Jaki sterownik DMX na początek?

Jaki sterownik DMX na początek?

Sterownik, czyli serce każdego systemu oświetleniowego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie kontrolować pracę wszystkich efektów i tworzyć unikalne show dostosowane do każdego rodzaju muzyki.

Do dyspozycji mamy kilka możliwości, od stopniowej kontroli po tworzenie własnych, unikalnych sekwencji. Możemy wybierać między osobnym urządzeniem lub oprogramowaniem z miniaturowym konwerterem USB. Jak widać, pole do popisu jest całkiem spore.

Klasyczny sterownik

Zaczynamy od omówienia typowego rozwiązania jakim jest klasyczny sterownik DMX. Jest to osobne urządzenie, które kontroluje pracę naszego oświetlenia. Stosunkowo niedrogi w zakupie i prosty w użytkowaniu, aczkolwiek podczas programowania wymaga poświęcenia nieco czasu. Za pomocą wartości DMX (które są przypisane pod każdą funkcję) programujemy krok po kroku lub wykorzystujemy wbudowane programy. Bardziej zaawansowane modele mają joystick który dodatkowo pomaga w tworzeniu sekwencji.

Zaletą takiego sterownika jest to, że mamy osobne urządzenie i prawdopodobieństwo usterki lub zawieszenia się jest znikome. Również zdecydowanie na korzyść działa cena (najprostsze modele dostępne od 300-400 zł.) Wadą tego rozwiązania jest ograniczona pamięć i w przypadku bardziej skomplikowanych urządzeń oświetleniowych, niewygodne programowanie.

Sterownik ten można polecić każdemu początkującemu oświetleniowcowi, gdyż uczy on podstaw związanych z programowaniem. Trzeba jednak przyznać, że (w szczególności te tańsze modele) dedykowane są do obsługi prostszych efektów jak np. reflektory par czy efekty gobo/flower. Programowanie sekwencji skanerów czy ruchomych głowic będzie uciążliwe ze względu na trudności z uzyskaniem płynnych ruchów, np. koła.

Podsumowując, zalety / wady:
• niska cena podstawowych modeli
• niezawodna, stabilna praca
• ograniczona ilość pamięci oraz funkcji
• niewygodne programowanie

Przykłady: American DJ DMX Operator, Showtec Scanmaster

Oczywiście większość wymienionych wad można wyeliminować poprzez kupno bardziej zaawansowanego modelu, aczkolwiek okupione jest to ceną rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych stąd też nie każdego stać na tego typu inwestycje.

DMX pod USB

Jest to zestaw oprogramowania i konwertera dmx-usb. Sterownik ten obsługujemy specjalnym, zwykle dedykowanym programem który instalujemy na komputerze.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest ilość dostępnych funkcji w podanym przedziale cenowym. Najtańsze konwertery dostępne są już od 100 zł, można je obsługiwać za pomocą darmowych programów (np. Freestyler). Nieco droższe opcje (jak np. American DJ MyDMX) mają już dedykowane oprogramowanie. Oba, wymienione rozwiązania poza ceną różnią się tzw. Fixturami.

Fixture jest to specjalny plik (tzw. wtyczka / plugin) przyporządkowany pod konkretny program który informuje o parametrach danego efektu oświetleniowego. Bez takiej, z pozoru drobnostki, nie możemy obsługiwać urządzenia. Większość producentów udostępnia gotowe pliki lecz zazwyczaj są one adresowane do komercyjnych programów. Na pocieszenie zostaje fakt, że taką fixture można napisać samemu jeśli znajdziemy odpowiednią ilość czasu i chęci.

Wracając do meritum, większość programów jest dość intuicyjna i niezbyt skomplikowana w programowaniu czy obsłudze.

Główną wadą takiego rozwiązania jest konieczność posiadania komputera PC lub mac, o którego musimy regularnie dbać (w sensie pilnować by komputer działał płynnie, stabilnie i nie zostawał „zaśmiecony” zbędnymi plikami, co może przyczynić się do niestabilnej pracy systemu operacyjnego). Podsumowując:

• duża ilość opcji za niewielkie pieniądze (w porównaniu do osobnego sterownika)
• stabilność działania zależna od pracy systemu operacyjnego / komputera

myDMX 2.0
myDMX 2.0

Bezprzewodowo – za pomocą pilota

Rozwiązanie najtańsze z omawianych niosące za sobą częściowe korzyści. Większość obecnie produkowanych efektów może być sterowane za pomocą dodatkowych, dedykowanych sterowników (np. ADJ UC3) lub z pilota (ale nie wszystkie!). Trzeba przyznać, że w tym wypadku nie mamy możliwości tworzenia konkretnych sekwencji a jedynie obsługę wbudowanych programów i ich parametrów.

Podsumowanie

Opcji mamy kilka i tak naprawdę w zależności od preferencji oraz budżetu na inwestycje, wybieramy konkretne rozwiązanie. Jeżeli zamierzasz sterować prostymi efektami świetlnymi, z pewnością wystarczy ci pilot lub klasyczny, osobny sterownik. W przypadku gdy chcemy uzyskać bardziej rozbudowane show i obsługiwać zaawansowane urządzenia, warto rozważyć zakup sterownika z wysokiej półki cenowej lub przemyśleć inwestycje w interfejs DMX-USB.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  sklep z perkusjami

  gitara elektryczna w muzyczny.pl

  Jaki sterownik DMX na początek?

  gitara basowa w muzyczny.pl