Kontroler z wbudowanym interfejsem audio czy bez
Coraz częściej w miejscu tradycyjnej konsoli, widujemy kontroler. Przesiadka z analogowego setup’u w nowy cyfrowy świat pozwala urozmaicić mix czyniąc go znacznie ciekawszym, niż kiedykolwiek dotąd. Niestety czasem poszukiwanie naszego wymarzonego sprzętu jest długie i żmudne, gdyż większość obecnie produkowanych modeli niesie za sobą pewne za i przeciw. Jak odnaleźć się w tym wszystkim? Jaką konfiguracje wybrać? O tym kilka słów niżej.
Zaczynamy od wyjaśnienia czym jest interfejs audio
Najprościej rzecz ujmując, interfejs audio to odpowiednik karty dźwiękowej posiadający określoną liczbę wejść i wyjść, zwykle komunikujący się z komputerem poprzez port USB. Jeżeli nasz przyszły kontroler nie posiada wbudowanego interfejsu, należy dodatkowo go dokupić. No dobrze, ktoś powie, czemu nie możemy użyć wbudowanej w komputerze, karty dźwiękowej – z prostych powodów, zwykle takowa nie posiada stosownej liczby wyjść sygnałowych oraz nadmiernej latencji (opóźnienia w komunikacji).
Typy kontrolerów
Rodzajów mamy naprawdę sporo ale w powyższym artykule skupmy się na podziale: z interfejsem audio lub bez.
Kontrolery z wbudowanym interfejsem audio
Przykładowe modele: Pioneer DDJ SB, SX, Denon MC6000
Jak sama nazwa wskazuje, kontroler ten ma wbudowany interfejs audio, przez co nie potrzebujemy żadnego, dodatkowego urządzenia. Kontroler podłączamy z naszym komputerem za pomocą jednego przewodu USB. Zwykle w tym przypadku spotykamy wbudowaną sekcje mixera, w niektórych przypadkach działa ona niezależnie względem całości.
Podsumowując, zalety:
•All In one – cała konsola znajduje się w jednym kawałku
•Oszczędność czasowa przy podłączaniu sprzętu
•Kompaktowa budowa dzięki czemu sprzęt jest lekki
•Przyjemność z mixowania (zwykle kontrolery bez interfejsu audio ze względu na jeszcze bardziej kompaktowe rozmiary nie posiadają tarczy jog oraz pewnych elementów tradycyjnej konsoli)
Wady:
•W przypadku niestabilnego działania (błąd programu, zawieszenie się kontrolera) zostajemy z ciszą w głośnikach
•Brak możliwości wykorzystania potencjału nagłośnienia (w przypadku kontrolerów ze słabą sekcją audio, przy większej głośności słyszalne zniekształcenia)
•Bliskość przycisków – ze względu na kompaktową budowę przyciski i potencjometry umieszczone są blisko siebie co może być przeszkodą w przypadku dużych dłoni
Kontrolery bez interfejsu audio
Przykłady: Traktor X1, Kontrol F1
W tym przypadku kontroler nie posiada wbudowanego interfejsu audio, więc musimy go dokupić. W porównaniu do kontrolerów z wbudowanymi interfejsami cechuje go jeszcze bardziej kompaktowy rozmiar oraz to że nie posiada zwykle wbudowanej sekcji mixera – dzięki czemu zwiększają się możliwości konfiguracji sprzętu.
Zalety:
•Ultra kompaktowy rozmiar
•Modułowa budowa naszej konsoli dzięki czemu mamy większy wpływ na jej konfiguracje
•Praca z dowolnie wybranym mixerem o standardowych rozmiarach, dzięki czemu również większa swoboda miksowania
•Możliwość dołożenia kontrolera do tradycyjnej konsoli przez co nasza konsola ma jeszcze większe możliwości
•W przypadku awarii komputera lub kontrolera mamy możliwość mixowania z alternatywnego źródła dźwięku (np. Cd playerów)
Wady:
•Wykorzystujemy dodatkowo jeden port USB ( 1x kontroler, 1x interfejs) co w przypadku korzystania z np. Macbooka wykorzystuje nam wszystkie porty.
•Więcej do podłączania – nie mamy już wszystkiego w jednym a minimum 3 elementy – mixer, interfejs, kontroler
•Często też brak jogów
Podsumowanie
W powyższym artykule zostały omówione dwie możliwe drogi które można wybrać podczas zakupu sprzętu. Tą, na którą się zdecydujemy, zależy ściśle od naszych upodobań. Każde rozwiązanie niesie za sobą określone wady i zalety, dlatego przed zakupem warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.