Czy mikrofon USB potrzebuje zasilania Phantom?
Na to pytanie mamy krótką odpowiedź: nie, nie jest ono potrzebne. W przeciwieństwie do klasycznych mikrofonów pojemnościowych, które do prawidłowej pracy wymagają dodatkowego zasilania (zazwyczaj jest napięcie 48V), pojemnościowe mikrofony USB zasadniczo różnią się pod tym względem. Potrzebują one tylko małej dawki prądu, którą pobierają bezpośrednio ze złącza USB, co minimalizuje ilość potrzebnych kabli oraz połączeń.

Na koniec odpowiedzmy sobie na trzy zasadnicze pytania, które ułatwią nam wybór odpowiedniego modelu.

Blue Microphones Nessie mikrofon pojemnościowy USB
Blue Microphones Nessie mikrofon pojemnościowy USB, źródło: muzyczny.pl

Czego szukamy?
Do czego będziemy wykorzystywali nasz mikrofon? Po pierwsze i najważniejsze to jaki instrument lub źródło dźwięku będziemy nagrywali najczęściej? Większość mikrofonów USB to pojemnościówki i świetnie nadają się do nagrywania wokali czy też pianina i innych instrumentów akustycznych. Jeżeli będziemy nagrywać głośniejsze źródła dźwięku, takie jak gitary elektryczne, bas lub perkusje, powinniśmy zaopatrzyć się w mikrofon dynamiczny USB.

Jakiej rozdzielczości bitowej oraz próbkowania potrzebujemy?
Mikrofony USB charakteryzują się wbudowaną funkcją przetwarzania sygnału analogowego do jego cyfrowej postaci. Jakość tej konwersji określa się za pomocą próbkowania oraz rozdzielczości bitowej. Podobnie jak standardowa płyta audio CD, większość mikrofonów USB pracuje z 16-bitową głębią oraz rozdzielczością na poziomie 44.1 kHz, co powinno wystarczyć do większości zastosowań. Jednakże wiele mikrofonów USB potrafi pracować z lepszymi parametrami na przykład 24-bity przy 44.8 kHz rozdzielczości, co jest najczęściej spotykanym formatem używanym podczas nagrywania w studio.

Jaką sumę jesteśmy w stanie wydać?
Możemy znaleźć mikrofony w bardzo różnych przedziałach cenowych, a ilość oraz jakość na jaką możemy sobie pozwolić, jest silnie uzależniona od ilością pieniędzy jaką dysponujemy.
Na szczęście większość mikrofonów USB jest stosunkowo tania oraz wytrzymała, zapewniając przy tym dobry stosunek jakości do ceny.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  Jak najlepiej kupić mikrofon USB?

  gitara akustyczna w muzyczny.pl

  gitara elektryczna w muzyczny.pl

  gitara akustyczna w muzyczny.pl