Jakie oświetlenie dla początkującego mobilnego DJ?
Po zakupie konsoli i nagłośnienia, czas najwyższy podjąć pierwsze kroki z zakupem własnego oświetlenia. Początki nie zawsze są łatwe i być może ten artykuł pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji, tak więc zaczynamy!
Kilka słów na początek
Efekty świetlne dają sporo uroku na każdej imprezie. Pierwsze rozważania należy rozpocząć od generalnego zamysłu, jak wyobrażasz sobie swoje stanowisko pracy. Owszem, można kupić na szybko pierwszy lepszy efekt, podstawić go byle gdzie i włączyć, by tak pracował całą noc, lecz z pewnością takim postępowaniem nie uzyskamy jakiegokolwiek pozytywnego efektu.
Nie każdy od początku jest geniuszem, więc jeśli chwilowo nie jesteś w stanie wymyślić nic kreatywnego, popytaj znajomych, obserwuj wątki na forach i tak powoli w wyobraźni twórz swój pomysł na oświetlenie.
Warto poruszyć kilka słów na temat budżetu. Zakup profesjonalnych efektów nawet na małe, zamknięte imprezy to koszt rzędu 20-30 tysięcy złotych. Nie każdego stać na to, by od razu wyłożyć taką sumę na inwestycje. Szczególnie na początku, gdy nie dysponujemy zbyt dużą gotówką, dobierajmy efekty w taki sposób, by kolejne zakupy tylko dopełniały urok całości.
Dobrze, zatem od czego zacząć?
Statywy
Najlepiej zacząć od nich, gdyż nawet najlepszy efekt nie zrobi odpowiedniego klimatu leżąc na ziemi. Na początek warto zainwestować w dwa statywy typu „T”, by to jakoś wyglądało.
Przykład: American DJ LTS-6, Athletic LS-4 KIT
Z biegiem czasu gdy pojawią się większe środki na inwestycje, będziesz zastanawiać się nad zakupem kratownicy z windami, a stare statywy zawsze będzie można wykorzystać na mniejszych imprezach.
Reflektory par
Mamy już na czym powiesić sprzęt więc idźmy dalej.
Czasy ciemności egipskich są już dawno za nami, stąd warto pomyśleć o jakimś świetle. Z pomocą przychodzą nam reflektory typu par. By osiągnąć przyzwoity efekt, kupujmy komplety składające się z dwóch lub czterech sztuk. Żarówki powoli odchodzą do lamusa, więc rozglądaj się za efektami opartymi o diody led.
Przykłady: American DJ Mega TRIPAR
W jaki sposób kiedykolwiek byśmy nie modernizowali swojego oświetlenia, pary przydają się zawsze i wszędzie. Kupując, warto wybrać wersję „flat” (płaskie). W takim wypadku będziemy mogli zastosować je nie tylko na front, ale też jako doświetlacz obiektu, np. naszego stanowiska.
Efekty świetlne
Dobrze, jest już względne minimum i czas pomyśleć nad jakimiś efektami. W tym wypadku sensowny byłby zakup jakiś ruchomych głowic bądź skanerów, jednak nie każdego już w początkowej fazie stać na takie inwestycje.
W kategorii „niedrogie a wydajne” pojawiają się efekty typu derby. Co prawda tworzą dość monotonny efekt, lecz wypełniają znaczną część sali długimi promieniami, które tworzą fajny efekt.
Przykład: American DJ Dekker LED, American DJ Aggressor
Niewiele droższą alternatywą są goboflowery. Zwykle posiadające wbudowane programy wyświetlają konkretny wzór (tzw. gobo). Wzory są różne i w zależności od modelu, mogą obracać się w różne strony.
Przykład: American DJ Quad Gem, American DJ Dual Gem Pulse, Revo 3/4
Efekty te zdecydowanie bardziej warto kupować parami, niż każdy inny rodzaj osobno. Pozwoli nam to stworzyć spójną całość, a nie mrugającą choinkę.
Powracając do efektów dynamicznych, czyli głów i skanerów, wraz z przypływem finansów warto kierować inwestycje właśnie w nie – jest to obecnie sprzęt o wielkich możliwościach, w dodatku mogący stworzyć klimat według naszej receptury. W przypadku inwestycji w nie, pozostały dotychczas zakupiony sprzęt dopełni ładnie i spójnie całość.
Wytwornica dymu, kable, sterownik
Kończąc kompletowanie naszego oświetleniowego setup’u, czas pomyśleć o detalach. Wytwornica dymu jest kolejnym ważnym elementem gdyż bardzo mocno uwydatnia działanie sprzętu oświetleniowego ukazując wszystkie, nawet najdrobniejsze promienie. Bez niej, najlepszy na świecie efekt nie ukarze w pełni swoich walorów.
Przykład: Antari f80z
Gdy już ekwipunek w pełni skompletowany, czas zabrać się za kable. Zasilające, znajdujemy w zestawie, lecz by nasze oświetlenie nie wyglądało jak świąteczna choinka, należy kupić kilka przewodów DMX.
Jeżeli nie mamy w planach zakupu sterownika w jakiejkolwiek postaci, warto „pospinać” światła w tzw. master – slave, czyli żartobliwie mówiąc, pierwszy element wykonuje prace, każdy kolejny ją kopiuje, przez co nawet cały rząd parów, będzie świecił tak samo a bez odpowiedniego okablowania nie będzie to możliwe.
To ile na to wszystko?
Ciężko tutaj mówić o konkretnych kwotach, gdyż każdą inwestycje możemy realizować etapowo. Najważniejsze jest to, by podejmować w pełni przemyślane decyzje, co pozwoli nam stale rozwijać swój ekwipunek.
Podsumowanie
No i tak dotarliśmy do końca. Mam nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą ci w podjęciu właściwych decyzji. Wykonując inwestycje w zaprezentowanej kolejności, nigdy nie będziesz narzekać na nadmiar niepotrzebnego sprzętu.