Dlaczego warto grać na instrumentach muzycznych?

Czy nauka gry na instrumencie muzycznym może nam przynieść jakieś korzyści? Czy gra na instrumencie jest za trudna dla osób dorosłych? Czy nauka dzieci ma jakiś sens, jeżeli nie zdecydują się ona zostać muzykami? Odpowiedź na te pytania od kilku lat nie ogranicza się wyłącznie do subiektywnych opinii samych muzyków o przyjemności i satysfakcji z grania (a ta może być ogromna!), czy wpływu na ich sprawność i zdrowie. Przeprowadzono, bowiem już dość sporo różnorodnych badań potwierdzających korzystny wpływ gry na instrumencie muzycznym na zdrowie i sprawność intelektualną. Gra na instrumentach muzycznych poprawia koordynację, pamięć, zwiększa tzw. plastyczność mózgu, intensyfikuje komunikację między obiema półkulami, oraz podnosi poziom IQ! Co ważne, korzyści z gry na instrumentach zaobserwowano nie tylko u dzieci czy u dorosłych, którzy podjęli naukę gry na instrumentach muzycznych w okresie dziecięcym, ale również u osób, które rozpoczęły naukę już w dorosłym wieku. Dodajmy przy tym, że rozpoczęcie nauki w wieku dorosłym, nie stanowi przeszkody dla osiągnięcia znacznych umiejętności!


Wpływ gry na instrumencie na działanie mózgu,/b>
Zarówno u osób, które rozpoczęły naukę gry na instrumencie, jako dzieci, jak i jako dorośli, stwierdzono zwiększenie struktury istoty białej w wielu obszarach mózgu. Gra na instrumencie angażuje przy tym różnorodne obszary mózgu, odpowiedzialne za koordynację, pamięć, uczucia, a nawet myślenie logiczne, zmuszając tym samym mózg do zaangażowania wszystkich jego obszarów, zwiększając przy tym ilość połączeń w spoidle wielkim. Te korzystne zmiany zaobserwowano zarówno w badaniach przy użyciu metod obrazowania, jak i w testach badających sprawność umysłową. Jak łatwo się domyślić, największe korzyści zaobserwowano wśród praktykujących muzyków, którzy podjęli naukę w okresie dziecięcym, jednakże, znaczące korzyści odnotowano również w przypadku osób które podjęły naukę w wieku dorosłym. Należy przy tym podkreślić, że najistotniejszym czynnikiem był czas poświęcony na ćwiczenia- wypracowanie korzystnych i zauważalnych zmian w mózgu wymaga przepracowania przy instrumencie, co najmniej 200 godzin. Największe korzyści odnoszą jednak ludzie stale muzykujący, którzy przegrali po kilka tys. godzin i więcej- jest to reguła sprawdzająca się u osób podejmujących naukę w każdym wieku.

Możliwości opanowania sztuki muzycznej dla osób dorosłych
Choć skojarzenie nauki muzyki z młodym wiekiem jest słuszne, wiek dorosły, a nawet zaawansowany nie stanowi przeszkody dla uzyskania bardzo wysokich umiejętności gry na instrumencie muzycznym. Dość regularnie zdarza się, że studia muzyczne (w tym i w wykonawstwie muzyki klasycznej) podejmują ludzie, którzy naukę muzyki podjęli dopiero w wieku 18, 20, a nawet dwudziestu paru lat. Nie są też odosobnione przypadki ludzi, którzy podejmowali np. naukę gry na fortepianie po 50 roku życia i po kilkunastu latach ćwiczeń osiągali poziom umiejętności pozwalający im na poprawne wykonywanie rozbudowanych i dość trudnych form muzycznych jak m.in. sonaty Beethovena, (co oznacza, że utwory prostsze, krótsze, w tym i cała muzykę rozrywkową mogli oni wykonywać z łatwością). Oczywiście, dojrzały adept nie osiągnie poziomu ćwiczonych od dziecka wirtuozów, jednak jest w stanie osiągnąć poziom pozwalający na wykonywanie szerokiego i trudnego repertuaru. Najistotniejsze jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na ćwiczenia – należy pamiętać, że muzycy ćwiczeni począwszy od wieku dziecięcego, ćwiczą przy instrumentach kilka tys. często ponad 10 tys. godzin. To samo dotyczy rzecz jasna osób dorosłych, które chcą dobrze opanować sztukę gry na instrumencie. W tym miejscu należy jednak uspokoić, że ćwiczenia mogą być dobrym sposobem na zrelaksowanie się, a satysfakcja z wykonania każdego przygotowanego w drodze nauki utworu, może wynagradza trudne momenty. Warto też mieć na względzie, że z każdą spędzoną na ćwiczeniach, poprawiamy kondycję swojego mózgu!

Przyjemność z gry
Umiejętność gry na instrumencie nie jest jedynie czymś, czym można się pochwalić, czy jak już się dowiedzieliśmy, poprawić swoją kondycję umysłową. W grze na fortepianie, pianinie, skrzypcach, gitarze, czy dowolnym instrumencie, najważniejsza jest przyjemność, jaka z niej płynie, oraz możliwość odcięcia się od codziennych trosk, i odpłynięcia do świata muzyki. Wiadomo, że muzyka kształtuje nastrój. Dobra muzyka kształtuje przy tym wrażliwość i pomaga rozróżniać subtelne barwy emocji, rozszerza widzenie świata. A nie ma lepszego sposobu na pogrążenie się muzyce, niż zaangażowanie wszystkich zmysłów w jej wykonywanie. Oczywiście, czasami trzeba poświęcić czas na trochę bardziej uciążliwych ćwiczeń technicznych, niemniej i te można wykorzystać, jako formę relaksu i aktywnego wypoczynku, a ćwiczenie interpretacji, czy wykonywanie wyćwiczonych już utworów to prawdziwa przyjemność.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  Dlaczego warto grać na instrumentach muzycznych?

  gitara akustyczna w muzyczny.pl

  sklep z perkusjami

  gitara akustyczna w muzyczny.pl