Różnica pomiędzy pianinem cyfrowym a akustycznym

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że są to dwa różne instrumenty, które są do siebie bardzo podobne, gra się na nich prawie identycznie i jeden dla drugiego może być dla siebie ciekawą alternatywą. Podstawowa różnica jest taka, że do wydobycia dźwięku w instrumencie akustycznym potrzebujemy siły mechanicznej, a do tego by instrument cyfrowy zabrzmiał potrzebujemy zasilania czy to sieciowego, bateryjnego czy też akumulatorowego. Instrumenty akustyczne wyposażone są w struny, które zostają wprowadzone w drganie poprzez młoteczki, które uderzają w nie. Młoteczek zostaje wprowadzony w ruch za pośrednictwem klawisza, który naciska grający.

W momencie kiedy puścimy klawisz struny zostają tłumione. W instrumentach cyfrowych przede wszystkim nie ma strun, tylko jest elektronika. Dźwięk tworzony może być na dwa sposoby, poprzez fizyczne generowanie za pomocą różnych algorytmów cyfrowego zapisu fali dźwiękowej jak najbardziej zbliżonej do tej, którą generuje instrument akustyczny lub poprzez odtwarzanie sampli czyli nagranych wcześniej dźwięków z prawdziwego instrumentu akustycznego gdzie zapis dźwięku jest także w postaci cyfrowej. Tutaj naciskając klawisz młoteczek uderza w czujnik elektroniczny. Instrumenty akustyczne są często nazywane instrumentami z duszą i swoją historią, której brakuje niestety instrumentom cyfrowym.

Samick JS 121 - pianino akustyczne
Samick JS 121 - pianino akustyczne, źródło: Muzyczny.pl

Jedną z takich podstawowych różnic, które cechują te instrumenty jest ich waga. I tak pianina akustyczne ważą w okolicy 200 kg i więcej, natomiast waga pianin cyfrowych zaczyna się tak od 11 kg, a kończy na ok 70 kg. Waga cyfrowych uzależniona jest od rodzaju pianina, gdyż możemy podzielić je na: stage piana, które są instrumentami mobilnymi i ich waga bez statywu i listwy kształtuje się od 11 do 22 kg oraz pianinami zabudowanymi (stacjonarnymi) ich waga wynosi ok. 40-50 kg. Do pianin cyfrowych należy zaliczyć również pianina hybrydowe, które są połączeniem pianina akustycznego z cyfrowym. Mają one klawiaturę drewnianą i pełny mechanizm młoteczkowy taki sam jak w akustykach, a ich waga wynosi ok 70 kg. Drugą dość istotną różnicą jest to, że pianina cyfrowego nie musimy stroić. Możemy je za to w swobodny sposób dostrajać np.: do innego instrumentu, czy wedle swojego upodobania.

Kawai CS 11 pianino hybrydowe
Kawai CS 11 pianino hybrydowe, źródło: Muzyczny.pl

Z akustycznym instrumentem tak nie jest i musimy je obowiązkowo stroić za każdym razem gdy je gdzieś przetransportowujemy a jeżeli stoi w jednym miejscu, to i tak powinniśmy raz do roku zaprosić stroiciela, a już obowiązkowo co najmniej raz na 5 lat. Wszystko to zależy też od intensywności z jaką instrument jest wykorzystywany. Jeżeli ćwiczymy regularnie codziennie po kilka godzin, to i dwa razy do roku wizyta stroiciela jest wskazana. Kolejną znaczącą różnicą pomiędzy akustycznym a cyfrowym pianinem to możliwości techniczne. Duża część cyfrowych instrumentów to prawdziwe muzyczne stacje robocze, ale my skoncentrujemy się na tych podstawowych, które standardowo są we wszystkich pianinach cyfrowych.

Instrumenty te posiadają od kilku do kilkunastu, a niekiedy kilkudziesięciu różnych brzmień fortepianowych. Możemy sobie swobodnie wybrać np.: brzmienie jakiegoś fortepianu koncertowego, gabinetowego czy jakiegoś pianina z lat 30. Pianino akustyczne jak się nie trudno domyśleć dysponuje swoim jednym brzmieniem ale za to naturalnym a nie sztucznie wygenerowanym. Kolejne udogodnienie w cyfrowych pianinach to możliwość transpozycji, która polega na tym że możemy zagrać utwór w dowolnej tonacji korzystając z najłatwiejszego wyuczonego układu np.: tonacji C-dur. Takie rozwiązanie oczywiście rozleniwia i hamuje nasz rozwój dlatego osobiście nie polecam korzystania z tej funkcji. Prawdziwy muzyk powinien mieć umiejętność zagrania danego utworu w każdej tonacji. Większość pianin cyfrowych ma też możliwość zapisywania utworów. Jest to dobre rozwiązanie i nie tyko w celu uwiecznienia naszej twórczości ale zwłaszcza dla osób uczących się, gdyż łatwiej nam jest wychwycić ewentualne niedociągnięcia odsłuchując dany utwór niż podczas jego wykonywania.

Możliwość podłączenia instrumentu pod komputer czy inne urządzenie peryferyjne za pomocą złącza usb-midi też daje nam dodatkowe możliwości wykorzystania naszego cyfrowego pianina. I do takich podstawowych jeszcze różnic, które nawet często są decydującym czynnikiem przy wyborze pianina cyfrowego jest wyjście słuchawkowe. Naprawdę spora część osób decyduje się na zakup cyfrowego pianina właśnie ze względu na możliwość podłączenia do instrumentu słuchawek. Zwłaszcza osoby mieszkające w bloku bardzo tę opcje doceniają. Mogą swobodnie o każdej porze dnia i nocy usiąść do instrumentu i grać nie przeszkadzając nikomu.

Powyżej omówione zostały takie różnice pomiędzy instrumentami, które są w jakimś sensie namacalne. Tutaj przewaga jest jakby po stronie instrumentów cyfrowych, które niewątpliwie dają znacznie więcej możliwości, są mniej kłopotliwe chociażby dlatego, że nie musimy ich stroić i przede wszystkim są dużo lżejsze przez co wygodniejsze w przetransportowywaniu. Ale przy wyborze instrumentu powinniśmy również dużą uwagę skierować na stronę wewnętrzną. Jakie są nasze odczucia z gry na danym instrumencie, czy ze słuchania jego brzmienia. Tutaj z kolei niewątpliwie dominują pianina akustyczne. Nie bez przyczyny mówi się o nich jako o instrumentach z duszą. Nawet najznakomitsze pianino cyfrowe nie jest wstanie oddać tego co wybrzmiewa z instrumentu akustycznego. Cyfrowe pianina są coraz doskonalsze i naprawdę zarówno ich precyzyjność klawiatury jak i jakość brzmienia mogą wprawiać w zachwyt, ale nigdy one nie będą w stanie w 100 % oddać tego co da nam akustyk. Dlatego bardzo ważne jest dla kogo wybieramy instrument. Jeżeli ma on służyć głównie do edukacji, naprawdę najlepszym instrumentem do nauki jest pianino akustyczne. Bez względu na to jaką muzykę czy styl lubimy, czy jaką muzykę zamierzmy grać, najlepszym do nauki jest akustyk.

Kawai CL 26 B pianino cyfrowe
Kawai CL 26 B pianino cyfrowe, źródło: Muzyczny.pl

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  Różnica pomiędzy pianinem cyfrowym a akustycznym

  sklep muzyczny z gitarami

  sklep z gitarami

  gitara elektryczna w muzyczny.pl